Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
303 Mens A 2x 1000m
Heat 1 Race: 3007 08:50
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 G7 GER Pirnaer RV Sieber, Andre (1985), Stefan Schaaf (1988) 01:37,10 05:26,03
2 G4 ITA TeLiMar, G.S. Fiamme Oro Di Liberti Alessandro (1989), Cardaioli Francesco (1991) 01:41,21 05:29,70
3 G3 GER Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, Hallescher Ruderclub Chris Hajek (1989), Jan Heise (1971) 01:41,19 05:33,35
4 G1 CZE CVK Praha, VK Smíchov Lukas Vacovsky (1988), Jindrich Tomasek (1988) 01:43,95 05:40,87
5 G8 ITA TeLiMar Galante Francesco (1981), Vasile Leonardo (1990) 01:46,08 05:46,96
6 G6 GBR Stirling Rowing Club Graeme Duff (1988), Gregor Hall (1992) 01:48,11 05:47,31
7 G2 HUN Budapest Evezős Egyesület Veréb Dávid (1992), Dávid Takács (1991) 01:52,55 05:59,12
8 G5 POL AZS-AWF Warszawa Tomasz Kupczyk (1986), Jan Siekierzynski (1986) 01:56,08 06:06,97
Heat 2 Race: 3008 08:53
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 H6 GER Wiking Berlin Max Röger (1989), Daniel Lawitzke (1984) 01:35,89 03:15,73
2 H1 GER RK Werder, Neuruppiner Ruderclub Michael Wolter (1989), Oliver Papenbrock (1983) 01:38,26 03:22,85
3 H4 GBR Royal Air Force Tom Jackman (1989), Edward Carpenter (1988) 01:39,14 03:23,43
4 H5 INT Allemannia (GER), Soro (DEN) Malte Hein GER (1991), Christian Molvig DEN (1979) 01:37,63 03:24,25
5 H7 RUS Ushakov Sergey Shushin (1985), Mikhail Izotov (1984) 01:38,97 03:27,34
6 H8 CRO VK Jadran Rijeka Vladimir Drakula (1984), Vinko Polic (1986) 01:42,48 03:36,51
7 H2 AUT Wiener Donau David Neubauer (1981), Mattia Peterle (1989) 01:50,17 03:48,63
8 H3 HUN Danubius Péter Ákos Szilassy (1991), Ágoston Bersényi (1991) 01:51,66 03:56,53
Heat 3 Race: 3009 08:56
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 I2 HUN MEC, Pénzügyőr SE Bence Tamás (1992), Adrián Juhász (1989) 01:39,68 03:20,74
2 I7 CRO VK Zagreb Matko Starčević (1984), Goran Špaleta (1986) 01:41,35 03:27,26
3 I1 GER Ludwigshafener RV Markus Schnitzer (1986), Axel Nicolas Oschmann (1984) 01:41,82 03:32,30
4 I3 GER R.G.Hansa Hamburg Michael Heber (1990), Thomas Dobbert (1980) 01:43,29 03:32,93
5 I6 KOR WITHUS Rowing Club Jaehyeon Ma (1984), Won-Il Yoon (1983) 01:43,89 03:37,50
6 I4 DEN Bagsvard Steen Christensen (1983), Emil Heinrichsen (1985) 01:45,77 03:37,89
7 I5 GBR Peterborough, Royal Air Force Christopher Elder (1990), Damen Sanderson (1984) 01:44,83 03:38,78
8 I8 INT VK Ljubljanica (SLO), SNHS (FRA) Sébastien Janež SLO (1976), Kévin Kallenkoot FRA (1987) 01:48,04 03:48,63
Heat 4 Race: 3010 08:59
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 J7 GER Dresdner Ruderverein Stefan Hettwer (1978), Conrad Guhl (1990) 01:37,23 03:21,72
2 J8 HUN Tisza, Pénzügyőr SE Szigeti György (1987), Béla Simon (1988) 01:38,81 03:25,38
3 J1 CRO HVK Mornar Marko Ćatipović (1988), Davor Tadić (1979) 01:38,06 03:25,50
4 J4 SVK VK Slnava Piešťany Maros Sloboda (1984), Peter Strecansky (1977) 01:41,00 03:27,96
5 J2 GER Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel René Beccard (1978), Breuer, Karl (1988) 01:48,51 03:42,95
6 J6 TUR Vira ulaş gurpinar (1982), tufan turanli (1982) 01:50,67 03:49,02
7 J5 GBR Notts County, Bewdley Rob Jephcote (1982), Richard Jackson (1986) 01:52,38 03:51,34
8 J3 ITA ASD Canottieri Monate Marco Frontini (1981), Stefano Mirenda (1982) 01:53,89 03:52,76
Heat 5 Race: 3011 09:02
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 K3 RUS Ushakov Vladimir Gorgotskii (1981), Anatoly Kremarenko (1977) 01:41,07 03:26,04
2 K5 GER Schönebecker SC, Sportclub Magdeburg Johannes Koch (1986), Sven Schwan (1978) 01:43,32 03:31,76
3 K6 AUT RV Wiking Spittal Gerald Olsacher (1978), Markus Schützelhofer (1977) 01:44,81 03:31,85
4 K7 GBR Monmouth ben rodford (1984), alex butler (1977) 01:44,24 03:39,25
5 K2 GER Zschornewitzer Ruderclub Stephan Müller (1977), Marek Surosz (1977) 01:50,48 03:45,06
6 K1 CRO Tresnjevka Danko Brajdić (1984), Dalibor Kiseljak (1983) 01:52,01 03:50,48
7 K8 HUN Danubius Adorján Gergő Nagy (1985), Tamás Erdélyi (1986) 01:55,06 03:58,48
K4 TUR Galata Aydin Donmez (1975), Cemal Şenyuva (1984) DNS
Heat 6 Race: 3012 09:05
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 L2 INT WRC Donaubund (AUT), RVg.Dessau (GER) Marko Milodanovic AUT (1977), Carsten Albert GER (1977) 01:38,93 03:22,53
2 L4 SLO ŠVD Maribor Žiga Voršič (1978), Iztok Nipič (1976) 01:38,68 03:24,61
3 L5 RUS Ushakov Maxim Valeev (1977), Dmitrii Pavlov (1979) 01:41,24 03:29,74
4 L6 CRO VK-CC"ARUPINUM" Danijel Karlović (1982), Igor Božić (1979) 01:42,81 03:39,22
5 L7 GBR HSBC RC David Law (1976), Pierre Lhommet (1979) 01:47,09 03:41,41
6 L3 GER Treviris Trier Alexandre Schalburg (1974), Matthias Woitock (1966) 01:50,33 03:43,53
L1 HUN Pro Rekreatione Robert Hermann (1980), Péter Csankó (1990) DNS
Heat 7 Race: 3013 09:08
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 M6 CRO HAVK Mladost davorin sindler (1980), Ivan Mihaljevic (1977) 01:39,67 03:21,17
2 M1 HUN Danubius Menyhért Horváth (1983), Zsolt Erdélyi (1985) 01:41,79 03:26,72
3 M7 CZE KVM 1881 Melník Ales Jakoubek (1974), Rudolf Hradecky (1977) 01:37,65 03:27,22
4 M2 IRL Commercial Brendan Smyth (1972), Patrick Fowler (1973) 01:44,27 03:30,43
5 M5 LAT Majori Raivis Svarups (1973), Hennadiy Zakharchenko (1976) 01:44,11 03:36,12
6 M3 DEN Danske Studenters Roklub Peter Kristensen (1971), Lars Jorgensen (1969) 01:47,25 03:37,80
7 M4 GER Frg Germania Volkhard Kempf (1969), Jürgen Blatzheim (1969) 01:48,22 03:40,80
Heat 8 Race: 3014 09:11
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 N2 HUN Danubius Tamás Attila Faragó (1982), Kornél Réti (1985) 03:27,64
2 N6 SUI Grasshopper, SN Neuchâtel Michael Benn (1967), Reinout Houttuin (1967) 03:31,07
3 N1 IRL Galway James Breen (1970), William Cloherty (1965) 03:39,92
4 N7 CRO HVK Mornar Almir Mahmutović (1969), Marko Pešić (1984) 03:41,92
5 N5 SWE Mölndals Roddklubb Hans Augustsson (1964), Sigvard Eriksson (1965) 03:57,53
6 N4 CAN Delta Deas Richard Bebb (1960), Phillip Steward (1972) 04:16,92
N3 GER Pirnaer RV Sven Fahner (1966), Torsten Zobjack (1966) DNS
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service