Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
335 Mens F 8+ 1000m
Heat 1 17:42
Start number Nation Crew Athlets
Q1 GER RG Speyer, Ludwigshafener RV, RC Amicitia Bad Hersfeld, Limburger CfW Marion Peltzer-Lehr (1964), Ernst Straube (1953), Detlev Jantz (1955), Johannes Flicker (1958), Frank Durein (1958), Harald Schwager (1960), Gärtner Peter (1961), Martin Gärtner (1965), Christoph Mehlmann (1962)
Q2 RUS Ushakov Mattia Maria Amiko (1994), Andrey Klimovskikh (1963), Lukasz Ostrovski (1958), Pavel Mityanin (1957), Marinus Rene Lek (1962), Yury Kartoshkin (1961), IGOR ANISIMOV (1957), Valdis Meikaliss (1956), Gennady Astakhov (1954)
Q3 INT SC Kuesnacht (SUI), Dormagener RG Bayer (GER), Berlin Ägir (GER), Allemannia (GER), Wiking Berlin (GER), WRC Donaubund (AUT), Public organization MRC (UKR), Ushakov (RUS), SC Berlin-Koepenick (GER) Deborah Bregenzer SUI (1962), Ulrich Milbacher GER (1956), Lutz Hannig GER (1960), Holger Detlefsen GER (1956), Rainer Wittenhagen GER (1956), Andreas Kral AUT (1961), Sergei Chebanov UKR (1961), Andrei Andreev RUS (1953), Matthias Andreowsky GER (1961)
Q4 GER Berlin, Lübecker RK, Favorite Juergen Oelke (1940), Wolfgang Paul (1948), Peter Teichert (1947), Matthias Borchardt (1959), Peter Uhrig (1965), Raimund Kruse (1961), Johannes Galandi (1970), Mark Schreyer (1968), Wolfgang Rauhut (1952)
Q5 NED De Hoop, RV TOR John Graham (1954), Jan Leerling (1967), Sven Rusticus (1967), Hans de Koningh (1968), Stephan Bon (1967), Pieter Bon (1946), Alexander Vermeulen (1954), Mandy Backx (1976), Jan van der Horst (1948)
Q6 INT Galway (IRL), Athlone (IRL), Neptune (IRL), Commercial (IRL), Belfast BC (GBR), Cork (IRL) Malachy McGlynn IRL (1966), Benne Dunne IRL (1949), Michael O'Shea IRL (1955), Tom Dunn IRL (1965), Michael Heavey IRL (1959), Geoffrey canning GBR (1958), Colin Hunter GBR (1954), Gerry Murphy IRL (1960), Brian Crean IRL (1966)
Q7 GBR Reading Cameron Moffatt (2001), Roger Vaughan (1947), Stephen Williams (1961), Marc Baldwin (1969), Des Norton (1954), Tom Sutherland (1957), Matthew Moat (1966), John Mackay (1958), Clive Hudson (1959)
Heat 2 17:45
Start number Nation Crew Athlets
R1 GER Ruderklub am Baldeneysee, Blankenstein, Germania Köln, Crefeld, Siegburger, WSV Meppen Katrin Günther (1973), Fischer, Andreas (1959), Günter Saul (1955), Dieter Norrenberg (1943), Volker Willsch (1958), Micheal Esser (1958), Wolfgang Stöcker (1964), Erik Ring (1964), Alwin Otten (1963)
R2 CRO HAVK Mladost, Tresnjevka, Neretvanski Gusar Nenad Gucunski (1956), Drazen Sudic (1957), Vladimir Danon (1949), Pero Grujin (1958), Predrag Mamlic (1975), Igor Mandic (1957), Srecko Grubisic-Cabo (1958), Ante Grubisic-Cabo (1958), Elizabeta Miličić (1970)
R3 GBR Star ben cox (2003), colin hunt (1955), andrew thompson (1958), Richard white (1962), ivan higgins (1961), david gowing (1964), lenny robertson (1950), Kevan Armstrong (1959), David Sogan (1962)
R4 GER Pirnaer RV Alice Sickenberger (1998), Lutz Hoffmann (1967), Konrad Ebert (1940), Achilles Mario (1962), Christian Ziegra (1956), Dietmar Brückner (1953), Gerold Weigel (1951), Hermann Thomas (1970), Megier Ronald (1964)
R5 INT Rowing Fund (LTU), VIMK Zalgiris (LTU), RC8+ (LTU), Riga (LAT) Žakas Romualdas LTU (1964), Alfredas Rascius LTU (1954), Rimantas Bakas LTU (1951), Jonas Vilkas LTU (1953), Enrikas Marockinas LTU (1969), Vytautas Lakstauskas LTU (1962), Vaidevutis Drotvinas LTU (1968), Vidmantas Urbonas LTU (1950), Juris Dunovskis LAT (1960)
R6 INT Llandaff (GBR), Linden 11 (GER), Bristol Ariel (GBR), Deutscher RC (GER), Monmouth (GBR) Garwyn Brace GBR (1954), Axel Gruessner GER (1963), Martin Deissler GER (1958), James Davies GBR (1974), Stephen Howie GBR (1958), Jürgen Eggers GER (1952), Karl-Jochen Riehm GER (1957), Susanne de Vries GER (1972), Jon Benson GBR (1945)
R7 INT Csepel Evezős (HUN), Baden (SUI), Duna (HUN), Waatz Masters (HUN), Győri Atlétika Klub (HUN) Anna Horváth HUN (1995), David Bodmer SUI (1955), Günter Kraut-Giesen SUI (1950), Attila Fábián HUN (1969), Dezso Galamb HUN (1964), Marton Hasz HUN (1964), Laszlo Kokas HUN (1967), Tivadar Nogradi HUN (1951), Gabor Noe HUN (1951)
Heat 3 17:48
Start number Nation Crew Athlets
S1 JPN Mitsubishi Osamu Mandai (1942), Toshiro Ueno (1967), Tomiaki Iso (1954), Tomoyoshi Suzuki (1961), Toshiro Onoyama (1965), Tomoo Yamashita (1959), Hikaru Oi (1949), Takashi Murayama (1951), Kenichiro Akiyama (1949)
S2 INT Hollingworth Lake Rowing Club (GBR), Cambois (GBR), tyne united (GBR), Newark (GBR), Mölndals Roddklubb (SWE), Grosvenor (GBR) Tim Booth GBR (1958), Keith Lawton GBR (1960), Paul Freeman GBR (1954), Duncan Ferguson GBR (1954), Graham Price GBR (1959), Nigel Price GBR (1957), Jörgen Nilsson SWE (1965), Magnus Thompson SWE (1965), Stephen Walker GBR (1950)
S3 GER SC Berlin-Koepenick, MRCB, Ruderverein Empor, Bonner RG, Kettwiger RG, TVK Essen Pamela Krawczyk (1966), Dirk Tobjinski (1957), Bernd Guhr (1943), Matthias Schumann (1958), Andreas Ludwig (1959), Heiko Schulz (1958), Matthias Buettner (1957), Renato Chavez Tores (1964), Ansgar Wesseling (1961)
S4 CZE VK Slavia Praha Hana Drdakova (1959), Jan Stancl (1957), Jirí Knopp (1960), Rostislav Blahout (1956), Josef Prachar (1955), Josef Sulc (1958), Pavel Lorenc (1964), Dobromil Nenutil (1950), Jirí Mak (1957)
S5 GBR Nottingham Rob Nicholas (1995), David Wregg (1951), Anthony Lorrimer (1946), Steve Cuthbert (1956), Peter Stasiuk (1955), David Blanchard (1963), Andy Townsend (1960), Michael Walker (1963), Paul Williamson (1964)
S6 INT VRL (POR), Cerveira Remo (POR), Gremio (BRA), Trasmerano (ESP), Río Paraná Corrientes (ARG), Rotation Berlin (GER) Mario Fernandes POR (1957), Jose Esteves POR (1961), Rui Sousa POR (1956), Henrique Baixinho POR (1961), Mario Antônio Dias Flor BRA (1959), Agustin Garay ESP (1960), Andres Fernandez Madero ARG (1957), Stefanie Wulff GER (1987), Ferrari Omar Teodoro ARG (1959)
S7 SWE Jönköpings RS, Ängelholms, Malmö Amanda Tholin (1995), Johan Wretling (1969), Rimvydas Sulinskas (1967), Leif Browall (1945), Lars Lidén (1949), Kenneth Alfelt (1962), Mats Jangefors (1959), Thomas Barge (1962), Per Ekström (1959)
Heat 4 17:51
Start number Nation Crew Athlets
T1 INT ARC Würzburg (GER), Vitoria (BRA), Corinthians (BRA), Asociacion Cordobesa de Remo (ARG), San Fernando (ARG), La Marina (ARG) Petra Ehinger GER (1967), Nilson Santiago Conceicao BRA (1955), Jorge Conceicao Dias Coelho BRA (1955), Vladen Vieira BRA (1955), Ricardo Allende ARG (1956), Mario Prado ARG (1954), Gerardo Bufarull ARG (1963), Gilberto De Mattos BRA (1962), Peter Ehinger GER (1963)
T2 GER RC Rheinfelden 1921, Bernburger RC, Hersfelder, Muendener RV Karl Bitsch (1953), Alf Mosel (1944), Hans Fellmann (1950), Gerhard Hartkopf (1955), Goran Gavrilovic (1959), Michael Weber (1959), Ruediger Wilz (1961), Bogdan Grzedzicki (1959), Neitah Risse (1976)
T3 JPN Dankaigo satoshi ishikawa (1950), Kenichi Takeuchi (1955), jiro kato (1947), jiro fujimoto (1949), kazuyuki kurosawa (1953), nobuo odajima (1958), kohji watanabe (1952), katsuyuki yanai (1953), shintaro hoshi (1952)
T4 GBR Marlow Jeremy Rowe (1960), John Driscoll (1953), John Hill (1949), Richard Seekins (1956), John Yeatman (1961), Richard Buckeridge (1953), Dave Faulkner (1959), Andy Ford (1965), Stephen Child (1961)
T5 AUS Commercial, Brisbane & GPS, Brisbane Grammarians, University of Queensland, Townsville JCU, Centenary Penny Dixon (1959), Brian Cox (1953), Peter Hastie (1959), William Bridgeford (1956), David ALAN Wallace (1953), Peter Richards (1956), Jonathan Brett (1964), Ian Holzberger (1954), Peter Hayes (1958)
T6 INT SN Compiegnois (FRA), Aviron Saintais (FRA), Rowing Club Port-Marly (FRA), Stockholms RF (SWE), Aviron Bordelais (FRA) Sylvie Troivaux FRA (1955), Jean-loup Péchin FRA (1954), Philippe Troivaux FRA (1953), alain Rousseau FRA (1951), Florian Victor Eugene FRA (1966), Robert Vigert SWE (1961), serge seguineau FRA (1956), michel Andrieux FRA (1967), gerard Leflohic FRA (1954)
T7 BUL Hebros Rowing Petko Argirov (1965), Todor Stoilov (1948), Ivan Popov (1952), Lachezar Penchev (1964), Georgi Gushev (1949), Todor Cheresharov (1948), Georgi Tabakov (1963), Kaloyan Payakov (1964), Nikolay Boyadzhiev (1964)
Heat 5 17:54
Start number Nation Crew Athlets
U1 GER Bremer RC HANSA, Bremen 82, Bremer Sport-Club e.V. Bothilde Meyer-Richtering (1943), Klaus Gravert (1956), Karl-Heinz Wehkamp (1948), Hartwig von Randow (1952), Peter Manschke (1954), Michael Zarnke (1952), Manfred Knoche (1956), Hans-Werner Heydrich-Bodensieck (1950), Gerd Tapken (1958)
U2 FRA Rowing Club Port-Marly, Château Thierry, Val d'Oise, Montluçon, AS Mantaise Virginie Laurent (1963), Philippe Coulloy (1954), Jean-Claude Goerens (1946), Jean-Jacques Cambrelin (1957), Jean Sourmais (1956), marc sarrouy (1956), Patrick Vassort (1960), Jean-Marc Fage (1957), Daniel Devez (1953)
U3 INT RHKYC (HKG), ERC Singapore (SIN), Molesey (GBR), Sons of the Thames (GBR) Alexandra Bidlake HKG (1977), Anibal Gonzalez SIN (1985), Ian Brownlee HKG (1949), Keith Shore GBR (1942), Peter Hartman GBR (1940), Lewis Balkwill GBR (1952), David Sorton GBR (1950), Wan Ng HKG (1973), David Smith GBR (1963)
U4 JPN Nagoya Katoh Jiro (1947), Higuchi Mitsuru (1949), Kobayashi Hiroshige (1954), Matsuo Tsutomu (1948), Sakuma Norio (1952), Murakami Kenji (1949), Aso Yoshiyuki (1954), Mitsuda Hiromichi (1951), Takahashi Akira (1960)
U5 NOR Ormsund RK, Barum RK, Aalesunds RK, Bestumkilen RK Per Giltvedt (1956), Jan Tore Odd (1947), Ole Martin Berge (1942), Arne Svensoy (1953), Kjell Fotland (1948), Peter Draleke (1966), Jan Rudiger Weitzenbock (1966), Erik Godoy (1960), Hege Liven (1973)
U6 NED AENGWIRDEN, De Maas, Cornelis Tromp Hilversum, RV De Laak jan-bas van noord (1956), Joost Bronswijk (1959), Albert Sprokholt (1954), Frank Verhulst (1951), Martinus Rom Colthoff (1950), Frans van der Steen (1958), Willem ten Have (1963), Taco Bavelaar (1967), Eveline Veraart (1979)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service