Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
309 Mens B 4x 1000m
Heat 1 Race: 3031 10:04
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 E5 GER Dresdner Ruderverein, Hallescher Ruderclub Stefan Hettwer (1978), Jan Heise (1971), Grigori Kjulbassanoff (1985), Conrad Guhl (1990) 01:35,47 03:15,06
2 E8 CRO VK-CC"ARUPINUM", HAVK Mladost Nickol Udovičić (1988), davorin sindler (1980), Danijel Karlović (1982), Igor Božić (1979) 01:38,03 03:17,96
3 E2 RUS Ushakov Sergey Shushin (1985), Vladimir Gorgotskii (1981), Maxim Valeev (1977), Vladimir Azarenkov (1970) 01:41,52 03:21,48
4 E4 INT Monmouth (GBR), RG Speyer (GER) alex butler GBR (1977), Leonard Colling GBR (1975), Arnd Garsuch GER (1978), ben rodford GBR (1984) 01:41,94 03:25,01
5 E1 GER RC Alt-Werder Magdeburg Stefan Wolff (1985), Ingmar Schwan (1979), Mathias Bahrs (1987), Frank Perlitz (1971) 01:44,52 03:30,65
6 E3 BEL OAR smid daniel (1987), Plasschaert Carl (1977), Corten Sharan (1983), Joossens Filip (1983) 01:45,64 03:33,61
7 E7 SLO ŠVD Maribor Marko Iršič (1979), Jernej Lorbek (1984), Žiga Voršič (1978), Primož Hedl (1978) 01:48,12 03:36,75
8 E6 KOR WITHUS Rowing Club Jaehyeon Ma (1984), Sim Geon (1987), Hyunsoo Choi (1973), Won-Il Yoon (1983) 01:53,01 03:42,29
Heat 2 Race: 3032 10:07
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 F4 RUS Ushakov Dmitrii Pavlov (1979), Anatoly Kremarenko (1977), Mikhail Izotov (1984), Dmitrii Ovechko (1971) 01:32,81 03:09,70
2 F2 GER Sportclub Magdeburg, Schönebecker SC Lars Schultz (1980), Johannes Koch (1986), Sven Schwan (1978), Heiko Dankel (1966) 01:35,26 03:14,13
3 F6 GER Rotation Berlin, Neuruppiner Ruderclub, RK Werder, Brandenburg Andreas Gädicke (1969), Oliver Papenbrock (1983), Michael Wolter (1989), Enrico Goldstein (1973) 01:38,00 03:18,52
4 F7 INT RV Wiking Spittal (AUT), Vira (TUR) Martin Moser AUT (1979), Gerald Olsacher AUT (1978), Markus Schützelhofer AUT (1977), tufan turanli TUR (1982) 03:21,27
5 F5 CZE CVK Pardubice Jiří Drlík (1983), Marek Vágner (1989), Gwozdiak Roman (1967), Martin Příhoda (1970) 01:37,44 03:21,30
6 F3 SLO VK Ljubljanica Sébastien Janež (1976), Gaber Gunde (1977), Rok Ponikvar (1981), Jan Ilar (1985) 01:39,76 03:27,06
F1 BRA Sport Recife, Capibaribe Thyago Mendes de Souza Oliveira (1985), Renato Mariz de Oliveira (1972), Sérgio Tadeu Marques (1979), fernando pinto de Araújo (1979) DNS
Heat 3 Race: 3033 10:10
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 G5 INT Wiking Berlin (GER), Uster (SUI) Till Andreesen GER (1972), Mathias Hitz SUI (1981), Max Röger GER (1989), Daniel Lawitzke GER (1984) 01:34,38 03:11,96
2 G7 ITA Canottieri Thàlatta, The Core Massimo Salemme (1973), Paolo Vivian (1978), Massimiliano Faraci (1974), Fabrizio Tucci (1972) 01:36,79 03:16,13
3 G6 GER Erster Kieler RC Ingmar Schulz (1973), Thomas Blicke (1971), Markus Vogel (1971), Carsten Riemann (1978) 01:39,71 03:24,28
4 G1 GER RK am Wannsee Burkhard Pott (1969), Stefan Springer (1965), Gregor Hasper (1979), Frederik Winter (1984) 01:42,97 03:24,35
5 G2 INT Rowing Cub Vodnik (UKR), Majori (LAT) Oleg Svirko UKR (1967), Dmytro Prokopenko UKR (1982), Hennadiy Zakharchenko LAT (1976), Raivis Svarups LAT (1973) 01:43,50 03:25,05
6 G3 INT GPA (BRA), Estrella Blanca (CHI), Stirling Rowing Club (GBR), Strathclyde Park (GBR) Carlos Cordal BRA (1972), Dieter Bartsch CHI (1977), Graeme Duff GBR (1988), Gavin Murty GBR (1992) 01:41,16 03:25,17
7 G8 GBR HSBC RC, Ardingly Pierre Lhommet (1979), Alexander dombrowe (1973), Brian Humphris (1970), David Law (1976) 01:42,06 03:25,33
8 G4 AUT Wiener Donau, RC Mondsee David Neubauer (1981), Mattia Peterle (1989), Josef Bertagnoli (1969), Pete Spivey (1969) 01:42,59 03:28,26
Heat 4 Race: 3034 10:13
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 H5 GER Ruder-Riege TiB, Laubegaster RV, RV Triton Leipzig, Bad Lobenstein Stephan Doering (1966), Kersten Roscher (1973), Sven Gierspeck (1979), Christian Spitzer (1973) 01:38,13 03:18,80
2 H3 CZE Bohemians Praha, VK Lysá n/L., KVM 1881 Melník Jan Klapac (1974), Leon Rakusan (1976), Ales Jakoubek (1974), Jiri Ryšavý (1970) 01:40,46 03:21,66
3 H2 GER Allemannia, Ruderclub Biggesee Christoph Dyck (1969), Christian Sieling (1979), Ralf Gentz (1967), Michael Humbek (1971) 01:41,28 03:25,17
4 H6 DEN Soro Bjarne Hjorth (1951), Peter Carstens (1960), Klaus Rasmussen (1966), Christian Molvig (1979) 01:42,88 03:26,77
5 H4 INT CCGVG (ITA), Mincio (ITA), C Bardolino (ITA), Csepel Evezős (HUN) Giovanni Monaco ITA (1982), Matteo Grioni ITA (1975), Daniele Pavan ITA (1975), Gergely Orbán HUN (1983) 01:43,36 03:28,96
6 H1 HUN Budapest Evezős Egyesület Krisztian Honti (1977), Peter Dalos (1978), Gergely Tolmar (1977), Zoltán Molnár (1961) 01:43,11 03:32,49
7 H7 FIN Neste Pedro Pietiläinen (1970), Timo Virta (1975), Jari Turkki (1975), Sami Ruoholahti (1972) 02:09,85 04:14,39
Heat 5 Race: 3035 10:16
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 I2 INT RV de Amstel (NED), VK Olomouc (CZE), RV De Laak (NED), VK Hodonín (CZE) Maarten Juch NED (1976), Martin Polasek CZE (1974), petr mitas NED (1971), Kazimir Nedoba CZE (1972) 01:35,92 03:13,46
2 I4 UKR Kiev Masters Artem Morozov (1980), Oleksandr Lyapin (1962), Oleh Lykov (1973), Yuriy Dyukov (1973) 01:38,23 03:16,86
3 I7 GER Schweriner Rudergesellschaft Daniel Illmann (1973), Thomas Schulz (1970), Kjell Luebbert (1971), Markus Krenzien (1973) 01:39,94 03:19,78
4 I3 GER Neuruppiner Ruderclub, Rostocker RK Dirk Pfaffe (1973), Rudolf Insel (1957), Sven Rensch (1973), Axel Zimmermann (1968) 01:42,07 03:27,12
5 I6 POL Posnania Marcin Łabanowicz (1980), Andrzej Marcinkowski (1971), Gerard Bednarek (1971), Pawel Szczepaniak (1970) 01:44,96 03:31,65
6 I5 NOR Norske Kristian Christensen (1969), Eduardo Caetano Reis (1983), Halvor Bergan (1965), Einar Brattli (1964) 01:55,85 03:51,28
7 I1 DEN Humlebak Roklub Claus Jensen (1965), Mads Twomey-Madsen (1968), Keld Strudahl (1959), Thomas Uhrskov (1958) 02:01,21 03:55,10
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service