Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
326 Mens B 4- 1000m
Heat 1 Race: 3120 14:52
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 P1 EST Tartu Heigo Tiidemaa (1985), Reigo Pihlak (1985), Argo Normak (1973), Tairo Talvis (1976) 01:38,40 03:14,86
2 P2 HUN Győri Atlétika Klub, Duna, MEC Péter Vermes (1991), Csaba Dénes (1977), Lászlo Horváth (1982), András Kerekes (1978) 01:41,22 03:15,58
3 P3 CRO Tresnjevka Domagoj Telišman (1976), Jakša Krišto (1981), ivan cvitan (1981), Damir Rubčić (1979) 01:41,00 03:25,06
4 P8 INT Stirling Rowing Club (GBR), GPA (BRA), Estrella Blanca (CHI) Graeme Duff GBR (1988), Carlos Cordal BRA (1972), Dieter Bartsch CHI (1977), Gregor Hall GBR (1992) 01:43,56 03:28,13
5 P6 RUS Ushakov Plesak Valeriy (1988), Maxim Valeev (1977), Vladimir Azarenkov (1970), Valerii Sarychev (1984) 01:46,37 03:29,07
6 P4 INT MEC (HUN), RV Wiking Spittal (AUT) Bence Tamás HUN (1992), Markus Schützelhofer AUT (1977), Péter Ádám HUN (1978), Belina Gábor HUN (1976) 01:48,39 03:30,97
7 P7 BRA Corinthians, Capibaribe Guilherme Carvalho Maciel (1981), Marcello Rodrigues da Silva (1980), Bruno da Cunha Pierri (1980), fernando pinto de Araújo (1979) 01:48,30 03:34,54
8 P5 POR Coimbra Vitor Ribeiro (1969), Nuno Silva (1978), Miguel Alfaiate (1988), Rui Dias (1982) 01:50,84 03:37,33
Heat 2 Race: 3121 14:55
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Q2 INT Rem Barcelona (ESP), Bagsvard (DEN) Oriol Ylla ESP (1977), Steen Christensen DEN (1983), Emil Heinrichsen DEN (1985), Ignacio Hidalgo ESP (1975) 01:37,87 03:16,36
2 Q1 HUN Csepel Evezős Roland Josef Bartal (1975), Gergely Tóth (1979), Mátyás Zorándy (1979), Ádám Légrádi (1982) 01:41,56 03:20,04
3 Q4 INT Muckross RC (IRL), VK Zagreb (CRO) Paul Griffin IRL (1979), John Buckley IRL (1977), Brendan O Neil IRL (1973), Marko Tot CRO (1988) 01:43,24 03:23,08
4 Q6 HUN Győri Atlétika Klub Márk Lovass (1990), Norbert Porubszky (1990), Péter Lacsik (1969), Tamás Fazekas (1973) 01:44,07 03:23,16
5 Q7 GER Sundern Kevin Prior (1992), Fabian Frizt (1991), Stefan Feldmann (1965), Thomas Kemper (1964) 01:40,89 03:23,89
6 Q3 GBR City of Cambridge Graeham Douglas (1988), Barnaby Price (1976), Sebastian Walker (1970), Christopher Ware (1972) 01:43,21 03:32,26
7 Q5 UKR Mala Flotilia Yurii Bredak (1978), Yurii Kyrilo (1979), Vasil Tomashevskyi (1980), Andriy Kravchenko (1980) 01:49,88 03:42,35
Heat 3 Race: 3122 14:58
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 R2 HUN Csepel Evezős István Mezei (1979), Szabolcs Toreki (1980), henrik schneider (1969), Péter Szabari (1976) 03:18,24
2 R5 INT Raspas del Embarcadero (ESP), Regatas Rosario (ARG) Txaber Lekubarri Diaz ESP (1989), Nestor Bodetto ARG (1966), Carlos Maknis ARG (1970), Marcos Morales ESP (1976) 03:22,21
3 R3 IRL Neptune, Commercial, Clonmel, Galway Gary O'Neill (1968), Patrick Fowler (1973), Oisin McGrath (1969), Raymond Carroll (1977) 03:23,23
4 R4 GER Erster Kieler RC, Sportclub Magdeburg, Schweriner Rudergesellschaft Ingmar Schulz (1973), Lars Schultz (1980), Kjell Luebbert (1971), Carsten Riemann (1978) 03:23,28
5 R6 GBR Worcester Phil Whiteley (1972), Chris Beech (1982), Chris Chilten (1970), Shaun Fisher (1983) 03:28,04
6 R1 NOR Aalesunds RK, Moss RK Erik Dyb Liaaen (1971), Johan Myklebust (1976), Rolf-Anders Haaberg (1977), Per Ivar Berg (1963) 03:31,11
7 R7 CRO HVK Mornar Nediljko Kuić (1980), Antonio Lipanović (1977), Jurica Omrčen (1969), Siniša Karabatić (1969) 03:38,54
Heat 4 Race: 3123 15:01
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 S1 INT VK Olomouc (CZE), RV De Laak (NED), RV de Amstel (NED) Karel Nevrela CZE (1969), petr mitas NED (1971), Martin Polasek CZE (1974), Maarten Juch NED (1976) 01:39,61 03:19,45
2 S5 NED De Hoop Jan Leerling (1967), Sven Rusticus (1967), Hans de Koningh (1968), Stephan Bon (1967) 01:41,64 03:21,66
3 S7 GBR HSBC RC, Ardingly David Law (1976), Pierre Lhommet (1979), Brian Humphris (1970), Alexander dombrowe (1973) 01:43,70 03:24,90
4 S3 GER Brandenburg Mario Deuter (1972), Guido Kutscher (1970), Jens Beilfuss (1973), Lars Beilfuss (1976) 01:47,12 03:34,21
5 S2 CRO HAVK Mladost, Jarun, VK Croatia Kerim Mujkic (1962), branko kuzele (1963), Dinko Tvrtkovic (1968), Darko Mikić (1969) 01:45,97 03:35,20
6 S6 HUN Csepel Evezős, Budapest Evezős Egyesület Csaba Lenkey (1971), András Pacor (1971), András Árvai (1971), Csaba Fekete (1971) 01:49,89 03:38,40
7 S4 NOR Aalesunds RK Edvard Devold (1965), Christer Valderhaug (1972), Christian Tolfsby (1974), Arve Gudmundset (1979) 01:51,59 03:38,63
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service