Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
226 Mens D 8+ 1000m
Heat 1 Race: 2134 15:42
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 D3 INT Copenhagen (DEN), WSV Meppen (GER), Bremen 82 (GER), Lokomotiva Beroun (CZE), University of Queensland (AUS), RK am Wannsee (GER) Karen Sorensen DEN (1975), Alwin Otten GER (1963), Jörn Ehmke GER (1966), Michal Vabrousek CZE (1975), Edward Draydon AUS (1970), Michael Buchheit GER (1967), Willi Drexel DEN (1969), Jakob Ojvind Nielsen DEN (1970), Bo Vestergaard DEN (1965) 01:38,47 03:09,84
2 D5 EST SK KALEV, Tartu, Pärnu Kaupo Koplus (1962), Kristjan Korgesaar (1974), Lauri Pind (1967), Tanel Kliiman (1968), Urmas Hein (1962), Tairo Talvis (1976), Argo Normak (1973), Indrek Salk (1968), Thea Miilberg (1964) 01:34,87 03:11,29
3 D2 GER Limburger CfW, ARC Würzburg, Ruderclub Biggesee, RV Hellas Offenbach, Osnabruecker RV, Muendener RV, Mannheimer Rheinau Jochen Förster (1963), Bernd Pachtner (1970), Michael Humbek (1971), Karsten Hettler (1971), Ludger Rasche (1968), Holger Will (1969), Thomas Sobanski (1974), Neitah Risse (1976), Rainer Fiedler (1961) 01:36,62 03:12,16
4 D7 DEN Fureso, Soro, Nyborg, Bagsvard Ole Kongsbak (1957), Klaus Rasmussen (1966), Peter Carstens (1960), Brian Rene Sorensen (1968), Steen Christensen (1983), Emil Heinrichsen (1985), Christian Molvig (1979), Bjarne Hjorth (1951), Jeanette Emde Jensen (1969) 01:37,10 03:15,26
5 D1 GBR Monmouth Kathryn Lewis (2019), ben rodford (1984), alex butler (1977), Jon Keyte (1964), Colin Lewis (1960), Nick Hooton (1963), Leonard Colling (1975), Simon Lee (1966), Mark Stewart-Woods (1963) 01:33,16 03:19,39
6 D4 GBR Reading Cameron Moffatt (2001), Jeremy Hopkins (1968), Stephen O'Regan (1957), Peter Milhofer (1969), Jamie Rothwell (1968), Matthew Moat (1966), Marc Baldwin (1969), David Wiles (1981), Clive Hudson (1959) 01:44,46 03:32,15
7 D6 GBR Loughborough BC Jerry Heygate (1961), Tom Haines (1973), Laurence Burke (1965), Jonathan Cox (1962), Andrew Martin (1968), Timothy Ives (1991), Charles Henry (1969), Keith Hudson (1959), Hannah Ferris (2001) 01:48,64 03:39,89
Heat 2 Race: 2135 15:45
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 E2 IRL Galway, Neptune, Commercial, Clonmel, Cork Malachy McGlynn (1966), Gerry Murphy (1960), Denis Crowley (1962), Patrick Fowler (1973), Gary O'Neill (1968), Oisin McGrath (1969), Raymond Carroll (1977), Brendan Smyth (1972), Brian Crean (1966) 01:30,49 03:05,06
2 E7 INT Győri Atlétika Klub (HUN), WRC Lia (AUT), Waatz Masters (HUN) martin vajnorák HUN (1993), Andreas Kral AUT (1961), Péter Szabó HUN (1972), Bendegúz Bíró HUN (1972), Tibor Varga HUN (1970), Tamás Fazekas HUN (1973), Péter Lacsik HUN (1969), Laszlo Kokas HUN (1967), Marton Hasz HUN (1964) 01:36,90 03:09,62
3 E3 GBR Star sam D Arcy (2002), martin hirst (1970), Richard white (1962), pete isaacson (1967), joel grant-jones (1985), david gowing (1964), dominic hawes-fairley (1967), tim isaacson (1970), David Sogan (1962) 01:35,20 03:11,32
4 E1 GER ARC zu Münster, Osnabruecker RV, Allemannia, Hersfelder, R.G.Hansa Hamburg, Schweriner Rudergesellschaft Heinz-Jürgen Stehr (1960), Hans-Günther Tiemann (1960), Christoph Dyck (1969), Stephan Klaus (1966), Christian Sieling (1979), Goran Gavrilovic (1959), Ralf Gentz (1967), Felicity Medinnis-Leach (1955), Sandor Drews (1978) 01:34,94 03:13,49
5 E6 GBR Worcester Abbie Whiteley (2004), Andy Payne (1961), Phil Whiteley (1972), Jim Swann (1967), Richard Heath (1963), Ian Townsend (1968), Chris Chilten (1970), Dave Roscoe (1967), Chris Beech (1982) 01:39,08 03:15,41
6 E4 NOR Aalesunds RK Karsten Almaas (1957), Thor Andersen (1964), Edvard Devold (1965), Torstein Standal (1966), Erik Dyb Liaaen (1971), Christer Valderhaug (1972), Christian Tolfsby (1974), Arve Gudmundset (1979), Bodil Saure Vegsund (1978) 01:41,04 03:18,00
7 E5 GER Pirnaer RV, RC Alt-Werder Magdeburg, Schönebecker SC, RC Wittenberg, WSF Burg Elke Mueller (1965), Andreas Gohla (1963), Olaf Wiedfeldt (1963), Frank Mehr (1972), Thomas Werner (1965), Heiko Loch (1975), Roland Koch (1962), Thomas Micka (1967), Ralf Mehr (1964) 01:40,61 03:20,17
Heat 3 Race: 2136 15:48
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 F1 RUS Ushakov Mattia Maria Amiko (1994), Andrey Klimovskikh (1963), Vladimir Azarenkov (1970), Yury Kartoshkin (1961), Dmitrii Pavlov (1979), Marinus Rene Lek (1962), Anatoly Kremarenko (1977), Dmitrii Ovechko (1971), IGOR ANISIMOV (1957) 01:31,57 03:05,18
2 F4 GER Akad. RV Leipzig e. V., Pirnaer RV, Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, Berlin, Grünau, Ruderclub Fürstenwalde 1893 e., RCO Hennigsdorf, Duisburger Holger Geisler (1960), Torsten Zobjack (1966), Ulf Sauerbrey (1961), Dirk Luther (1963), Armin Burck (1966), Volker Schmidt (1965), Bernhard Klöter (1977), Steven Breyer (1972), Ulrich Groffy (1961) 01:35,52 03:10,24
3 F3 HUN Csepel Evezős, Duna Anna Horváth (1995), Péter Karaszi (1963), László Panák (1969), Jeremy Stanford (1968), Dezso Galamb (1964), gabor laszlo simon (1968), Péter Szántó (1965), Gábor Fajcsák (1969), Csaba Dénes (1977) 01:38,00 03:14,02
4 F5 SVK STU Bratislava, SVK Bratislava Adam Baxa (2001), Peter Schickhofer (1966), Ondrej Koči (1965), Peter Roth (1971), Peter Vajda (1965), Juraj Starzl (1965), Juraj Fecanin (1961), Miroslav Mráz (1967), Peter Legény (1988) 01:40,29 03:17,86
5 F6 INT CN France (FRA), REGION GRAND EST (FRA), Sevrier (FRA), CAC (FRA), RC Mondsee (AUT) Elise Raoul-Réa FRA (1996), Yves Morin FRA (1962), thierry boileau FRA (1971), Constantin Choupis FRA (1960), David Liot FRA (1970), Franck Monastério FRA (1979), Sébastien Dourdet FRA (1974), vannier luc FRA (1964), Pete Spivey AUT (1969) 01:41,13 03:18,51
6 F2 GBR Royal Air Force, Lincoln Sally Tippett (1984), Paul Macdonald (1965), George Hannaford (1965), Steve Lawson (1959), Matthew Parle (1981), Jamie Davis (1974), Bruce Margetts (1966), Andy Ellison (1962), Chris Morrill (1971) 01:43,12 03:31,70
7 F7 GBR Reading Paul Symons (1956), Wael El-Dali (1974), Mehrdad Ekbetani (1964), Neil Anderson (1962), Osama Mamdouh (1981), Mark Harnett (1981), Miroslav Schonauer (1964), Stephen Williams (1961), Jane Swift (1968) 01:49,36 03:43,58
Heat 4 Race: 2137 15:51
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 G2 NED De Hoop, RV De Laak Kim Smit (1989), Arjen de Korver (1964), Marc van den Born (1964), Jan Leerling (1967), Sven Rusticus (1967), Hans de Koningh (1968), Stephan Bon (1967), Willem van Ee (1962), Taco Bavelaar (1967) 01:34,30 03:07,47
2 G4 UKR Public organization MRC Mikhail Chebanov (2004), Sergei Chebanov (1961), Kostyantyn Popovenko (1972), Kostiantyn Lytvynenko (1969), Serhiy Horbachuk (1964), Yevgen Burykh (1969), Dmytro Prokopenko (1982), Iurii Loshchylov (1961), Oleksandr Huliy (1962) 01:40,52 03:15,85
3 G7 GER Bremer RC HANSA, Bremer Sport-Club e.V., Bremen 82 Bothilde Meyer-Richtering (1943), Detlef Frobese (1961), Manfred Knoche (1956), Peter Manschke (1954), Gerd Tapken (1958), Guido Claessens (1970), Emanuel Bregulla (1970), Sven Krüger (1963), Frank Buckwitz (1970) 01:41,56 03:19,63
4 G5 INT Galway (IRL), Swan River (AUS), Belfast RC (GBR) Martin Breen IRL (1960), William Cloherty IRL (1965), Michael Gaffney IRL (1964), Stephen Rivers AUS (1956), William Pulsford AUS (1967), James Arnott AUS (1972), Timothy Breen IRL (1967), James Breen IRL (1970), Stevie Smith GBR (1942) 01:41,87 03:21,00
5 G6 GBR Nottingham Rob Nicholas (1995), Albert Bracun (1981), Simon Hughes (1963), Andy Brown (1965), Shane MacSweeney (1959), David Blanchard (1963), Andy Townsend (1960), Michael Walker (1963), Paul Williamson (1964) 01:43,53 03:22,78
6 G1 INT Marlow (GBR), Moto Guzzi (ITA), TeLiMar (ITA) Philip Thomas GBR (1958), Simon King GBR (1967), Francis Goss GBR (1971), Sami Helin GBR (1969), Neil Galbraith GBR (1962), Lee Moxon GBR (1981), Debora Belleri ITA (1971), Carmelo Genuardi ITA (1958), Colinn Norris GBR (1959) 01:50,25 03:36,97
7 G3 AUS North Shore Jennifer Pollock (1956), Sam Issa (1966), Ray Male (1968), Declan Sally (1968), Joe Daley (1962), Lee Burgess (1967), Jeff Beere (1966), John Sheldrick (1955), Alasdair Smith (1961) 01:49,25 03:39,25
Heat 5 Race: 2138 15:54
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 H5 RUS Moscow Rowing Club, English RC Natalia Aripova (1959), Sergei Iavorskii (1960), Alexey Bykov (1966), Dmitry Tyutin (1960), Aleksandr Kabailov (1974), Aleksei Fedorov (1964), Yury Zelikovich (1964), Vladimir Petukhov (1965), Sergei Aripov (1964) 02:38,56 03:13,87
2 H1 GER RG Speyer, Ludwigshafener RV, RC Rheinfelden 1921 Marion Peltzer-Lehr (1964), Ernst Straube (1953), Frank Durein (1958), Harald Schwager (1960), Gärtner Peter (1961), Martin Gärtner (1965), Ralf Mattil (1966), Arnd Garsuch (1978), Michael Weber (1959) 01:38,91 03:18,64
3 H3 GBR Marlow Jeremy Rowe (1960), Carl Formstone (1964), Vincent Wood (1961), Stephen Child (1961), Richard Seekins (1956), John Yeatman (1961), Andy Ford (1965), Stephen Pickin (1954), Michael Parsons (1962) 01:46,49 03:29,43
4 H2 NOR Fana RK, Aalesunds RK Kjell Aksel Sommerseth (1948), Bjorn Refsum (1960), Erik Godoy (1960), Stig Kleive (1965), Sigbjorn Arhus (1947), Jan Egil Aakernes (1973), Johan Myklebust (1976), Rolf-Anders Haaberg (1977), Irene Margarete Laumann (1957) 01:47,27 03:31,09
5 H7 GBR Pengwern, Bridgnorth RC Elizabeth King (1960), Paul Preece (1961), Glen Johnson (1954), Paul Marshall (1964), David John Webb (1962), Alan Champion (1961), Mark Goode (1957), Malcolm Sebastian (1965), Nick Prosser (1958) 01:46,74 03:32,08
6 H4 INT Humlebak Roklub (DEN), S.A.C. (USA) Anne Thomsen DEN (1967), Michael Stein DEN (1976), Mads Twomey-Madsen DEN (1968), Thomas Uhrskov DEN (1958), Keld Strudahl DEN (1959), Claus Jensen DEN (1965), Christian Probst DEN (1960), Kim Bo Wellendorph DEN (1960), Philip Jonik USA (1946) 04:36,04
H6 GER Ruderklub am Baldeneysee, Blankenstein, Crefeld, Siegburger, Germania Köln Katrin Günther (1973), Fischer, Andreas (1959), Günter Saul (1955), Volker Willsch (1958), Micheal Esser (1958), Erik Ring (1964), Wolfgang Stöcker (1964), Dieter Norrenberg (1943), Hauke Lorenzen (1982) DNS
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service