Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
316 Mens F 4x 1000m
Heat 1 12:20
Start number Nation Crew Athlets
U1 INT RC Rheinfelden 1921 (GER), Kuessnacht (SUI), Grasshopper (SUI), Baden (SUI) Hans Fellmann GER (1950), Adrian Escher SUI (1960), Andras Gurovits SUI (1960), Andreas Pirscher SUI (1966)
U2 GBR Hollingworth Lake Rowing Club, Newark Tim Booth (1958), Keith Lawton (1960), Nigel Price (1957), Graham Price (1959)
U3 GER RC Amicitia Bad Hersfeld, Hassia Gießen, ARC zu Münster, Erster Kieler RC Johannes Flicker (1958), Ernst Pawlowsky (1952), Heinz-Jürgen Stehr (1960), Ulf Beck (1963)
U4 FRA Rowing Club Port-Marly, Annecy, Montluçon, AS Mantaise Daniel Devez (1953), Patrick Louazel (1964), Patrick Vassort (1960), Jean-Marc Fage (1957)
U5 GER Blankenstein, Ruderklub am Baldeneysee, Crefeld Günter Saul (1955), Fischer, Andreas (1959), Volker Willsch (1958), Micheal Esser (1958)
U6 GBR Bewdley Doug Jackson (1952), Peter Simpson (1968), Tony Clay (1952), Richard Gunn (1962)
U7 AUS Drummoyne Graham Wearne (1943), Charles Hamilton (1962), Anthony Haworth (1963), David Page (1966)
U8 AUT StRCl, RV Normannen Walter Aigner (1964), Reil Franz (1960), Heini Gaube (1956), Pripfl Gerold (1954)
Heat 2 12:23
Start number Nation Crew Athlets
V1 CRO HAVK Mladost Boris Cetinic (1949), Ilija Danilovic (1952), Goran Nuskern (1958), kresimir culo (1974)
V2 AUS Perth Garry March (1959), Nigel McCombe (1955), Beau Tang (1965), William Amann (1954)
V3 GER Limburger CfW, Floersheimer RV Werner Gläser (1948), Erkut Tinaz (1969), Stefan Heyde (1963), Klaus Schuy (1954)
V4 GBR Llandaff Kent Matthews (1952), Gergely Hanczar (1975), John Llewelyn (1955), Paul Sandom (1954)
V5 DEN Danske Studenters Roklub, Bagsvard Henrik Almegaard (1958), Soren Strange (1960), Mikael Espersen (1960), Lars Nielsen (1957)
V6 GBR Runcorn, Tees David Street (1961), Edmund Burrows (1951), Paul Massey (1967), Chris Kenyon (1941)
V7 GER Hürther, Hallescher Ruderclub, Ruder-Club Aken, RVg.Dessau Norbert Kunze (1957), Kohrs, Kersten (1963), Siegfried Mehl (1962), Klaus Janke (1954)
V8 GBR Marlow Philip Thomas (1958), Colinn Norris (1959), Neil Galbraith (1962), Stephen Pickin (1954)
Heat 3 12:26
Start number Nation Crew Athlets
W1 GBR Nottingham David Wregg (1951), Albert Bracun (1981), Anthony Lorrimer (1946), Peter Stasiuk (1955)
W2 FRA Aviron Saintais, SN Compiegnois Jean-loup Péchin (1954), Philippe Gay (1960), serge seguineau (1956), Florian Victor Eugene (1966)
W3 USA Potomac Nicholas Holland (1960), Richard Griffin (1956), Tom Kiernan (1960), Peter Folger (1960)
W4 GER RC Tegel, Neuruppiner Ruderclub Uwe Dünze (1961), Juergen Behm (1961), Frank Borchardt (1965), Reinhard Soika (1947)
W5 INT Brisbane Grammarians (AUS), University of Queensland (AUS), Commercial (AUS), Star (GBR) Peter Hastie AUS (1959), William Bridgeford AUS (1956), Jonathan Brett AUS (1964), lester waugh GBR (1954)
W6 NOR Arungen RKK, Bestumkilen RK, Ormsund RK Zbigniew Andruszkiewicz (1959), Arjen Punter (1949), Nils-Jörgen Bjönness (1961), Ole Martin Berge (1942)
W7 GER Potsdamer Ruder-Club Germania, RCO Hennigsdorf Johannes Bruger (1962), Georg Schmitz (1954), Ulrich Meischke (1960), Klaus Peukert (1954)
W8 INT Klaipeda Masters (LTU), English RC (RUS), Ushakov (RUS) Arunas Satas LTU (1953), Dmitry Tyutin RUS (1960), Sergei Iavorskii RUS (1960), Pavel Mitianin RUS (1957)
Heat 4 12:29
Start number Nation Crew Athlets
X1 GER RG Speyer, RC Rheinfelden 1921 Frank Durein (1958), Harald Schwager (1960), Gärtner Peter (1961), Karl Bitsch (1953)
X2 INT Lemvig (DEN), Stockholms RF (SWE), Lyngby (DEN) Jorgen Jensen DEN (1953), Mikael Borgh SWE (1964), Robert Vigert SWE (1961), John Knudsen DEN (1954)
X3 NOR Barum RK Arne Svensoy (1953), Kjell Fotland (1948), Peter Draleke (1966), Jan Rudiger Weitzenbock (1966)
X4 GBR Star andrew thompson (1958), phil cook (1959), Kevan Armstrong (1959), simon lamb (1958)
X5 CZE VK Neratovice, VK Perun Ostrava Jaromir Brunhofer (1954), Vojtech Cernak (1965), Jan Pesat (1956), Josef Zboril (1957)
X6 FRA Sevrier Claude Folliet (1958), Roger Lavy (1946), Constantin Choupis (1960), Marcel Sirlin (1965)
X7 BRA Vitoria, Corinthians Nilson Santiago Conceicao (1955), Gilberto De Mattos (1962), Edson Antônio Santiago Conceiçao (1959), Vladen Vieira (1955)
X8 INT Aviron Lachine (CAN), Essendon (AUS) Charles Hauss CAN (1954), Rémi Couture CAN (1972), Glenn Bottrell AUS (1955), Normand Bergeron CAN (1946)
Heat 5 12:32
Start number Nation Crew Athlets
Y1 SWE Stockholms RF Ola Larsson (1956), Jim Ramsey (1943), Frank Mika (1969), Bengt Norberg (1964)
Y2 INT City of Derry (IRL), Athlone (IRL), Baltimore (USA), Saugatuck (USA) Gaetano D'Urso IRL (1958), Paul Gallen IRL (1953), Marc Daemen USA (1956), Daniel Schley USA (1954)
Y3 DEN Fredensborg Kim Boergesen (1945), Ulrik Axel Jensen (1965), Soren Eriksen (1959), Ole Quist Jensen (1956)
Y4 GER Ruderclub Fürstenwalde 1893 e., Sportclub Magdeburg, Bernburger RC, Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel Jens Klingberg (1966), Bernd Parschau (1955), Gerhard Hartkopf (1955), Carell, Detlef (1955)
Y5 RSA Vikings digby hoets (1949), John Ingram (1955), Andrew Bizzell (1969), Nicolas Meyer (1954)
Y6 INT Cambois (GBR), Durham (GBR), Helsingor (DEN) Paul Freeman GBR (1954), Paul Rutter GBR (1961), John Watkinson GBR (1952), Ole Boalth Rasmussen DEN (1953)
Y7 NED AENGWIRDEN Albert Sprokholt (1954), Joost Bronswijk (1959), jan-bas van noord (1956), Frans van der Steen (1958)
Y8 INT LS Brno (CZE), Bohemians Praha (CZE), ANU (AUS) Jiří Ertel CZE (1949), Vladimir Burda CZE (1952), Jan Vesecky CZE (1970), Peter Macartney AUS (1953)
Heat 6 12:35
Start number Nation Crew Athlets
Z1 CAN Calgary RC Sandy Smith (1956), John Martin (1962), Brian McGuigan (1960), richard galway (1945)
Z2 RUS Ushakov Lukasz Ostrovski (1958), IGOR ANISIMOV (1957), Valdis Meikaliss (1956), Gennady Astakhov (1954)
Z3 AUS Brisbane & GPS, Commercial, Townsville JCU Brian Cox (1953), Peter Richards (1956), David ALAN Wallace (1953), Ian Holzberger (1954)
Z4 INT Rowing Club Port-Marly (FRA), Centenary (AUS), Val d'Oise (FRA), Gorge Narrows (CAN) Philippe Coulloy FRA (1954), Peter Hayes AUS (1958), marc sarrouy FRA (1956), Julian Paine CAN (1956)
Z5 GER RC Alt-Werder Magdeburg, Magdeburg Lutz Lingener (1962), Wolfgang Knospe (1940), Matthias Schmidt (1964), Michael König (1965)
Z6 GBR N&URC, DRC, Derwent Christopher Waumsley (1957), Max Hunt (1952), Stephen Stanley-Smith (1958), Stuart Grant (1957)
Z7 JPN Hitotsubashi Shinichi Yamauchi (1958), Shozo Hirata (1948), Fumio Ohta (1951), Takashi Fujimoto (1960)
Z8 HUN Külker EK Viktor Tölgyesi (1956), Ákos Stohlmayer (1961), Tibor Mihály (1949), László Lajkó (1952)
Heat 7 12:38
Start number Nation Crew Athlets
A1 INT VRL (POR), Greenbank Falmouth (GBR) Eduardo Silva POR (1960), Mario Fernandes POR (1957), Rui Sousa POR (1956), Andrew Westcott GBR (1950)
A2 GBR Marlow John Driscoll (1953), Richard Buckeridge (1953), John Hill (1949), Dave Faulkner (1959)
A3 SUI Seeclub Zürich, RGZ Fritz Wilkening (1946), Mario Benedetto (1955), Reto Nyffeler (1958), Ruedi Corbelli (1945)
A4 GER RV Hoya, RV Germania Eutin, Sundern Jochen Jülke (1957), Werner von Behr (1954), Wilken von Behr (1955), Emil Putz (1951)
A5 INT Rapperswil-Jona (SUI), Swan River (AUS) Peter Pfenninger SUI (1944), Andreas Klipstein SUI (1961), Christian Koller SUI (1966), Jack Fischer AUS (1953)
A6 CAN Delta Deas, Maple Bay James Norris (1956), Vlad Zhuk (1961), Richard Stout (1952), Michael Bates (1948)
A7 NED De Maas, Cornelis Tromp Hilversum, RV Breda Jan Bruijn (1948), Frank Verhulst (1951), Martinus Rom Colthoff (1950), Johan Bielderman (1953)
A8 CZE VK Slavia Praha Nikola Geisler (1951), Jan Bartunek (1956), Jaroslav Cermák (1950), Ivo Marík (1950)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service