Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
501 Mixed D 2x 1000m
Heat 1 Race: 5001 08:30
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 A1 GER Schweriner Rudergesellschaft Daniel Illmann (1973), Antje Wendler (1964) 01:53,33 03:44,96
2 A5 GER Bernburger RC Günter Rudolf (1966), Daniela Mohs (1972) 01:51,01 03:46,78
3 A8 AUT Pirat Wien, Wiener Donau Sylvia Kleimann (1969), Josef Bertagnoli (1969) 01:54,30 03:49,60
4 A4 INT MEC (HUN), Ardingly (GBR) Krisztina Reith HUN (1965), Brian Humphris GBR (1970) 01:53,22 03:52,62
5 A7 FRA Aviron Saintais Isabelle Mattei (1972), Florian Victor Eugene (1966) 01:55,41 03:57,83
6 A2 CRO HAVK Mladost Goran Nuskern (1958), Silva Kramer (1979) 02:03,79 04:08,65
7 A6 GBR Llandaff Garwyn Brace (1954), Emily Brace (1984) 01:57,15 04:18,77
A3 DEN Fredensborg Sanne Poulin (1969), Jacob Midtgaard (1968) DNS
Heat 2 Race: 5002 08:33
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 B7 INT Soro (DEN), Ridley Graduate (CAN) Christian Molvig DEN (1979), Lyn Krahulec CAN (1957) 01:49,08 03:43,85
2 B8 INT Alkmaarsche (NED), English RC (RUS) Anne Louise Russell NED (1961), Andrei Davydov RUS (1972) 01:54,13 03:48,28
3 B4 DEN Nyborg Brian Rene Sorensen (1968), Charlotte Buchwaldt (1968) 01:58,18 03:52,32
4 B2 AUT StRCl, ruder club graz Heini Gaube (1956), Hintz Margarete (1982) 01:55,79 03:52,44
5 B3 GER Berlin Ägir Ulrike Urbatzka (1975), Lutz Hannig (1960) 02:05,38 04:11,94
6 B6 HUN Vízügyi Sport Peter Harrach (1975), Julia Horvath (1962) 02:08,31 04:15,86
7 B5 NOR Ormsund RK Line Parelius (1974), Jens Christian Riis (1964) 02:10,87 04:18,03
B1 GER RG Speyer Ralf Burkhardt (1971), Marion Peltzer-Lehr (1964) DNS
Heat 3 Race: 5003 08:36
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 C6 BRA Club de Remo de Brasilia Célio Dias Amorim (1976), Maria de Lourdes Proença (1960) 01:48,93 03:41,45
2 C7 GBR Exeter David Byrnes (1963), Eleanor Burke (1971) 01:50,51 03:47,83
3 C2 UKR Kiev Oleg Kupin (1971), Oksana Klokova (1966) 01:52,43 03:51,35
4 C1 HUN Ferencváros, Pro Rekreatione Attila Fehér (1968), Kornélia Szabóné dr Szász dr (1967) 01:56,78 03:52,62
5 C3 GER RG Speyer Ralf Burkhardt (1971), Marion Peltzer-Lehr (1964) 01:58,85 03:59,66
6 C8 INT Egypt (EGY), Bagsvard (DEN) Hany Anwar EGY (1961), Astrid Kryger DEN (1971) 01:59,04 04:00,34
7 C4 FRA CN France Yves Morin (1962), Berengere Dourdet (1973) 02:00,40 04:00,50
8 C5 ESP Nautic Tarragona Josep Ma Martorell Torne (1960), Gloria Queralt Salvat (1975) 02:01,82 04:06,32
Heat 4 Race: 5004 08:39
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 D5 HUN Pro Rekreatione Anikó Nagy-Kapócs (1967), Vécsei Zsolt (1967) 01:51,81 03:43,33
2 D2 DEN Roforeningen KVIK, Dragor Marianne Becker (1962), Morten Juel Hansen (1972) 01:53,84 03:48,53
3 D3 GER SG Wiking 1903 Offenbach, Floersheimer RV Monika Herkert (1964), Erkut Tinaz (1969) 01:52,68 03:49,22
4 D7 FRA RC Mulhouse Jean-Pierre TALAMONA (1963), Aurelia GERBER (1970) 01:56,77 03:50,71
5 D8 ITA Canottieri Padova Sandro Frisiero (1961), Paola Cavazzana (1974) 02:00,26 04:03,19
6 D4 EST Pärnu Tatjana Jaanson (1966), Ihor Maistrenkov (1970) 02:05,86 04:06,99
7 D6 INT Torrens (AUS), Balatoni Kajak-Kenu, Evezős SE (HUN) Henrietta Shepherd AUS (1965), Zoltan Tarnai HUN (1964) 02:02,17 04:17,61
8 D1 FIN Neste Pedro Pietiläinen (1970), Janita Virkki (1965) 02:16,75 04:27,30
Heat 5 Race: 5005 08:42
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 E5 AUT VST Völkermarkter Sport und Tu, WRC Donaubund Birgit Neuwirth (1970), Andreas Kral (1961) 01:49,83 03:44,00
2 E1 GBR Bedford, Star Rachel Armstrong (1972), Kevan Armstrong (1959) 01:52,10 03:47,05
3 E4 HUN Budapest Evezős Egyesület Zoltan Lipovits (1963), Erika Péterfy (1969) 01:53,63 03:49,84
4 E3 RUS English RC Anufriev Leonid (1967), Zhegulevtseva Natalia (1968) 01:57,89 03:56,70
5 E2 INT RC-Hamm (GER), Galatasaray (TUR) Jutta Lolies GER (1969), Fatih Hilmi Orer TUR (1961) 01:59,04 03:56,95
6 E6 DEN Humlebak Roklub Anne Thomsen (1967), Claus Jensen (1965) 02:01,81 04:03,46
7 E7 GER Karlsruher Wiking 1879 Sabine Buchheister (1967), Detlef Rautmann (1966) 02:07,79 04:12,10
Heat 6 Race: 5006 08:45
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 F1 GER Pirnaer RV Torsten Zobjack (1966), Grit Husseck (1967) 01:52,88 03:49,02
2 F6 CZE VK Přerov, VK Neratovice Petr Gerhát (1968), Eva Namyslová (1966) 01:57,23 03:52,95
3 F3 INT Monmouth (GBR), R.G.Hansa Hamburg (GER) Leonard Colling GBR (1975), Felicity Medinnis-Leach GER (1955) 01:59,15 03:55,22
4 F7 HUN Külker EK Péter Götz (1976), Kamilla Kosztolányi (1956) 01:57,67 03:56,63
5 F5 DEN Nyborg Peter Rasmussen (1960), Lena Stolzenbach (1971) 01:57,65 04:00,03
6 F4 TUR Bogazici Serhat Dizdaroglu (1967), Aslihan Dizdaroglu (1968) 02:07,28 04:10,56
7 F2 GBR Bentham, Worcester Matthias Koepp (1965), Sharon Salter (1965) 02:05,99 04:15,93
Heat 7 Race: 5007 08:48
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 G1 USA University, Whitemarsh Boat Club Dawn Eringis (1964), Keith Wobeser (1969) 01:54,41 03:44,95
2 G3 INT RC Bergedorf (GER), Posnania (POL) Helmut Longinus GER (1958), Larysa Szczepaniak POL (1972) 01:53,59 03:45,65
3 G4 ESP Nautic Tarragona Jaume Campos Gili (1965), Andrea Tamara Mazzanti (1968) 01:53,80 03:47,03
4 G2 GBR Grosvenor, Royal Chester Iwan Jones (1967), Jo Jones (1962) 01:59,59 04:01,12
5 G7 DEN Fureso Jane Hagan (1967), Bo Hartz (1962) 02:03,48 04:06,21
6 G6 GER RC Tegel, Treptow Arne Hoger (1971), Karin Dame (1963) 02:05,79 04:14,52
7 G5 AUT WRC Donaubund Manfred Panholzer (1963), Andrea Kazmer (1967) 02:06,16 04:18,02
Heat 8 Race: 5008 08:51
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 H3 GBR Lakeland Nick Cowan (1959), Samantha Ayers (1970) 01:56,25 03:48,45
2 H6 DEN Soro Jeanette Emde Jensen (1969), Peter Carstens (1960) 01:52,56 03:53,57
3 H1 INT Potomac (USA), Upper Thames (GBR) Nicholas Holland USA (1960), Sally Pollok-Morris GBR (1970) 01:55,10 03:58,98
4 H7 ITA Tiber, Armida Riccardo Siena (1968), Federica Matteoli (1964) 01:59,89 04:00,62
5 H2 GER Potsdamer Ruder-Club Germania Corinna Blanckmeister (1968), Michael Studt (1963) 01:57,46 04:00,91
6 H4 ESP Nautic Tarragona Lurdes Torrell (1970), Francisco Fernandez (1962) 02:01,02 04:03,99
7 H5 AUS Commercial Kylie Parker (1968), Jonathan Brett (1964) 02:00,45 04:05,54
Heat 9 Race: 5009 08:55
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 I5 ITA Canottieri Retica Giovanni Poncia (1962), Monica Robustellini (1969) 01:54,38 03:45,11
2 I1 INT Cantabrigian (GBR), CN France (FRA) Cécile Auty-Jacklin GBR (1964), Eric Grosclaude FRA (1959) 01:56,72 03:53,97
3 I4 RSA Victoria Lake Ian Johnson (1966), Samantha Johnson (1966) 01:55,36 03:56,41
4 I2 RUS Strela Nikolai Titarenko (1964), Olga Dilimbetova (1967) 01:55,65 03:59,25
5 I6 CAN Calgary RC Simon Billo (1968), Carol Hermansen (1962) 01:59,07 04:02,63
6 I3 GER ESV Schmöckwitz, Köpenick Barbara Stehr (1964), Spenemann Bodo (1966) 01:57,67 04:05,88
7 I7 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro, Botafogo Camila Pereira Felipe (1979), Joao Gonçalves Pereira (1950) 02:19,61 04:32,54
Heat 10 Race: 5010 08:59
Rank Start number Nation Crew Athlets 500m 1000m
1 J4 GER Kettwiger RG, Osnabruecker RV Renato Chávez Torres (1964), Wiebke Warnken (1965) 02:05,23 03:52,76
2 J6 DEN Fureso Mette Moller (1963), Ole Kongsbak (1957) 01:56,85 03:56,04
3 J5 FIN Neste Jorma Lehtelä (1963), Nina Lehtelä (1967) 01:58,61 03:56,50
4 J7 AUS Mosman John Newcomb (1949), Anna Onheiserova (1975) 02:07,37 04:08,62
5 J3 INT Canberra (AUS), Auriol Kensington (GBR) Chris Raymond AUS (1962), Diana Sargent GBR (1958) 02:06,36 04:14,48
6 J2 HUN Arrabona, Győri Atlétika Klub József Kontor (1953), Szilvia Mercédesz Boros (1976) 02:09,72 04:24,12
J1 RUS AkbarsDinamoTatarstan Sergey Mineev (1946), Tatiana Karaglanova (1943) DNS
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service