Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
103 Mens H 2x 1000m
Heat 1 Race: 1007 12:18
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 G7 DEN Fredericia Aage Pedersen (1944), Frede Norskov Nielsen (1954) 01:43,25 03:40,43
2 G6 NOR Christiania RK Oyvin Broymer (1948), Iver Hoy (1950) 01:40,29 03:44,07
3 G2 INT BRV (GER), Vesta (GBR) Ian Tucker GER (1949), Paul Mew GBR (1949) 01:50,28 03:58,90
4 G4 CRO HAVK Mladost Stepan Ivelja (1945), Darko Miksic (1952) 01:53,70 04:03,29
5 G5 GBR Durham Derek Gordon (1944), Michael Stevens (1954) 01:52,93 04:05,62
6 G8 BRA Martinelli Silvio Luiz caldas (1947), Valmir Braz Da Silva (1950) 01:59,15 04:09,25
G1 JPN Mitsubishi, WK Masters Kenichiro Akiyama (1949), Kenji Yamada (1948) DNS
G3 GER Neuruppiner Ruderclub, Sundern Reinhard Soika (1947), Emil Putz (1951) DNS
Heat 2 Race: 1008 12:21
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 H7 USA Cincinnati RC, Rockford Robert Miller (1948), Richard Anderson (1950) 01:51,33 03:58,19
2 H6 NOR Fana RK Tor Sverre Solberg (1950), Egil Hop (1947) 01:57,43 04:07,58
3 H1 INT Kiev (UKR), Dynamo SPb (RUS) Gennadii Kupin UKR (1950), Sergei Pozdeev RUS (1947) 02:01,35 04:13,96
4 H3 GER SV Energie Berlin Dietrich Laak (1940), Martin Schuetze (1958) 02:06,88 04:17,63
5 H2 AUS Adelaide University Ian Munro (1949), Henry Newland (1946) 02:05,70 04:19,72
6 H8 BRA Vitoria Joel Alves Ribeiro (1940), Nilson Santiago Conceicao (1955) 02:08,72 04:32,73
H4 ARG La Marina, San Fernando Nicolas Knezevic (1943), Mario Prado (1954) DNS
H5 JPN Dankaigo Toshiro Taniuchi (1948), Masahiro Orii (1948) DNS
Heat 3 Race: 1009 12:24
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 I2 INT Dart Totnes (GBR), Berlin (GER) Rod Stewart GBR (1949), Hans-Ulrich Schmied GER (1947) 01:54,61 03:58,97
2 I6 GBR Tees Ralph Pickles (1946), Robert Bainbridge (1949) 01:56,56 04:06,46
3 I1 CRO HAVK Mladost, Jarun Boris Cetinic (1949), Rikardo Grzunov (1946) 02:00,07 04:09,85
4 I3 IRL Carlow, Athlone Anthony Dooley (1945), Paul Gallen (1953) 01:57,71 04:11,89
5 I7 GER Ruder-Club Aken, Roßleben Siegfried Mehl (1962), Karl Träger (1933) 02:00,08 04:12,48
6 I4 DEN Holstebro, Lemvig Ole Roemer (1945), Jorgen Jensen (1953) 02:05,89 04:20,62
7 I5 HUN Danubius, Csepel Evezős Zarándy Pál (1942), József Búza (1951) 02:06,32 04:25,00
8 I8 JPN Dankaigo toru kimura (1950), takanori ota (1945) 02:33,94 05:14,93
Heat 4 Race: 1010 12:27
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 J1 GBR Quintin, Wallingford Tom Bishop (1947), Charles Parry (1947) 02:00,06 04:01,89
2 J8 NOR Christiania RK Stein Randsborg (1949), Helge Refsum (1947) 02:05,44 04:02,78
3 J7 SUI Seeclub Zürich, Polytechniker RC Zurich Fritz Wilkening (1946), Dölf Steiner (1950) 02:08,03 04:13,87
4 J4 CAN Calgary RC Craig Riley (1949), richard galway (1945) 02:15,15 04:17,35
5 J2 JPN Dankaigo, Mitsubishi Yutaka Maeda (1947), Hikaru Oi (1949) 02:03,40 04:18,27
6 J3 AUT RV Normannen Stuppan Willibald (1939), Pripfl Gerold (1954) 02:07,66 04:19,31
7 J6 BRA Guanabara Waldemar Trombetta (1954), Erico Kalckmann de Aragao (1940) 04:29,28
Heat 5 Race: 1011 12:30
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 K6 INT Celler RV (GER), TSW Warmia (POL) Tadeusz Sliwonik GER (1953), Ernst Grocki POL (1940) 04:05,49
2 K4 FRA Château Thierry, Sevrier Jean-Claude Goerens (1946), Roger Lavy (1946) 02:02,02 04:15,14
3 K5 ITA The Core, Canottieri Garda Salo Paolo Caracciolo di Brienza (1948), Franco Visconti (1945) 02:13,45 04:22,08
4 K1 JPN Mitsubishi Takashi Murayama (1951), Carl Taeusch (1945) 02:11,03 04:24,97
5 K3 NOR Christiania RK Gerhard Dürbeck (1945), Jul Olsen (1949) 02:18,16 04:52,17
K2 AUS Drummoyne Branko Kovacic (1949), Graham Wearne (1943) DNS
Heat 6 Race: 1012 12:33
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 L7 NED Cornelis Tromp Hilversum Fred Wittkampf (1948), Fred Duin (1944) 01:57,27 04:03,70
2 L2 USA Saugatuck John Everett (1940), Daniel Schley (1954) 02:05,30 04:11,88
3 L6 INT Detroit Boat Club (USA), Ulmer Donau (GER) Dennis Sitek USA (1952), Klaus Karok GER (1941) 02:11,18 04:19,16
4 L4 DEN Odder Per Amby (1954), Tage Staal (1938) 02:15,82 04:28,02
5 L3 JPN Mitsubishi, Hitotsubashi Tsuneyasu Nakamura (1947), Masahiko Goda (1946) 02:21,56 04:37,24
6 L5 GBR Dart Totnes anthony Prowse (1945), alan pyne (1944) 02:18,00 04:38,12
7 L1 NOR Christiania RK Jan Bengtson (1944), Lysdahl Tore (1947) 02:24,14 04:47,03
Heat 7 Race: 1013 12:36
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 M4 GER Limburger CfW, KRKG 1880 e.V. Werner Gläser (1948), klaus Opitz (1942) 02:33,25
2 M6 DEN Fredensborg Kim Boergesen (1945), Svend Aage Nielsen (1946) 00:52,11 02:36,90
3 M2 NOR Fana RK Gunnar Foss (1945), Jon Schjelderup (1947) 00:37,15 02:42,97
4 M3 INT S.A.C. (USA), Fredensborg (DEN) Philip Jonik USA (1946), Terkel Jespersen DEN (1945) 01:02,19 03:00,12
5 M7 HUN Ganz Miklos Jarmy (1940), Geza Reti (1949) 00:32,70 03:17,51
6 M5 GBR York City Colin Jones (1940), Roger Snelson (1943) 00:27,84 03:31,84
7 M1 JPN Dankaigo, Dark Blues Ikuo Moriwaki (1945), Nakao shibata (1945) 01:04,71 03:44,98
Heat 8 Race: 1014 12:39
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 N7 USA Kent Mitchell, Lake Washington Wyatt Hume (1945), John Alberti (1944) 01:17,97 03:23,90
2 N1 AUS Mosman John Hardy (1944), Phillip Titterton (1946) 01:25,59 03:35,84
3 N3 NOR Christiania RK Truls Lindemann (1946), Torstein Rekkedal (1944) 01:27,30 03:40,41
4 N2 SUI Ruderclub Greifensee Thomas Kroner (1940), Piet De Boer (1948) 01:28,25 03:41,74
5 N6 GER Oldenburger RV Wigolf Hoffmann (1942), Dietrich Oberschelp (1945) 01:32,72 03:58,72
6 N5 GBR Dart Totnes, Exeter Grahame Stanley (1941), William Rawson (1939) 01:36,18 04:07,99
7 N4 JPN Mitsubishi Seiji Watanabe (1943), Norie Matsuno (1939) 01:54,46 04:37,32
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service