Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
410 Mens H 4x 1000m
Heat 1 10:45
Start number Nation Crew Athlets
R1 INT Saugatuck (USA), Athlone (IRL), Cambridge (USA) John Everett USA (1940), Paul Gallen IRL (1953), Oleg Simanovsky USA (1947), Daniel Schley USA (1954)
R2 USA Rocky Mountain, Capital Andy Wells (1950), Michael Shonstrom (1940), scott edwards (1961), Duncan Spencer (1940)
R3 AUT RV Normannen, Wels Stuppan Willibald (1939), Gerhard Müllner (1939), Reil Franz (1960), Pripfl Gerold (1954)
R4 NED Cornelis Tromp Hilversum Gerard Hissink Muller (1952), Fred Duin (1944), Fred Wittkampf (1948), Paul de Haan (1950)
R5 GBR Dart Totnes, Upper Thames, Quintin, Wallingford Rod Stewart (1949), Lee Brown (1950), Tom Bishop (1947), Charles Parry (1947)
R6 JPN Mitsubishi, Tokiomarine Veterans BC, Hitotsubashi Tsuneyasu Nakamura (1947), Keisuke Suzuki (1947), Masaharu Mochida (1953), Masahiko Goda (1946)
R7 NOR Christiania RK Stein Randsborg (1949), Helge Refsum (1947), Oyvin Broymer (1948), Iver Hoy (1950)
R8 CZE Slavoj Litomerice, CVK Praha, LS Brno Miloslav Svagrovský (1950), Jan Machacek (1950), Jiří Ertel (1949), Vaclav Stoklasa (1947)
Heat 2 10:48
Start number Nation Crew Athlets
S1 DEN Kolding Tommy Mohler (1945), ejgil larsen (1949), jorgen secher (1948), palle ole jorgensen (1947)
S2 GBR Tees Ralph Pickles (1946), Anthony Stocking (1951), Robert Bainbridge (1949), Chris Kenyon (1941)
S3 JPN Dankaigo hideo ohno (1945), toru kimura (1950), isamu satake (1948), takanori ota (1945)
S4 AUS Mosman John May (1948), John Hardy (1944), Phillip Titterton (1946), John Newcomb (1949)
S5 INT Tony Corcoran (IRL), Old Collegians (IRL), Carlow (IRL), Runcorn (GBR) Tony Corcoran IRL (1946), Steve Wilmer IRL (1946), Anthony Dooley IRL (1945), Edmund Burrows GBR (1951)
S7 JPN Mitsubishi, Hitotsubashi Takashi Murayama (1951), Yasutaka Otsuka (1942), Tomoo Yamashita (1959), Kunio Nagai (1943)
S8 INT Polytechniker RC Zurich (SUI), Detroit Boat Club (USA), Seeclub Zürich (SUI), Cincinnati RC (USA) Dölf Steiner SUI (1950), Dennis Wojdyla USA (1951), Fritz Wilkening SUI (1946), Robert Miller USA (1948)
Heat 3 10:51
Start number Nation Crew Athlets
T1 POL PTW Płockie, TSW Warmia, MOS-2 Jan Skowronski (1953), Waldemar Kowalczyk (1949), Tadeusz Sawicki (1949), Andrzej Pogorzelski (1939)
T2 JPN Dankaigo Toshiro Taniuchi (1948), Ikuo Moriwaki (1945), Masahiro Orii (1948), Yutaka Maeda (1947)
T3 INT Limburger CfW (GER), Danubius 1885 (SRB), KRKG 1880 e.V. (GER) Werner Gläser GER (1948), Feodor Bojkov SRB (1948), klaus Opitz GER (1942), Klaus Schuy GER (1954)
T4 USA Sarasota County, Detroit Boat Club, Tallahassee Rowing Club Norman Thetford (1943), Joe Dobson (1948), Raymond Jones (1943), Richard Budell (1955)
T5 NOR Christiania RK Gerhard Dürbeck (1945), Jan Bengtson (1944), Lysdahl Tore (1947), Jul Olsen (1949)
T6 GER Dresdner Ruderverein, RC Bergedorf, Favorite William Clapp (1945), Hans-Werner Schwarz (1943), Uwe Frenzel (1948), Rolf Meyer (1949)
T7 GBR Molesey Peter Hartman (1940), Keith Shore (1942), David Sorton (1950), Lewis Balkwill (1952)
T8 DEN Fredensborg Soren Heinrichsen (1955), Bent Andersen (1939), Kim Boergesen (1945), Svend Aage Nielsen (1946)
Heat 4 10:54
Start number Nation Crew Athlets
U1 NOR Fana RK Sigbjorn Arhus (1947), Egil Hop (1947), Gunnar Foss (1945), Jon Schjelderup (1947)
U2 JPN Dankaigo, Tanseikai Susumu Kobayashi (1947), Keizo Sano (1940), Yasuo Yanagi (1947), Tadahiro Shiomi (1948)
U3 INT Posnania (POL), Celler RV (GER), TSW Warmia (POL) Jerzy Pestka POL (1942), Tadeusz Sliwonik GER (1953), Jan Genatowski POL (1946), Ernst Grocki POL (1940)
U5 BRA Aldo Luz, Vitoria odilon maia martins (1929), Joel Alves Ribeiro (1940), Nilson Santiago Conceicao (1955), Edson Antônio Santiago Conceiçao (1959)
U6 GBR Dart Totnes anthony Prowse (1945), John Harris (1947), alan pyne (1944), Grahame Stanley (1941)
U7 INT Rapperswil-Jona (SUI), Swan River (AUS) Peter Pfenninger SUI (1944), Mike Scott AUS (1940), Jack Fischer AUS (1953), George Xouris AUS (1941)
U8 DEN Fredericia Hans-Werner Mortensen (1946), Ole Haaning Thomsen (1940), Aage Pedersen (1944), Frede Norskov Nielsen (1954)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service