Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
220 Mens C 4x 1000m
Heat 1 Race: 2104 14:04
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 Z3 RUS Ushakov Maxim Valeev (1977), Dmitrii Pavlov (1979), Anatoly Kremarenko (1977), Dmitrii Ovechko (1971) 01:33,26 03:07,16
2 Z8 GER Sportclub Magdeburg, R.G.Hansa Hamburg Lars Schultz (1980), Thomas Dobbert (1980), Sven Schwan (1978), Heiko Dankel (1966) 01:37,60 03:10,16
3 Z6 GER Rotation Berlin, Neuruppiner Ruderclub, Brandenburg Andreas Gädicke (1969), Oliver Papenbrock (1983), Jens Beilfuss (1973), Enrico Goldstein (1973) 01:36,13 03:16,62
4 Z2 ITA TeLiMar, CUS CATANIA Messina Mauro (1979), Giliberti Giorgio (1970), Galante Francesco (1981), Davide Truglio (1971) 01:43,39 03:27,92
5 Z7 CRO VK Jadran Rijeka Hrvoje Vukic (1970), Ivor Tucic (1979), Zvonimir Znidarsic (1971), Petar Topic (1983) 01:45,88 03:28,58
6 Z5 CZE KV Kondor Brandýs Petr Novotny (1968), Jaroslav Bejbl (1972), Tomas Vrtiska (1978), Jakub Stencl (1982) 01:46,44 03:32,86
7 Z1 SVK VK Slnava Piešťany, SVK Bratislava Marian Klco (1971), Marian Obert (1972), Eduard Drlicka (1977), Juraj Fecanin (1961) 01:49,35 03:33,58
8 Z4 KOR WITHUS Rowing Club JongUg Park (1972), Sung-Hwan Kim (1974), Jaehyeon Ma (1984), Hyunsoo Choi (1973) 02:04,04 04:02,14
Heat 2 Race: 2105 14:07
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 A6 CZE KVS Štětí, KVM 1881 Melník Petr Vranek (1972), Pavel Vranek (1972), Jiří Malecky (1977), Rudolf Hradecky (1977) 01:33,37 03:09,86
2 A5 GER Erster Kieler RC Ingmar Schulz (1973), Thomas Blicke (1971), Markus Vogel (1971), Carsten Riemann (1978) 01:37,07 03:13,18
3 A2 INT Wiener Donau (AUT), WRC Lia (AUT), Whitemarsh Boat Club (USA) Mattia Peterle AUT (1989), Josef Bertagnoli AUT (1969), Matthias Schreiner AUT (1969), Keith Wobeser USA (1969) 01:43,34 03:22,08
4 A3 GBR HSBC RC, Ardingly Pierre Lhommet (1979), Alexander dombrowe (1973), Brian Humphris (1970), David Law (1976) 01:44,62 03:23,11
5 A8 GER RK am Wannsee Josef Hoeltzenbein (1968), Burkhard Pott (1969), Gregor Hasper (1979), Frederik Winter (1984) 01:42,76 03:24,91
6 A1 HUN Budapest Evezős Egyesület Krisztian Honti (1977), Peter Dalos (1978), Gergely Tolmar (1977), Zoltán Molnár (1961) 01:42,76 03:28,66
7 A7 ITA CCGVG, C Bardolino Giovanni Monaco (1982), Andrea Crivello (1973), Daniele Pavan (1975), Davide Scionico (1967) 01:47,73 03:30,90
8 A4 TUR Bogazici Kerimcan Ertug (1975), Özkan Cosgun (1981), Ozgur Cubukcu (1979), Serhat Dizdaroglu (1967) 01:56,93 03:42,94
Heat 3 Race: 2106 14:10
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 B3 ITA Canottieri Thàlatta, The Core Massimo Salemme (1973), Paolo Vivian (1978), Massimiliano Faraci (1974), Fabrizio Tucci (1972) 01:34,25 03:09,61
2 B2 CZE Bohemians Praha, VK Lysá n/L., KVM 1881 Melník Jan Klapac (1974), Leon Rakusan (1976), Ales Jakoubek (1974), Jiri Ryšavý (1970) 01:38,35 03:15,18
3 B5 GER Ruder-Riege TiB, Laubegaster RV, RV Triton Leipzig, Bad Lobenstein Stephan Doering (1966), Kersten Roscher (1973), Sven Gierspeck (1979), Christian Spitzer (1973) 01:37,72 03:15,69
4 B1 NOR Aalesunds RK Torstein Standal (1966), Rolf-Anders Haaberg (1977), Johan Myklebust (1976), Arve Gudmundset (1979) 01:41,06 03:20,68
5 B7 INT Karlsruher Wiking 1879 (GER), Rem Barcelona (ESP) Sebastian Clemens GER (1988), Martin Damm GER (1965), Detlef Rautmann GER (1966), Ignacio Hidalgo ESP (1975) 01:45,70 03:30,50
6 B4 HUN Danubius Gál Garamvölgyi (1972), Gergely Vanczák (1980), István Csányi (1970), Dr. Horváth Márk (1973) 01:47,02 03:34,03
7 B6 POR Coimbra Luis Lima (1975), Paulo Branco (1972), Alexandre Silva (1973), Carlos Lopes (1978) 02:10,83 04:14,60
Heat 4 Race: 2107 14:13
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 C2 ITA Tiber, Mincio Riccardo Cosoli (1969), Riccardo Siena (1968), Matteo Grioni (1975), Andrea Serventi (1988) 03:19,22
2 C7 UKR Public organization MRC, Kiev Yevgen Burykh (1969), pavel shurmey (1976), Dmytro Prokopenko (1982), Victor Kravets (1962) 03:23,38
3 C3 HUN MEC, Bajai Spartacus SC Zsolt Nemeth (1970), Attila Almádi (1966), Barnabás Gőgh (1975), Belina Gábor (1976) 03:27,22
4 C1 GER Allemannia, Favorite Christoph Dyck (1969), Christian Sieling (1979), Ralf Gentz (1967), Peter Uhrig (1965) 03:28,11
5 C4 BRA Capibaribe Carlos Maurício Maux Gonçalves (1960), Renato Mariz de Oliveira (1972), Sérgio Tadeu Marques (1979), fernando pinto de Araújo (1979) 03:39,09
6 C6 RSA Old Eds, Victoria Lake, ROWSA Jason Zak Wood (1978), Ian Johnson (1966), Kevin Spence (1969), Christian Michael Adendorff (1965) 03:41,28
7 C5 GBR Llandaff, Bristol Ariel James Davies (1974), Adam Jones (1984), Garwyn Brace (1954), Stephen Howie (1958) 04:00,82
Heat 5 Race: 2108 14:16
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 D6 INT VK Olomouc (CZE), RV De Laak (NED), RV de Amstel (NED) Karel Nevrela CZE (1969), Martin Polasek CZE (1974), petr mitas NED (1971), Maarten Juch NED (1976) 01:39,69 03:16,32
2 D3 FRA REGION GRAND EST sebastien rieth (1974), Richard Thierry (1965), Miguel Vasco (1976), Eric Bastian (1975) 01:39,61 03:19,64
3 D2 HUN Győri Atlétika Klub Péter Lacsik (1969), Tamás Fazekas (1973), Péter Szabó (1972), Laszlo Kokas (1967) 01:42,66 03:22,75
4 D4 SVK STU Bratislava Peter Schickhofer (1966), Ondrej Koči (1965), Peter Roth (1971), Peter Legény (1988) 01:43,16 03:24,54
5 D1 POL AZS-AWF Warszawa Robert Antonik (1968), Piotr Lojszczyk (1973), Jerzy Noga (1971), Robert Borys (1975) 01:46,10 03:27,57
6 D5 GER RV Hellas Offenbach, Limburger CfW, ARC Würzburg Andreas Kaidel (1973), Thomas Sobanski (1974), Bernd Pachtner (1970), Carsten Lanwert (1970) 01:46,91 03:31,00
7 D7 NOR Aalesunds RK Christer Valderhaug (1972), Jan Egil Aakernes (1973), Christian Tolfsby (1974), Erik Dyb Liaaen (1971) 01:57,20 03:45,31
Heat 6 Race: 2109 14:19
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 E2 GER Schweriner Rudergesellschaft Daniel Illmann (1973), Thomas Schulz (1970), Kjell Luebbert (1971), Markus Krenzien (1973) 01:42,66 03:14,14
2 E6 UKR Kiev Masters Artem Morozov (1980), Oleksandr Lyapin (1962), Oleh Lykov (1973), Yuriy Dyukov (1973) 01:39,69 03:17,02
3 E3 POL Szczecin, AZS Wroclaw, Posnania Slawomir Czerwinski (1966), Dariusz Stefanowski (1964), Gerard Bednarek (1971), Pawel Szczepaniak (1970) 01:39,61 03:21,80
4 E1 HUN Külker EK Gabor Jelinek (1973), Boldizsar Fodor (1974), István Varga (1955), Csaba Győrösi (1976) 01:46,10 03:34,12
5 E7 CZE VK Hodonín Lev Barina (1956), Michal Jelinek (1988), Milan Viktora (1966), Radek Skodik (1974) 01:57,20 03:42,47
6 E5 NOR Norske Kristian Christensen (1969), Eduardo Caetano Reis (1983), Halvor Bergan (1965), Einar Brattli (1964) 01:46,91 03:49,11
7 E4 GBR Loughborough BC Neil Martin (1956), Mike Targett (1966), Scott Ferris (1968), Timothy Ives (1991) 01:43,16 04:07,23
Heat 7 Race: 2110 14:22
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 F2 GER Neuruppiner Ruderclub, Rostocker RK Dirk Pfaffe (1973), Rudolf Insel (1957), Sven Rensch (1973), Axel Zimmermann (1968) 01:37,98 03:16,11
2 F1 CZE CVK Pardubice Petr Urban (1972), Jan Cinert (1966), Richard Janák (1966), Vladimir Hauk (1968) 01:45,99 03:18,84
3 F6 SWE Stockholms RF Tord Blomquist (1961), Mikael Borgh (1964), Robert Vigert (1961), Jan Berglund (1966) 01:40,89 03:23,47
4 F5 HUN Szeged VSE Tibor Matyasovszki (1962), Tibor Tarjáni (1971), László Kéri (1975), Csaba Csonka (1972) 01:55,88 03:25,81
5 F3 POL TWDW Tadeusz Robinski (1965), Daniel Cousens (1971), Rustam Ziganshin (1976), Borys Juraszyński (1960) 01:41,48 03:37,54
6 F4 SUI Seeclub Zürich Dani Tschopp (1969), Daniel Seiler (1966), Michael Schmidt (1964), Matthias Mahlmann (1966) 02:04,70 03:37,67
7 F7 DEN Lemvig Jorgen Jensen (1953), Jorgen Kielsholm (1963), Morten Thomsen (1966), Henrik Thomsen (1970) 01:51,27 03:40,84
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service