Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
413 Mens F 4+ 1000m
Heat 1 Race: 4065 11:55
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 M8 INT La Marina (ARG), San Fernando (ARG), Corinthians (BRA) Gabriela Lozano ARG (1962), Mario Prado ARG (1954), Gerardo Bufarull ARG (1963), Vladen Vieira BRA (1955), Gilberto De Mattos BRA (1962) 01:53,04 03:40,90
2 M7 GBR Reading, Monmouth John Robb (1949), Neil Anderson (1962), Miroslav Schonauer (1964), Stephen Williams (1961), James Diserens (1992) 01:50,61 03:41,37
3 M6 INT Athlone (IRL), Neptune (IRL), Shandon (IRL), Belfast RC (GBR) Benne Dunne IRL (1949), Michael O'Shea IRL (1955), Tom Dunn IRL (1965), john o neill IRL (1966), Stevie Smith GBR (1942) 01:53,93 03:45,72
4 M1 USA Long Beach Theresa Hambleton (1956), Sasa Milosevic (1963), James Pagnanelli (1963), Chris Pagnanelli (1960), Robert Logan (1949) 01:54,37 03:48,76
5 M4 CZE Bohemians Praha Jindřiška Králová (1976), Jan Cerny (1948), Pavel Sýkora (1975), Vít Janouš (1953), Petr Kudera (1959) 01:58,10 03:58,02
6 M2 AUS Perth William Amann (1954), Nigel McCombe (1955), Beau Tang (1965), Garry March (1959), Elizabeth Amann (1958) 02:08,65 04:13,31
7 M5 GBR Bewdley Molly Hinton (2005), Doug Jackson (1952), Tony Clay (1952), Peter Simpson (1968), Richard Gunn (1962) 02:08,22 04:16,07
M3 GER Ruderklub am Baldeneysee, Crefeld, Blankenstein Katrin Günther (1973), Fischer, Andreas (1959), Volker Willsch (1958), Micheal Esser (1958), Günter Saul (1955) DNS
Heat 2 Race: 4066 11:58
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 N5 GBR Star lenny robertson (1950), Richard white (1962), Kevan Armstrong (1959), David Sogan (1962), sam D Arcy (2002) 01:44,88 03:33,10
2 N6 INT Irish Masters BC (IRL), Belfast BC (GBR), Commercial (IRL), Galway (IRL) Malachy McGlynn IRL (1966), Geoffrey canning GBR (1958), Michael Heavey IRL (1959), adrian mccallion IRL (1962), Colin Hunter GBR (1954) 01:47,07 03:35,57
3 N4 INT Public organization MRC (UKR), AkbarsDinamoTatarstan (RUS) Mikhail Chebanov UKR (2004), Sergei Chebanov UKR (1961), Iurii Loshchylov UKR (1961), Oleksandr Huliy UKR (1962), Vitaliy Eliseev RUS (1950) 01:50,07 03:37,62
4 N2 GER SC Berlin-Koepenick, Bonner RG Pamela Krawczyk (1966), Matthias Schumann (1958), Heiko Schulz (1958), Andreas Ludwig (1959), Matthias Buettner (1957) 01:52,39 03:39,04
5 N7 USA Potomac Maxim Goohs (1999), Nicholas Holland (1960), Richard Griffin (1956), Tom Kiernan (1960), Peter Folger (1960) 01:53,26 03:43,62
6 N1 GBR Monmouth Kathryn Lewis (2019), Jon Benson (1945), Paul Bezani (1965), Nick Hooton (1963), Colin Lewis (1960) 01:51,56 03:44,79
N3 GBR Reading Cameron Moffatt (2001), Tom Sutherland (1957), Stephen O'Regan (1957), John Mackay (1958), Clive Hudson (1959) DNS
Heat 3 Race: 4067 12:01
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 O4 INT SC Kuesnacht (SUI), Wiking Berlin (GER), Ushakov (RUS) Deborah Bregenzer SUI (1962), Rainer Wittenhagen GER (1956), Andrey Klimovskikh RUS (1963), Lukasz Ostrovski RUS (1958), Pavel Mityanin RUS (1957) 01:44,92 03:31,59
2 O5 RUS Ushakov Mattia Maria Amiko (1994), Yury Kartoshkin (1961), Valdis Meikalish (1954), Andrei Andreev (1953), Gennady Astakhov (1954) 01:48,29 03:36,93
3 O6 CZE VK Slavia Praha Hana Drdakova (1959), Jan Stancl (1957), Josef Prachar (1955), Dobromil Nenutil (1950), Pavel Lorenc (1964) 01:50,33 03:40,45
4 O3 GBR Belfast RC, Belfast BC, Bann Sarah Mairs (1970), Brendan Mc Aleer (1956), Alan Douglas (1958), David Gray (1954), Simon Hamilton (1960) 01:55,04 03:46,04
5 O1 GER RC Rheinfelden 1921, RG Speyer Hans Fellmann (1950), Michael Weber (1959), Ruediger Wilz (1961), Bogdan Grzedzicki (1959), Marion Peltzer-Lehr (1964) 01:54,16 03:50,95
6 O7 GBR Nottingham Rob Nicholas (1995), David Wregg (1951), Andy Townsend (1960), Shane MacSweeney (1959), Peter Stasiuk (1955) 01:56,81 03:52,71
7 O2 JPN Hitotsubashi Hideo Honda (1943), Takashi Fujimoto (1960), Fumio Ohta (1951), Shozo Hirata (1948), Shinichi Yamauchi (1958) 02:17,34 04:34,59
Heat 4 Race: 4068 12:04
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 P4 RUS AkbarsDinamoTatarstan Albert Magazov (1972), Vladimir Kochetkov (1956), Nikolay Kocherezhkin (1956), Vasilii Potapov (1955), Vitalii Sychenkov (1956) 01:49,29 03:41,27
2 P7 GBR N&URC, DRC, Derwent, Bewdley Christopher Waumsley (1957), Max Hunt (1952), Stephen Stanley-Smith (1958), Stuart Grant (1957), Alex bushnell (1993) 01:50,07 03:41,57
3 P1 INT Cerveira Remo (POR), VRL (POR), Río Paraná Corrientes (ARG), Rotation Berlin (GER) Henrique Baixinho POR (1961), Mario Fernandes POR (1957), Andres Fernandez Madero ARG (1957), Rui Sousa POR (1956), Stefanie Wulff GER (1987) 01:54,21 03:45,33
4 P6 GER Pirnaer RV Alice Sickenberger (1998), Achilles Mario (1962), Gerold Weigel (1951), Dietmar Brückner (1953), Megier Ronald (1964) 01:55,21 03:49,59
5 P2 GBR Star, Nottingham lester waugh (1954), ian taylor (1952), trevor Barton (1957), Kevin Titterton (1954), ben cox (2003) 01:56,72 03:51,55
6 P5 AUS Commercial, Brisbane & GPS, Brisbane Grammarians, University of Queensland Penny Dixon (1959), Brian Cox (1953), Peter Hastie (1959), William Bridgeford (1956), Ian Holzberger (1954) 02:02,82 04:08,94
7 P3 JPN Dankaigo Hisashi Takenaka (1943), Hideki Mochizuki (1956), Tomio Suda (1951), Kenichi Takeuchi (1955), Yoshikazu Koga (1958) 02:10,43 04:19,82
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service