Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
106 Womens D 2x 1000m
Heat 1 Race: 1027 13:20
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 A8 NED Cornelis Tromp Hilversum Inge Nijhuis (1973), Lise Klausen (1964) 00:25,43 03:39,49
2 A3 GBR Bristol, Wycliffe Hazel Fullman (1974), Sarah Talbot (1962) 00:29,30 03:47,18
3 A5 GER ESV Schmöckwitz, Bernburger RC Barbara Stehr (1964), Daniela Mohs (1972) 00:30,55 03:49,09
4 A1 DEN Nyborg, Humlebak Roklub Charlotte Buchwaldt (1968), Mette Porsmose (1964) 00:32,20 03:55,31
5 A6 ITA Ginnastica Triestina, Canottieri Corgeno Valentina Mosetti (1966), Eva Hazai (1972) 00:34,89 03:58,93
6 A2 CAN Rowing PEI Lynn Randall (1965), Krista Downey (1971) 00:37,73 04:00,26
7 A4 AUS Commercial Kylie Parker (1968), Lisa-Jane Dwan (1969) 00:39,23 04:05,28
8 A7 GBR Lea Cressida Day (1965), Lucy Clarke (1970) 00:37,08 04:06,21
Heat 2 Race: 1028 13:23
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 B8 DEN Koge, Roforeningen KVIK Anna Karina Gravad (1971), Marianne Becker (1962) 01:59,78 03:57,06
2 B5 INT University (USA), Münchener (GER) Dawn Eringis USA (1964), Jutta Deuschl GER (1973) 02:00,94 04:01,56
3 B6 GER Brandenburg Annette Sturm (1968), Lissy Leue (1964) 01:59,63 04:03,04
4 B3 POL Posnania, AZS-AWF Warszawa Anetta Oginska (1974), Ulrike Fuhrmann (1963) 02:10,42 04:16,49
5 B4 GBR Champion the Thames Elizabeth Midgley (1963), Naomi Linklater (1972) 02:11,87 04:28,42
6 B2 GBR Monmouth Dawn Evans (1968), Dawn Brace (1968) 02:19,42 04:39,00
7 B7 CAN Rowing PEI Chantelle Hanley (1969), Michele Leger (1966) 02:25,00 04:41,60
8 B1 ITA Moto Guzzi Debora Belleri (1971), Silvia Sciortino (1966) 02:26,43 04:52,14
Heat 3 Race: 1029 13:26
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 C3 DEN Fredensborg Bettina Cervin (1965), Sanne Poulin (1969) 03:58,76
2 C4 INT Budapest Evezős Egyesület (HUN), Armida (ITA) Erika Péterfy HUN (1969), Federica Matteoli ITA (1964) 03:59,42
3 C2 POL Posnania Grazyna Kanoniczak (1961), Larysa Szczepaniak (1972) 04:07,89
4 C6 GER Schleissheim Agnes Diekötter (1962), Julianna Bordacs (1969) 04:17,34
5 C5 NED Cornelis Tromp Hilversum Natalie Temming-Tap (1968), Ine Middag (1968) 04:17,51
6 C8 GER Rudern Radebeul, Jenaer Kanu- und RV Antje Wagner (1968), Beate Krause (1963) 04:20,56
7 C7 GBR Monmouth Helen Tilley (1966), Patricia Hall (1967) 04:36,95
8 C1 CAN Calgary RC Barb Miller (1971), Dorothea Blandford (1962) 04:43,84
Heat 4 Race: 1030 13:29
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 D1 GBR Upper Thames, Strathclyde Park Sally Pollok-Morris (1970), Ailie Ord (1962) 01:59,19 04:00,17
2 D4 INT RC Reuss Luzern (SUI), RG Muenchen (GER) Franziska Schoenborn SUI (1963), Astrid Freyeisen GER (1969) 02:14,77 04:03,69
3 D8 DEN Soro Ruth Koester (1968), Linda Milling (1965) 02:04,37 04:05,46
4 D6 HUN Pro Rekreatione Anikó Nagy-Kapócs (1967), Kornélia Szabóné dr Szász dr (1967) 02:03,68 04:06,54
5 D2 ESP Nautic Tarragona Merce Maurin Barbera (1966), Lurdes Torrell (1970) 02:03,12 04:09,56
6 D3 GER Pirnaer RV Kathrin Geffers (1961), Simone Wittig (1968) 02:04,91 04:12,39
7 D7 GER Karlsruher Wiking 1879 Maria van der Beck (1964), Sabine Buchheister (1967) 02:19,22 04:27,85
8 D5 NOR Aalesunds RK Evelyn Rorvik (1965), Ingrid Berset (1967) 02:15,76 04:30,42
Heat 5 Race: 1031 13:32
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 E3 SUI See-Club Luzern Susanne Lanz (1966), Pia Limacher (1966) 04:06,54
2 E4 UKR Kiev, Mala Flotilia Oksana Klokova (1966), Svitlana Kuprychenkova (1959) 04:10,67
3 E2 AUT RV Ellida Johanna Mang (1962), Barbara Lung (1969) 04:17,11
4 E7 GER RC Alt-Werder Magdeburg Kirsten Tiedke (1967), Elke Vetter (1963) 04:20,21
5 E1 NOR Aalesunds RK Beate Eriksen (1969), Synnove Devold (1963) 04:21,78
6 E5 GBR Twickenham Emma Fadlon (1966), Emma Hughes (1966) 04:25,52
7 E6 POR Coimbra Ana Pereira (1968), Isabel Esteves (1964) 04:27,70
8 E8 DEN Bagsvard Anne Marie Espersen (1961), Astrid Kryger (1971) 04:36,24
Heat 6 Race: 1032 13:35
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 F4 GER SV Energie Berlin Grit Funke (1967), Sabine Winkler (1962) 00:23,06 03:57,98
2 F1 LTU Klaipeda Masters Vita Rimkiene (1970), Vida Stackute-Satiene (1960) 00:23,42 04:02,41
3 F5 GBR Cantabrigian, Worcester Cécile Auty-Jacklin (1964), Sharon Salter (1965) 00:32,43 04:20,26
4 F6 HUN MEC Kenessey Endréné (1956), Kekk Andrea (1973) 00:34,20 04:23,22
5 F2 NED ERV Thyro Gudrun Kremeier (1968), Marina Kampschuur (1958) 00:32,47 04:24,97
6 F7 DEN Humlebak Roklub June Kaspersen (1962), Anne Thomsen (1967) 00:34,90 04:26,85
7 F3 USA Long Beach Jennifer Levy (1960), Rebecca Ballough (1970) 00:38,23 04:45,98
Heat 7 Race: 1033 13:38
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 G7 GBR Newark, Royal Air Force Dawn zalas (1966), Lou Elkington (1963) 01:59,03 04:00,61
2 G1 DEN Lyngby Dameroklub, Fureso Inger Koch (1964), Mette Moller (1963) 02:01,36 04:03,55
3 G3 GER Pirnaer RV Anett Machoy (1969), Eva Müller (1959) 02:05,97 04:13,17
4 G2 FRA REGION GRAND EST claire gastaud (1964), karola rittner (1963) 02:04,17 04:15,40
5 G5 HUN Waatz Masters Agota Cseri (1960), Zsuzsanna Bacskaine Ekker (1970) 02:08,64 04:18,35
6 G6 NOR Christiania RK Antje Barsch (1966), Anita Brox (1963) 02:11,42 04:19,38
7 G4 NED Cornelis Tromp Hilversum Minke Fischer (1962), Els Beem (1968) 02:06,45 04:21,31
Heat 8 Race: 1034 13:41
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 H3 FRA SN Compiegnois, Aviron Saintais Claude Maymil (1955), Isabelle Mattei (1972) 04:12,46
2 H4 RUS Strela Olga Dilimbetova (1967), Olga Petrova (1963) 04:14,85
3 H6 GER Siegburger Andrea Hoffmann (1967), Edda Stöcker (1961) 04:16,45
4 H5 NED RV Rijnland Saskia De Vlas (1955), Lisette Elsinga (1975) 04:19,64
5 H2 GER FRCW Berlin, Potsdamer Ruder-Club Germania Sylvia Hafemann (1960), Bettina Blanckmeister (1966) 04:28,70
6 H1 GBR SUDBURY Tracy Muir (1966), Teresa Moriarty (1961) 04:34,02
Heat 9 Race: 1035 13:44
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 I2 NED RV de Amstel, Alkmaarsche Elze Hermans (1964), Anne Louise Russell (1961) 04:17,32
2 I1 CAN Winnipeg Sandra Kirby (1949), Sheila Wilson Kowal (1975) 04:17,71
3 I4 INT Commercial (AUS), Strathclyde Park (GBR) Louise Street AUS (1964), Elizabeth Davidson GBR (1964) 04:23,39
4 I7 GER RV Hoya, Norder RC Karin Jülke (1958), Petra Oldewurtel (1968) 04:24,05
5 I5 FRA Sevrier Vivianne Tundogan (1961), Catherine Frigoli (1962) 04:32,55
6 I6 GBR Auriol Kensington, Vesta Diana Sargent (1958), Zena Howard (1966) 04:41,17
7 I3 GBR Trentham Susan Satchithananada (1971), Juliet Hallam (1955) 04:43,95
Heat 10 Race: 1036 13:47
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 J3 AUT StRCl, ruder club graz Renate Zechmeister (1961), Ursula Märzendorfer (1961) 02:04,76 04:11,96
2 J6 GER WSV Waldshut Zantop Anke (1962), Grobert Barbara (1964) 02:04,70 04:12,88
3 J2 INT Exeter (GBR), Cappoquin (IRL) Julia Wood GBR (1960), Caroline Gordon IRL (1961) 02:10,62 04:17,42
4 J5 DEN Fureso Jane Hagan (1967), Marianne Henney (1957) 02:12,97 04:20,18
5 J1 GBR Grosvenor Diane Moore (1960), Janet Vorberg (1964) 02:11,45 04:26,03
6 J4 CAN Deep Cove Karen Russell (1956), Aniko Takacs-Cox (1967) 02:17,44 04:36,15
7 J7 GBR Twickenham Nicola Ansell (1965), Annette Hurley (1956) 02:30,79 04:53,52
Heat 11 Race: 1037 13:50
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 K6 GER Heidelberger RK, Hersfelder Gisela Makowski (1961), Andrea Weiß (1963) 02:04,25 04:10,64
2 K2 INT Ridley Graduate (CAN), Bohemians Praha (CZE) Lyn Krahulec CAN (1957), Zdenka Sieberova CZE (1957) 02:08,74 04:18,59
3 K4 DEN Fredensborg Karin Bodelund (1963), Ulla Poulsen (1959) 04:32,43
4 K3 GBR Exeter Diana Parish (1957), Kirstie french-Constant (1962) 02:18,55 04:33,56
5 K7 GBR Peterborough Anita Carter (1971), Joan Heath (1948) 02:21,75 04:41,94
6 K5 AUS Footscray Michelle Lister (1961), Leonie Richards (1959) 02:32,97 05:02,55
7 K1 CAN Rowing PEI Virginia Sears (1959), Krista Steeves (1960) 02:40,01 05:22,67
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service