Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
311 Mens E 1x 1000m
Heat 1 Race: 3040 10:31
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 N1 ESP El Ejido Antonio Gómez Escudero (1964) 02:07,59 04:07,84
2 N4 GBR Norwich Tom Hockley (1964) 02:07,87 04:08,45
3 N5 GER Kettwiger RG Renato Chávez Torres (1964) 02:06,95 04:13,12
4 N3 FRA Annecy Patrick Louazel (1964) 02:08,67 04:15,65
5 N2 AUT Tullner -Ruderverein Robert Hauck (1964) 02:10,86 04:20,15
6 N8 NOR Ormsund RK Christian Grosse (1964) 02:10,55 04:21,52
7 N6 AUS Commercial Jonathan Brett (1964) 02:10,18 04:25,20
Heat 2 Race: 3041 10:34
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 O1 GER Potsdamer RG Jens Thurley (1964) 02:11,42 04:18,12
2 O6 FRA CN France vannier luc (1964) 02:21,33 04:21,38
3 O2 NZL Awarua Thomas Dean (1964) 02:15,31 04:27,60
4 O8 AUS Drummoyne Anthony Haworth (1963) 02:12,59 04:28,81
5 O4 GER Ruderclub Fürstenwalde 1893 e. Maik Konieczek (1964) 02:18,20 04:29,70
6 O7 POL Posnania Piotr Kozłowski (1964) 02:17,82 04:41,40
7 O3 GBR Norwich Mike Bond (1964) 02:33,04 04:46,29
O5 RUS English RC Aleksei Fedorov (1964) DNS
Heat 3 Race: 3042 10:37
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 P3 GER Sundern Thomas Kemper (1964) 01:58,90 03:58,23
2 P1 GBR Exeter David Byrnes (1963) 02:01,42 04:03,88
3 P2 DEN Lemvig Jorgen Kielsholm (1963) 02:11,13 04:20,01
4 P5 GBR Bristol Martin Downey (1963) 02:22,18 04:34,68
5 P7 GER NARVA Berlin Andreas Tabbert (1963) 02:19,25 04:39,13
6 P8 AUT Tullner -Ruderverein Herbert Hiesinger (1963) 02:22,52 04:41,84
7 P4 BRA Clube Uniao Fernando Madruga (1963) 02:25,53 04:47,19
8 P6 CRO HVK Mornar Goran Rakocija (1963) 02:27,32 04:52,74
Heat 4 Race: 3043 10:40
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Q2 HUN Balatoni Kajak-Kenu, Evezős SE György Jakócs (1963) 02:07,34 04:09,50
2 Q8 FRA RC Mulhouse Jean-Pierre TALAMONA (1963) 02:15,63 04:12,57
3 Q3 BRA Martinelli Adriano Joao Teixeira (1963) 02:17,29 04:19,75
4 Q7 GBR Sons of the Thames David Smith (1963) 02:24,33 04:28,07
5 Q6 JPN Tatsumi Kenji Nakae (1963) 02:24,33 04:35,34
6 Q1 GER Pirnaer RV Thoralf Liebstein (1963) 02:21,99 04:36,45
Q5 GBR Monmouth Mark Stewart-Woods (1963) DNS
Heat 5 Race: 3044 10:43
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 R2 HUN Budapest Evezős Egyesület Zoltan Lipovits (1963) 02:05,38 04:12,73
2 R6 AUS Canberra Chris Raymond (1962) 02:12,61 04:14,79
3 R5 NOR Moss RK Berg Per Ivar (1963) 02:09,97 04:18,23
4 R4 GER Bremerhavener RV Hans-Werner Moye (1962) 02:14,13 04:20,29
5 R8 BRA Martinelli Paulo Roberto Silva Filho (1963) 02:22,19 04:36,48
6 R7 GER Bad Lobenstein Holger Zinck (1962) 02:23,06 04:40,01
7 R1 GBR SUDBURY Sean Moriarty (1963) 02:28,54 04:46,87
R3 AUT RV Ister Linz Karl Öllinger (1962) DNS
Heat 6 Race: 3045 10:46
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 S7 GER Potsdamer Ruder-Club Germania Johannes Bruger (1962) 04:20,42
2 S4 GER RC Germania Bernhard Sinzig (1962) 04:22,66
3 S2 USA Three Rivers Ross Thomson (1963) 04:28,06
4 S5 AUS Drummoyne Charles Hamilton (1962) 04:32,67
5 S3 GBR Granta Piers Copham (1962) 04:33,78
S1 RUS Ushakov Andrey Klimovskikh (1963) DNS
Heat 7 Race: 3046 10:56
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 T4 GBR Norwich Vygantas Audinis (1962) 01:58,72 04:03,69
2 T2 GER Ruder-Club Aken Siegfried Mehl (1962) 02:03,05 04:12,19
3 T7 GBR Marlow Michael Parsons (1962) 02:06,84 04:17,91
4 T8 FRA CAC Bertrand Ollivier-Lamarque (1962) 02:12,92 04:26,09
5 T3 AUT StRCl Dieter Bensch (1962) 02:10,45 04:28,33
6 T1 BRA Centro Náutico Potengy Juscelino Nunes dos Santos (1962) 02:13,64 04:28,84
7 T5 HUN Vácv Miklós Bugarszki (1963) 02:18,94 04:46,02
8 T6 GER RK am Wannsee Conrado Seibel (1962) 02:30,41 05:00,73
Heat 8 Race: 3047 10:59
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 U7 IRL Commercial Denis Crowley (1962) 04:35,74
2 U3 NED Cornelis Tromp Hilversum Trevor Dekoekkoek (1962) 04:41,37
3 U8 FRA CN France Yves Morin (1962) 04:54,63
4 U1 EST Pärnu Kalev RC Kaupo Koplus (1962) 04:56,29
5 U4 DEN Fureso Bo Hartz (1962) 04:56,79
6 U5 CAN Calgary RC John Martin (1962) 05:23,46
7 U6 GBR Marlow Neil Galbraith (1962) 05:31,34
U2 GBR Bewdley Karl Reid (1961) DNS
Heat 9 Race: 3048 11:02
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 V2 ITA Canottieri Retica Giovanni Poncia (1962) 04:06,90
2 V6 IRL Galway adrian mccallion (1962) 04:21,02
3 V7 NED Jason Kees Stuyt (1962) 04:26,96
4 V4 UKR Kiev Victor Kravets (1962) 04:29,73
5 V8 GBR Durham Paul Rutter (1961) 04:30,77
6 V1 POL Krakow Jerzy Koziara (1962) 04:48,01
7 V3 AUT Tullner -Ruderverein Franz Gratsch (1961) 04:54,93
8 V5 GBR Leicester Graham Clark (1961) 05:03,08
Heat 10 Race: 3049 11:05
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 W6 SUI Baden Ewald Grobert (1962) 02:08,17 04:18,72
2 W3 GBR Walbrook Nicholas Thomas (1961) 02:07,93 04:22,64
3 W7 AUT Wiener Donau Norbert Sollinger (1961) 02:13,67 04:30,20
4 W2 UKR Mala Flotilia Taras Romanchenko (1962) 02:19,45 04:33,05
5 W4 FIN Neste Tapio Vuori (1961) 02:19,97 04:39,48
6 W8 HUN Arrabona Béla Huszár (1961) 02:16,98 04:41,46
7 W5 NED De Maas Peter Pronk (1961) 02:27,12 04:42,27
8 W1 BEL sport gent Alex Vinckier (1961) 02:36,76 05:03,34
Heat 11 Race: 3050 11:08
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 X5 NED RV Breda Sander Verheugd (1961) 04:16,17
2 X1 GBR Bann Simon Hamilton (1960) 04:23,59
3 X4 GER Ludwigshafener RV Jürgen Hock (1961) 04:24,77
4 X7 GBR Hollingworth Lake Rowing Club Keith Lawton (1960) 04:30,79
5 X8 POR Cerveira Remo Henrique Baixinho (1961) 04:34,54
6 X3 ITA Canottieri Padova Sandro Frisiero (1961) 04:41,85
7 X2 NOR Christiania RK Rolf Riktor (1961) 04:46,11
8 X6 GER SC Berlin-Koepenick Matthias Andreowsky (1961) 05:00,29
Heat 12 Race: 3051 11:11
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Y3 GER Ruderklub am Baldeneysee Ansgar Wessling (1961) 04:05,78
2 Y2 POR VRL Jose Esteves (1961) 04:12,30
3 Y7 GBR Wycliffe Tony Mitchell (1960) 04:20,05
4 Y8 SWE Stockholms RF Tord Blomquist (1961) 04:24,97
5 Y1 SUI Rapperswil-Jona Andreas Klipstein (1961) 04:27,31
6 Y4 POL Szczecin Jaroslaw Przybylski (1961) 04:28,94
7 Y6 RUS Ushakov Yury Kartoshkin (1961) 04:41,61
Heat 13 Race: 3052 11:14
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Z5 TUR Galatasaray Fatih Hilmi Orer (1961) 02:06,26 04:12,71
2 Z1 GBR Dart Totnes Nick Price (1959) 02:09,57 04:18,28
3 Z8 GBR Lakeland Nick Cowan (1959) 02:10,83 04:20,41
4 Z2 BRA Corinthians Fabio Pereira (1960) 02:15,15 04:30,25
5 Z3 GER Berlin Ägir Lutz Hannig (1960) 02:19,44 04:37,44
6 Z6 DEN Humlebak Roklub Kim Bo Wellendorph (1960) 02:25,23 04:44,39
7 Z4 CAN Rowing PEI Tim Sears (1960) 02:46,91 05:17,21
Heat 14 Race: 3053 11:17
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 A1 ESP Trasmerano Agustin Garay (1960) 04:03,46
2 A2 GBR Dart Totnes Maurice Dunn (1959) 04:24,32
3 A5 DEN Humlebak Roklub Christian Probst (1960) 04:26,84
4 A3 IRL Galway Martin Breen (1960) 04:32,91
5 A8 GBR Royal Air Force Steve Lawson (1959) 04:36,41
6 A6 FRA Montluçon Patrick Vassort (1960) 04:38,82
7 A7 GER SC Berlin-Koepenick Steffen Richter (1960) 04:45,70
A4 GER HRG 1879 Hanau Kovac Stanko (1960) DNS
Heat 15 Race: 3054 11:20
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 B1 GBR Stourport BC Duncan Gwilliam (1959) 02:04,73 04:08,91
2 B5 GER RC Witten Georg Breucker (1959) 02:00,45 04:09,36
3 B3 GER Lübecker RK Matthias Borchardt (1959) 02:06,90 04:12,83
4 B7 GBR Walbrook Andy Robinson (1959) 02:27,82 04:44,86
5 B6 JPN Mitsubishi Nobuhisa Ishizuka (1960) 02:32,06 05:01,74
B2 NOR Aalesunds RK Bjorn Refsum (1960) DNS
B4 USA CHAOS Richard McDonogh (1960) DNS
B8 RUS English RC Dmitry Tyutin (1960) DNS
Heat 16 Race: 3055 11:23
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 C8 ARG Río Paraná Corrientes Ferrari Omar Teodoro (1959) 03:58,92
2 C1 USA Riverside John Tracey (1960) 04:05,34
3 C2 GBR Upper Thames David Hope (1958) 04:12,11
4 C5 NOR Aalesunds RK Erik Godoy (1960) 04:17,05
5 C4 GER Rudern Radebeul Andreas Wundratsch (1959) 04:21,30
6 C7 GBR Sons of the Thames Tim Whittle (1958) 04:27,78
7 C3 UKR Chernomorets Sergey Ivanov (1959) 04:35,66
8 C6 GER Potsdamer RG Andreas Tretau (1958) 04:38,73
Heat 17 Race: 3056 11:26
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 D1 BEL Union Nautique de Liege Jean Somers (1959) 01:57,25 03:54,85
2 D2 GER RC Bergedorf Helmut Longinus (1958) 02:03,43 04:08,56
3 D5 GER SV Energie Berlin Martin Schuetze (1958) 02:07,44 04:10,33
4 D8 FRA CN France Eric Grosclaude (1959) 02:09,86 04:13,04
5 D7 HUN Ganz Tony Toth (1959) 02:09,08 04:13,09
6 D4 ITA Armida Massimo Bregolin (1958) 02:08,26 04:14,88
7 D3 GBR Dart Totnes Peter Rouse (1957) 02:08,26 04:19,14
8 D6 NOR Bergens RK Ola Flesland (1959) 02:14,78 04:35,36
Heat 18 Race: 3057 11:29
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 E1 NOR Arungen RKK Zbigniew Andruszkiewicz (1959) 04:11,35
2 E5 IRL City of Derry Gaetano D'Urso (1958) 04:15,17
3 E2 DEN Fureso Ole Kongsbak (1957) 04:23,10
4 E6 GER Rudern Radebeul Alex Juergen (1957) 04:25,64
5 E4 GBR N&URC Christopher Waumsley (1957) 04:27,40
6 E8 CRO VK Val Mladen Kuran (1958) 04:28,44
7 E7 POL Szczecin Andrzej Syczewski (1958) 04:28,64
E3 RUS Ushakov Pavel Mityanin (1957) DNS
Heat 19 Race: 3058 11:32
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 F6 GBR Tideway Scullers Mark Alloway (1955) 04:08,65
2 F4 RUS Ushakov Valdis Meikaliss (1956) 04:10,26
3 F1 SUI Basler RC Michael Fahlbusch (1957) 04:16,42
4 F7 HUN Külker EK István Varga (1955) 04:28,11
5 F2 JPN Seta Rowing Shigehiko Shimomura (1955) 04:35,30
6 F5 SWE Akademiska RF German Royo (1954) 05:00,32
Heat 20 Race: 3059 11:35
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 G5 USA University Alex Cook (1955) 02:05,56 04:10,66
2 G4 GER ESV Schmöckwitz Wolfgang Eschment (1951) 02:06,43 04:15,27
3 G7 GBR Dart Totnes Peter Atkinson (1954) 02:09,67 04:22,57
4 G3 ITA ITA RUM Antonio De Palma (1952) 02:10,98 04:24,83
5 G2 GER Ruderverein 'Emsch Wolfgang Popp (1954) 02:18,13 04:39,11
6 G1 POL Nowa Huta Wielebnowski Jacek (1951) 02:27,33 04:50,81
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service