Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
405 Womens F 2x 1000m
Heat 1 09:17
Start number Nation Crew Athlets
P1 DEN Fredensborg Lizzie Haastrup (1948), Sanne Poulin (1969)
P2 GER Kettwiger RG, Lübeck Sabine Chavez Torres (1961), Karin Kolbe (1957)
P3 INT Pirat Wien (AUT), VK Hodonín (CZE) Adriana Randall AUT (1956), Pavla Svitakova CZE (1962)
P4 GBR Loch Lomond, Strathclyde Park Eva Rankin (1956), Ailie Ord (1962)
P5 AUS Footscray Leanne Bowes (1959), Leonie Richards (1959)
P6 INT Canottieri Corgeno (ITA), R.G.Hansa Hamburg (GER) Denise Gubbi ITA (1963), Felicity Medinnis-Leach GER (1955)
P7 NED Cornelis Tromp Hilversum Hermione Wassenaar (1955), Minke Fischer (1962)
P8 CZE VK Slavia Praha, VK Hodonín Hana Drdakova (1959), Stanislava Michnová (1959)
Heat 2 09:20
Start number Nation Crew Athlets
Q1 CZE Bohemians Praha Svetlana Horackova (1962), Renata Kratinova (1956)
Q2 GBR Llandaff Alyson Beauchamp (1951), Ruth Hambley (1967)
Q3 INT RC Reuss Luzern (SUI), Rowing Club Port-Marly (FRA) Franziska Schoenborn SUI (1963), Joelle Thuez FRA (1954)
Q4 DEN Lyngby Dameroklub Eva W. Sorensen (1957), Hanne Brusch (1960)
Q5 ARG Buenos Aires, San Fernando Alejandra Isabel Lora (1956), Clarisa Melman (1961)
Q6 INT Marne Joinville (FRA), Strathclyde Park (GBR) Gabrielle Zeitoun FRA (1954), Elizabeth Davidson GBR (1964)
Q7 NED RV Rijnland Lisette Elsinga (1975), Lia Brouwer-Vogel (1943)
Q8 AUS Footscray, Essendon Josie Casagranda (1959), Cindy Neenan (1959)
Heat 3 09:23
Start number Nation Crew Athlets
R1 GBR Strathclyde Park Mary O'Toole (1958), Rachel Mary Tennant (1960)
R3 DEN Fredensborg Karin Bodelund (1963), Anne Mette Joergensen (1954)
R4 INT Martha's Moms (USA), Durban (RSA) Elizabeth Runde USA (1958), Hilary Abraham RSA (1958)
R5 GBR Twickenham Amanda O'Connor (1960), Catherine Almond (1957)
R6 AUS Commercial Penny Dixon (1959), Joanne Cook (1959)
R7 INT Walbrook (GBR), Auckland (NZL) Elizabeth Flavell GBR (1959), Martha DeLong NZL (1956)
R8 FRA Aviron Arcachonnais, Rowing Club Port-Marly Nadine Limouzin (1956), Anne-Marie Schulz (1959)
Heat 4 09:26
Start number Nation Crew Athlets
S1 CZE KVM 1881 Melník Dana Grudova (1958), Alena Herinkova (1954)
S2 INT Star (GBR), Drummoyne (AUS) sue lamb GBR (1957), Lindy Nisbett AUS (1954)
S3 INT Riga (LAT), Cambridge (USA) Laila Lapina LAT (1959), Margarita Zezza USA (1957)
S4 USA Avalon Meredith Alcock (1960), Margie Orrick (1954)
S5 AUS Perth, Murdoch University Susan March (1959), Carolyn Fennelle (1957)
S6 GBR Loughborough BC Jennifer Targett (1958), Sandra Martin (1958)
S7 NED ERV Thyro, De Hoop Geertje Klok (1962), Els Van Dam (1953)
S8 LTU VIMK Zalgiris Audrone Dumsiene (1957), Birute Gecauskiene (1957)
Heat 5 09:29
Start number Nation Crew Athlets
T1 INT Perth (AUS), Argonaut (CAN) Meg Pike AUS (1964), Araks Acemyan CAN (1950)
T2 NED Cornelis Tromp Hilversum Nanne Franx (1962), Hub Hingstman (1953)
T3 INT Armida (ITA), Auriol Kensington (GBR) Isabella Chiappino ITA (1956), Diana Sargent GBR (1958)
T4 AUS Commercial Debbie Flynn (1957), Vicki Leary (1958)
T5 GBR Twickenham Pamela McHutchon (1960), Annette Hurley (1956)
T6 HUN Danubius Erika Nagyné Perényi (1955), Éva Szántó (1959)
T7 USA Saugatuck Kate Kislevitz (1956), Andrea Kerns (1955)
Heat 6 09:32
Start number Nation Crew Athlets
U1 NED Cornelis Tromp Hilversum Hadewych Nieuwe Weme (1956), Anja Keijl van der (1955)
U2 DEN Soro Gitte Niven (1958), Laila Hjorth (1953)
U3 HUN Csepel Evezős Klara Langhoffer (1955), Kamilla Melisné Kosztolányi (1956)
U4 AUS Perth Judith McCombe (1956), Elizabeth Amann (1958)
U5 INT Ridley Graduate (CAN), Bohemians Praha (CZE) Lyn Krahulec CAN (1957), Zdenka Sieberova CZE (1957)
U6 GER Schönebecker SC Elke Schulke (1959), Dr. Beate Funk (1953)
U7 USA Long Beach Deborah Nowinski (1955), Brigitte Fontein (1954)
Heat 7 09:35
Start number Nation Crew Athlets
V1 GBR Birmingham Rhian Prichard (1958), Margaret Jameson (1952)
V2 POL Posnania Roza Wasilewska (1950), Grazyna Kanoniczak (1961)
V3 NED Rv Pampus Marion van de Ende (1952), Jolande Schotman (1953)
V4 USA Newport Margaret Elder (1960), Barbara Plon (1948)
V5 GER Geesthacht, Sportclub Magdeburg Susanne Müller (1955), Doris Parschau (1955)
V6 AUS Commercial Barbara Hall (1956), Madeleine Martin (1956)
V7 NOR Christiania RK Janne Spilling (1946), Anita Brox (1963)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service