Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
329 Mens E 4- 1000m
Heat 1 Race: 3132 15:35
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 B2 FIN Neste Arto Huhto (1963), Jaakko Klang (1964), Pekka Teittinen (1963), Jorma Lehtelä (1963) 01:39,72 03:21,31
2 B5 NED Cornelis Tromp Hilversum, RV De Laak Willem ten Have (1963), Marc van den Born (1964), Willem van Ee (1962), Taco Bavelaar (1967) 01:44,29 03:24,90
3 B7 GER Hannover, ARC zu Münster, Allemannia, Osnabruecker RV Andreas Bode (1961), Stephan Klaus (1966), Ralf Gentz (1967), Hans-Günther Tiemann (1960) 01:46,89 03:29,19
4 B1 GBR Star david gowing (1964), Richard white (1962), David Sogan (1962), Kevan Armstrong (1959) 01:42,83 03:32,25
5 B3 GER ARC zu Münster, Ruderverein 'Emsch, RV Waltrop Heinz-Jürgen Stehr (1960), Wolfgang Popp (1954), Heiko Gravelschomaker (1975), Joachim Henkel (1967) 01:50,64 03:35,83
6 B6 HUN Vácv Laszlo Mucsi (1965), Zoltan Bacskai (1961), Andras Fenyo (1966), Zsolt Cseh (1964) 01:49,75 03:36,55
7 B8 NOR Aalesunds RK Stig Kleive (1965), Torstein Standal (1966), Bjorn Refsum (1960), Thor Andersen (1964) 01:53,41 03:45,67
8 B4 GBR Marlow Philip Thomas (1958), Francis Goss (1971), Simon King (1967), Stephen Pickin (1954) 02:05,45 04:12,58
Heat 2 Race: 3133 15:38
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 C5 GER Berlin Christoph Galandi (1962), Wolfgang Siegert (1964), Gert Schmidt (1964), Matthias Horst (1966) 01:40,48 03:20,76
2 C2 RUS Ushakov Mikhail Izotov (1984), Valdis Meikaliss (1956), Gennady Astakhov (1954), IGOR ANISIMOV (1957) 01:44,88 03:25,62
3 C7 SWE Stockholms RF Tord Blomquist (1961), Mikael Borgh (1964), Robert Vigert (1961), Jan Berglund (1966) 01:45,21 03:27,33
4 C8 GBR Upper Thames, Bristol Peter Jacobs (1962), Martin Downey (1963), Richard Spink (1965), Daniel Sadler (1962) 01:45,47 03:29,04
5 C3 BRA Martinelli Luiz Fernando Vieira (1967), Paulo Roberto Silva Filho (1963), Edson Aquino dos Santos (1959), Adriano Joao Teixeira (1963) 01:46,58 03:30,88
6 C4 GBR Monmouth Nick Hooton (1963), Paul Bezani (1965), Jon Keyte (1964), Colin Lewis (1960) 01:43,81 03:33,17
7 C6 NOR Sandefjord RK, Tonsberg RK Arvid Lie (1955), Svend Andersen (1967), Morten Thuve (1967), Henning Evensen (1966) 01:50,39 03:44,08
Heat 3 Race: 3134 15:41
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 D3 INT Newark (GBR), Hollingworth Lake Rowing Club (GBR), Mölndals Roddklubb (SWE) Graham Price GBR (1959), Nigel Price GBR (1957), Jörgen Nilsson SWE (1965), Magnus Thompson SWE (1965) 01:42,15 03:25,61
2 D4 GER Berlin, Grünau Martin Weiß (1960), Marc Raatz (1966), Dirk Luther (1963), Armin Burck (1966) 01:44,57 03:28,57
3 D1 GER Pirnaer RV Uwe Wiedner (1960), Benedict Reimo (1970), Langnickel, Tino (1965), Burkhard Rainer (1961) 01:50,02 03:40,34
4 D6 NOR Barum RK, Aalesunds RK Arne Svensoy (1953), Peter Draleke (1966), Jan Rudiger Weitzenbock (1966), Erik Godoy (1960) 01:52,88 03:42,24
5 D8 FIN Turun Soutajat, Neste Juha Savonmäki (1964), esko hirvinen (1960), Sami Ruoholahti (1972), Matti Salminen (1947) 01:55,01 03:47,04
6 D5 GBR Pengwern, Bridgnorth RC Paul Marshall (1964), David John Webb (1962), Alan Champion (1961), Nick Prosser (1958) 01:57,39 03:56,33
7 D2 GBR Loughborough BC Nicholas Maker (1950), Andrew Martin (1968), Charles Henry (1969), Keith Hudson (1959) 01:57,38 04:01,84
8 D7 ISR Haifa Rowing Club Aduardo Glusman (1956), Menachem Moshe (1968), Doron Alush (1956), David Kdedm (1961) 02:01,79 04:13,31
Heat 4 Race: 3135 15:44
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 E7 FRA REGION GRAND EST François Crepel (1961), Jean-raymond Peltier (1957), hervé bourquel (1957), Philippe Bredy (1962) 01:45,62 03:30,12
2 E3 GER Siegburger, WSV Meppen, R.G.Hansa Hamburg Wolfgang Stöcker (1964), Erik Ring (1964), Alwin Otten (1963), Sebastian Franke (1963) 01:45,07 03:33,01
3 E6 GBR Reading Tom Sutherland (1957), Matthew Moat (1966), John Mackay (1958), Clive Hudson (1959) 01:47,42 03:36,64
4 E8 INT Bonner RG (GER), SC Berlin-Koepenick (GER), Corinthians (BRA), ARC Würzburg (GER) Matthias Schumann GER (1958), Heiko Schulz GER (1958), Gilberto De Mattos BRA (1962), Peter Ehinger GER (1963) 01:52,04 03:42,10
5 E5 USA Potomac Joe Manfredi (1964), Nicholas Holland (1960), Tom Kiernan (1960), Peter Folger (1960) 01:52,94 03:42,19
6 E4 SWE Jönköpings RS Johan Wretling (1969), Lars Lidén (1949), Kenneth Alfelt (1962), Mats Jangefors (1959) 01:54,82 03:49,84
7 E2 GBR Nottingham Steve Cuthbert (1956), Andy Townsend (1960), David Blanchard (1963), Shane MacSweeney (1959) 01:53,96 03:52,02
8 E1 AUT Tullner -Ruderverein, RV Ellida Siegfried Podebrany (1958), Norbert Willrader (1955), Franz Gratsch (1961), Herbert Hiesinger (1963) 01:59,00 04:02,56
Heat 5 Race: 3136 15:47
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 F1 INT Galway (IRL), Belfast BC (GBR), Neptune (IRL), Commercial (IRL) adrian mccallion IRL (1962), Colin Hunter GBR (1954), Gerry Murphy IRL (1960), Denis Crowley IRL (1962) 01:41,09 03:27,45
2 F7 GER Hersfelder, Pirnaer RV, Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, Duisburger Goran Gavrilovic (1959), Torsten Zobjack (1966), Ulf Sauerbrey (1961), Ulrich Groffy (1961) 01:45,43 03:31,34
3 F3 NED Jason, RV Breda Wim Jan Ligtenberg (1953), Kees Stuyt (1962), Sybrand Treffers (1971), Jan Peter van Leeuwen (1958) 01:51,39 03:40,09
4 F5 GBR Dart Totnes, Exeter Peter Atkinson (1954), David Byrnes (1963), Peter Rouse (1957), Rod Stewart (1949) 01:50,41 03:41,12
5 F6 SWE Mölndals Roddklubb Jan Niklasson (1954), Per Hurtig (1957), Lars-Ake Lindqvist (1959), Göran Johansson (1957) 01:52,08 03:45,08
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service