Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
328 Womens D 1x 1000m
Heat 1 Race: 3125 15:07
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 U1 HUN Budapest Evezős Egyesület Erika Péterfy (1969) 02:09,10 04:19,93
2 U4 DEN Soro Jeanette Emde Jensen (1969) 02:10,13 04:26,12
3 U6 CZE VK Slavia Praha Jitka Masatova (1969) 02:18,67 04:31,76
4 U2 GBR Tideway Scullers Kathryn Hickmott (1966) 02:18,88 04:33,15
5 U3 AUT Pirat Wien Sylvia Kleimann (1969) 02:16,03 04:33,61
6 U5 ITA Canottieri Retica Monica Robustellini (1969) 02:22,68 04:37,68
7 U8 DEN Fredensborg Sanne Poulin (1969) 02:18,67 04:46,46
8 U7 GER WSVD 1893 Melanie Thiele (1969) 02:29,43 04:53,79
Heat 2 Race: 3126 15:10
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 V2 GER Meissner Ruderclub Franziska Lange (1968) 02:09,34 04:22,32
2 V7 GBR Twickenham Emma Fadlon (1966) 02:30,74 04:47,81
3 V5 NED ERV Thyro Gudrun Kremeier (1968) 02:25,69 04:48,89
4 V4 DEN Lyngby Dameroklub Gitte Apel (1968) 02:26,53 04:56,36
5 V1 CZE Bohemians Praha Marie Zeithamlova (1968) 02:31,81 04:58,24
6 V6 HKG RHKYC Isa Scheunpflug (1968) 02:27,24 05:01,54
V3 ITA Canottieri Padova Gabriele Angel (1968) DNS
V8 ESP Remo Torrevieja KIMBERLY FORDE (1969) DNS
Heat 3 Race: 3127 15:13
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 W3 NED Alkmaarsche Marga Engel (1967) 02:11,01 04:19,28
2 W4 ESP Nautic Tarragona Andrea Tamara Mazzanti (1968) 02:17,02 04:30,09
3 W8 NOR Ormsund RK Antje Peine (1969) 02:21,81 04:34,70
4 W2 GER Norder RC Petra Oldewurtel (1968) 02:24,79 04:39,44
5 W5 CZE VK Neratovice Eva Namyslová (1966) 02:23,38 04:47,22
6 W1 DEN Nyborg Charlotte Buchwaldt (1968) 02:30,55 04:50,89
7 W7 POR Coimbra Ana Pereira (1968) 02:37,77 05:00,70
8 W6 GBR Twickenham Nicola Ansell (1965) 02:42,83 05:15,18
Heat 4 Race: 3128 15:16
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 X6 GER RV Hellas Offenbach Cornelia Juergens (1965) 02:13,98 04:27,31
2 X2 EST Pärnu Tatjana Jaanson (1966) 02:12,41 04:30,24
3 X3 RUS Dynamo SPb Natalia Zhegulevtseva (1968) 02:14,43 04:31,59
4 X4 GBR Cantabrigian Cécile Auty-Jacklin (1964) 02:17,49 04:32,68
5 X7 RSA Victoria Lake Samantha Johnson (1966) 02:18,86 04:34,75
6 X8 HUN Pro Rekreatione Kornélia Szabóné dr Szász dr (1967) 02:21,34 04:51,81
7 X1 CAN Deep Cove Aniko Takacs-Cox (1967) 02:25,91 04:51,98
8 X5 DEN Fureso Jane Hagan (1967) 02:30,21 04:52,70
Heat 5 Race: 3129 15:19
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Y1 ITA Canottieri Corgeno Antonella Corazza (1965) 02:07,62 04:17,16
2 Y4 HUN Pro Rekreatione Anikó Nagy-Kapócs (1967) 02:13,61 04:23,16
3 Y2 GER Neuruppiner Ruderclub Gertrud Becker (1964) 02:14,79 04:27,31
4 Y5 DEN Lyngby Dameroklub Inger Koch (1964) 02:18,17 04:27,87
5 Y6 USA University Kim Cook (1964) 02:22,37 04:33,50
6 Y8 GBR York City Anne Homa (1964) 02:22,66 04:37,16
7 Y3 GBR SUDBURY Sarah Stirling (1963) 02:20,93 04:42,44
8 Y7 GER RC Tegel Heike Lehmann (1964) 02:24,79 04:48,40
Heat 6 Race: 3130 15:22
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Z8 GER SV Energie Berlin Sabine Winkler (1962) 02:07,30 04:16,24
2 Z6 GER SG Wiking 1903 Offenbach Monika Herkert (1964) 02:11,29 04:23,13
3 Z1 USA University Dawn Eringis (1964) 02:15,70 04:25,65
4 Z3 NED ERV Thyro Geertje Klok (1962) 02:22,28 04:35,24
5 Z5 POL AZS-AWF Warszawa Ulrike Fuhrmann (1963) 02:20,01 04:37,31
6 Z4 GBR Exeter Kirstie french-Constant (1962) 02:23,20 04:50,42
7 Z2 RSA Victoria Lake Avlyn Gallwey (1964) 02:31,64 04:55,47
Z7 DEN Fureso Mette Moller (1963) DNS
Heat 7 Race: 3131 15:25
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 A7 LAT Jurmalas sports Sandra Gosa (1961) 02:12,30 04:24,31
2 A5 GBR Exeter Julia Wood (1960) 02:13,84 04:30,38
3 A1 IRL Cappoquin Caroline Gordon (1961) 02:19,89 04:35,86
4 A2 AUT StRCl Renate Zechmeister (1961) 02:23,52 04:36,63
5 A8 GER Lingener Rudergesellschaft Josefina Schäfer (1960) 02:23,79 04:47,24
6 A3 ISR Daniel Razia Israely (1956) 02:21,19 04:52,77
7 A6 GER WSV Waldshut Anke Zantop (1962) 02:20,66 05:01,09
A4 DEN Lyngby Dameroklub Mette Krammer Hansen (1960) DNS
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service