Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
520 Mixed E 4x 1000m
Heat 1 Race: 5070 12:37
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 R5 GER Erster Kieler RC, ARC zu Münster, Kettwiger RG, Siegburger Ulf Beck (1963), Heinz-Jürgen Stehr (1960), Sabine Chavez Torres (1961), Andrea Hoffmann (1967) 01:42,56 03:25,77
2 R8 GBR Star, Bedford, X-Press David Sogan (1962), Rachel Armstrong (1972), Susan Brown (1962), Kevan Armstrong (1959) 01:44,82 03:29,82
3 R6 INT Soro (DEN), Ridley Graduate (CAN), Bohemians Praha (CZE) Klaus Rasmussen DEN (1966), Lyn Krahulec CAN (1957), Jan Vesecky CZE (1970), Zdenka Sieberova CZE (1957) 01:45,69 03:31,40
4 R7 AUT Wiener Donau, Pirat Wien Josef Bertagnoli (1969), Sylvia Kleimann (1969), Adriana Randall (1956), Walter Vogel (1958) 01:48,85 03:35,44
5 R2 POL AZS-AWF Warszawa, Posnania Maryla Gnojek (1960), Piotr Kozlowski (1964), Ulrike Fuhrmann (1963), Robert Antonik (1968) 01:51,62 03:40,58
6 R3 INT Corinthians (BRA), La Marina (ARG) Gilberto De Mattos BRA (1962), Gerardo Bufarull ARG (1963), Soraia De Mattos BRA (1965), Gabriela Lozano ARG (1962) 01:51,99 03:44,72
7 R1 GER ESV Schmöckwitz, Köpenick, Pirnaer RV, Potsdamer RG Barbara Stehr (1964), Spenemann Bodo (1966), Henning Schramm (1961), Corina Wartenberg (1958) 01:54,12 03:47,41
8 R4 FRA Sevrier Claude Folliet (1958), Stéphanie Vuagnard (1977), Roger Lavy (1946), Corinne Orenes (1970) 01:57,37 03:55,84
Heat 2 Race: 5071 12:40
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 S2 INT New Haven (USA), Canottieri Corgeno (ITA), Fredensborg (DEN) Anne Boucher USA (1958), Antonella Corazza ITA (1965), Ulrik Axel Jensen DEN (1965), Soren Eriksen DEN (1959) 01:39,42 03:22,76
2 S4 RUS Strela Olga Petrova (1963), Aleksandr Samoilov (1961), Nikolai Titarenko (1964), Olga Dilimbetova (1967) 01:50,84 03:32,59
3 S6 INT Kiev (UKR), Pärnu (EST) Oleg Kupin UKR (1971), Oksana Klokova UKR (1966), Gennadii Kupin UKR (1950), Tatjana Jaanson EST (1966) 01:46,25 03:36,10
4 S8 GBR Grosvenor, Hollingworth Lake Rowing Club Diane Moore (1960), Iwan Jones (1967), Janet Vorberg (1964), Keith Lawton (1960) 01:48,29 03:37,75
5 S1 GER Osnabruecker RV, RC-Hamm, Hannover Hans-Günther Tiemann (1960), Jutta Lolies (1969), Andreas Bode (1961), Helga Kalk-Fedeler (1960) 01:48,19 03:39,58
6 S7 POL Posnania Pawel Szczepaniak (1970), Gerard Bednarek (1971), Grazyna Kanoniczak (1961), Roza Wasilewska (1950) 01:50,24 03:40,11
7 S3 INT RV Ellida (AUT), Wiener Donau (AUT), Rowing Club Port-Marly (FRA) Barbara Lung AUT (1969), Johanna Mang AUT (1962), Norbert Sollinger AUT (1961), Philippe Coulloy FRA (1954) 01:51,12 03:42,46
8 S5 GER RC Tegel, Treptow Heike Lehmann (1964), Juergen Behm (1961), Karin Dame (1963), Uwe Dünze (1961) 01:47,76 03:55,79
Heat 3 Race: 5072 12:43
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 T7 HUN Ganz Tony Toth (1959), Punk Edit (1967), Anikó Nagy-Kapocs (1967), Havas Attila (1953) 01:48,01 03:25,99
2 T3 USA University, Whitemarsh Boat Club Kim Cook (1964), Dawn Eringis (1964), Keith Wobeser (1969), Alex Cook (1955) 01:46,41 03:31,49
3 T4 GER Siegburger Wolfgang Stöcker (1964), Edda Stöcker (1961), Erik Ring (1964), ingeborg Ring (1961) 01:45,14 03:32,49
4 T8 AUT StRCl, ruder club graz Walter Aigner (1964), Dieter Bensch (1962), Ursula Märzendorfer (1961), Renate Zechmeister (1961) 01:42,58 03:39,00
5 T1 FRA Rowing Club Port-Marly Neil James (1949), Christophe Giecold (1957), Céline Couvez (1971), Svenja Obegi (1970) 01:52,02 03:46,29
6 T5 SUI RGZ Magdale Hürlimann (1966), Mario Benedetto (1955), Franziska Schmid (1971), Reto Nyffeler (1958) 01:56,22 03:56,24
7 T2 INT HVK (CRO), Rowing PEI (CAN) Josip Kostelic CRO (1968), Tim Sears CAN (1960), Krista Steeves CAN (1960), Virginia Sears CAN (1959) 02:07,17 04:12,44
Heat 4 Race: 5073 12:46
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 U5 GER Rudern Radebeul, Jenaer Kanu- und RV Alex Juergen (1957), Beate Krause (1963), Antje Wagner (1968), Andreas Wundratsch (1959) 01:44,50 03:33,13
2 U2 GER Pirnaer RV Eva Müller (1959), Christian Ziegra (1956), Thoralf Liebstein (1963), Anett Machoy (1969) 01:47,92 03:34,62
3 U1 NOR Ormsund RK, Arungen RKK Nils-Jorgen Bjonness (1961), Zbigniew Andruszkiewicz (1959), Antje Peine (1969), Zdzisia Andruszkiewicz (1959) 01:49,82 03:34,94
4 U7 INT Armida (ITA), Canottieri Caprera (ITA), Walbrook (GBR) Isabella Chiappino ITA (1956), Alessandra Sereno ITA (1966), Massimo Bregolin ITA (1958), Nicholas Thomas GBR (1961) 01:47,61 03:35,82
5 U4 ITA Tiber Silvio Zordan (1966), Agnese Micozzi (1964), Daniela Rosa (1959), Massimo Maria Sacca (1953) 01:52,56 03:45,00
6 U3 FRA Sevrier Catherine Frigoli (1962), Constantin Choupis (1960), Marcel Sirlin (1965), Vivianne Tundogan (1961) 01:54,06 03:45,65
7 U6 AUS Canberra Hilton Taylor (1958), Judith Dahl-Taylor (1961), Janice Jago (1965), Kym Fisher (1960) 02:05,03 04:07,64
Heat 5 Race: 5074 12:50
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 V5 NED AENGWIRDEN Frans van der Steen (1958), Anna Nynke Hiemstra (55) (1964), Jacomijn Steen (1962), Joost Bronswijk (1959) 01:45,45 03:22,97
2 V6 DEN Fureso, Lyngby, Lyngby Dameroklub Mette Moller (1963), Ole Kongsbak (1957), John Knudsen (1954), Inger Koch (1964) 01:48,34 03:26,59
3 V3 GER RC Amicitia Bad Hersfeld, SV Energie Berlin Johannes Flicker (1958), Martin Schuetze (1958), Grit Funke (1967), Sabine Winkler (1962) 01:47,83 03:29,59
4 V7 GER RV Hoya, Norder RC Jochen Jülke (1957), Werner von Behr (1954), Petra Oldewurtel (1968), Karin Jülke (1958) 01:48,07 03:30,02
5 V1 AUT StRCl, WRC Lia, RV Ellida Heini Gaube (1956), Heidi Goldfarb (1960), Maria Pfneiszl (1966), Norbert Willrader (1955) 01:52,50 03:35,16
6 V4 CAN Calgary RC Brian McGuigan (1960), Craig Riley (1949), Wanda Murin (1962), Louise Rokosh (1960) 01:58,54 03:45,22
7 V2 INT Arrabona (HUN), Auriol Kensington (GBR), Vesta (GBR) József Kontor HUN (1953), Péter Látrányi HUN (1965), Diana Sargent GBR (1958), Zena Howard GBR (1966) 02:00,93 03:55,85
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service