Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
407 Mens B 1x 1000m
Heat 1 Race: 4025 09:46
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Y3 GER Neuruppiner Ruderclub Oliver Papenbrock (1983) 01:49,44 03:37,17
2 Y6 DEN Bagsvard Steen Christensen (1983) 01:59,20 03:48,49
3 Y2 TUR Vira tufan turanli (1982) 01:56,64 03:50,23
4 Y8 ITA CCGVG Giovanni Monaco (1982) 03:54,20
5 Y5 BRA Riachuelo Eduardo Cardoso (1981) 01:50,09 03:59,02
6 Y1 GBR Notts County Rob Jephcote (1982) 01:57,92 03:59,28
Y4 HUN Csepel Evezős Gergely Orbán (1983) DNS
Heat 2 Race: 4026 09:49
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Z5 GER R.G.Hansa Hamburg Thomas Dobbert (1980) 01:49,34 03:36,65
2 Z7 SUI Uster Hitz Mathias (1981) 01:47,50 03:38,77
3 Z2 RUS Ushakov Vladimir Gorgotskii (1981) 01:49,69 03:40,75
4 Z6 HUN Danubius Tamás Attila Faragó (1982) 01:56,62 03:54,05
5 Z4 BRA Naval Gabriel Zanenga de Godoy (1980) 01:58,46 03:57,58
6 Z1 TUR Bogazici Özkan Cosgun (1981) 01:59,46 03:59,34
7 Z8 POL Posnania Marcin Łabanowicz (1980) 02:02,10 04:07,33
8 Z3 GBR Reading David Wiles (1981) 02:01,29 04:10,88
Heat 3 Race: 4027 09:52
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 A7 UKR Kiev Masters Artem Morozov (1980) 01:53,23 03:42,09
2 A8 CRO HVK Mornar Davor Tadić (1979) 01:52,73 03:45,68
3 A4 GER Schweriner Rudergesellschaft Sandor Drews (1978) 01:52,67 03:46,72
4 A1 ISR Daniel Leonid Hatskin (1980) 01:54,23 03:52,31
5 A3 AUT RV Wiking Spittal Martin Moser (1979) 01:54,53 03:56,00
6 A5 HUN Danubius Gergely Vanczák (1980) 02:01,92 04:13,77
7 A6 GBR Leicester paul andrew (1980) 02:07,75 04:19,63
A2 CZE VK Slavia Praha David Kucera (1979) DNS
Heat 4 Race: 4028 09:55
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 B3 RUS Ushakov Dmitrii Pavlov (1979) 01:44,19 03:33,15
2 B8 SRB Smederevo Boban Rankovic (1979) 01:46,89 03:37,72
3 B2 AUT WRC Donaubund Marko Milodanovic (1977) 01:50,49 03:39,51
4 B5 HUN Pro Rekreatione Robert Hermann (1980) 01:47,54 03:41,15
5 B1 CZE KV Kondor Brandýs Luďek Kvapil (1979) 01:51,87 03:49,96
6 B4 GER Zschornewitzer Ruderclub Stephan Müller (1977) 01:57,20 03:53,94
7 B7 GBR SUDBURY Tim Wallace (1980) 02:04,23 04:08,82
Heat 5 Race: 4029 09:58
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 C1 GER RVg.Dessau Carsten Albert (1977) 01:45,11 03:35,82
2 C5 SLO ŠVD Maribor Žiga Voršič (1978) 01:46,63 03:38,36
3 C3 AUT RV Wiking Spittal Markus Schützelhofer (1977) 01:49,03 03:40,39
4 C4 CZE KVM 1881 Melník Jiří Malecky (1977) 01:47,62 03:43,73
5 C7 GUA Guatemala Danilo Sosa (1978) 01:54,79 03:49,51
6 C8 FRA CN France Franck Monastério (1979) 01:59,09 03:56,70
C2 RSA Old Eds Jason Zak Wood (1978) DNS
C6 GBR Monmouth alex butler (1977) DNS
Heat 6 Race: 4030 10:01
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 D2 RUS Ushakov Anatoly Kremarenko (1977) 01:44,11 03:35,80
2 D6 CHI Estrella Blanca Dieter Bartsch (1977) 01:49,47 03:40,37
3 D4 ITA Saturnia Antonio Zonta (1977) 01:53,47 03:42,76
4 D5 GBR Leicester David Smith (1976) 01:51,24 03:55,36
5 D7 POR Coimbra Nuno Silva (1978) 02:02,98 04:05,86
D3 CRO VK Zagreb Ante Ramadan (1976) DNS
Heat 7 Race: 4031 10:04
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 E5 NED De Hoop Kees Hooft (1973) 01:50,08 03:38,54
2 E3 ITA C Bardolino Andrea Anzaldi (1977) 01:51,20 03:41,50
3 E2 SVK VK Slnava Piešťany Peter Strecansky (1977) 01:52,53 03:49,17
4 E4 GER Laubegaster RV Kersten Roscher (1973) 01:55,34 03:50,58
5 E7 GBR Putney Town Edward Alpheus Boileau (1968) 01:52,73 03:54,40
6 E1 SLO VK Ljubljanica Sébastien Janež (1976) 01:56,12 03:57,36
Heat 8 Race: 4032 10:07
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 F6 POL AZS-AWF Warszawa Piotr Lojszczyk (1973) 01:53,29 03:45,90
2 F5 GER Schönebecker SC Frank Mehr (1972) 01:56,25 03:52,22
3 F3 ARG Regatas Santa Fé Galdón Guillermo Martín Roberto (1975) 01:55,69 03:53,13
4 F1 CRO HAVK Mladost Kresimir Culo (1974) 01:58,60 03:54,27
5 F7 GBR Peterborough Tim Ellis (1965) 01:59,93 03:55,47
6 F2 TUR Bogazici Kerimcan Ertug (1975) 02:00,10 04:01,00
Heat 9 Race: 4033 10:10
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 G5 NED RV De Laak petr mitas (1971) 01:50,94 03:42,48
2 G3 ITA CUS CATANIA Davide Truglio (1971) 01:54,33 03:48,20
3 G7 GER RV Hellas Offenbach Karsten Hettler (1971) 01:54,89 03:49,04
4 G4 CRO VK Val Igor Boraska (1970) 01:57,43 03:54,89
5 G6 UKR Mala Flotilia Valentyn Litviak (1972) 02:00,35 04:03,11
6 G1 CAN Delta Deas Phillip Steward (1972) 02:16,65 04:29,49
G2 GBR Exeter David Byrnes (1963) DNS
Heat 10 Race: 4034 10:13
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 H5 USA Whitemarsh Boat Club Keith Wobeser (1969) 01:52,15 03:39,96
2 H4 SLO VK Argo Izola Igor Bozeglav (1968) 01:54,63 03:39,99
3 H6 CZE Bohemians Praha Jiri Ryšavý (1970) 01:56,44 03:53,17
4 H1 GRE NAS PIRAEUS Andreas Ninoudis (1971) 01:58,94 03:54,26
5 H2 GBR Marlow Michael Parsons (1962) 01:59,45 03:59,59
6 H7 FIN Neste Panu Soitso (1970) 02:02,43 04:00,62
H3 CRO VK Jadran Rijeka Zeljko Kisic (1969) DNS
Heat 11 Race: 4035 10:16
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 I7 SUI RGZ Gregor Ortmann (1966) 01:51,03 03:45,27
2 I3 NED RV Rijnland Johan Ijff (1968) 01:54,44 03:45,35
3 I4 IRL Shandon john o neill (1966) 01:59,17 03:58,21
4 I1 GBR Wycliffe Tony Mitchell (1960) 02:00,41 04:02,05
5 I6 CRO HVK Josip Kostelic (1968) 02:12,65 04:35,50
I5 GER Landshuter Ruderverein Olaf Klein (1964) DNS
Heat 12 Race: 4036 10:19
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 J4 NED RV Breda Sander Verheugd (1961) 01:59,56 03:59,88
2 J1 GER RV Germania Eutin Wilken von Behr (1955) 01:58,92 04:03,57
3 J6 IRL Galway William Cloherty (1965) 02:03,86 04:05,84
4 J3 CRO HVK Mornar Goran Rakocija (1963) 02:06,24 04:15,67
5 J2 JPN Tatsumi Kenji Nakae (1963) 02:13,35 04:20,31
6 J5 GBR Walbrook Andy Robinson (1959) 02:16,92 04:23,67
7 J7 DEN Humlebak Roklub Keld Strudahl (1959) 02:18,51 04:29,70
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service