Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
314 Mens C 8+ 1000m
Heat 1 11:56
Start number Nation Crew Athlets
M1 RUS Ushakov Mattia Maria Amiko (1994), Vladimir Azarenkov (1970), Vladimir Gorgotskii (1981), Maxim Valeev (1977), Mikhail Izotov (1984), Dmitrii Pavlov (1979), Anatoly Kremarenko (1977), Dmitrii Ovechko (1971), Yury Kartoshkin (1961)
M2 HUN Csepel Evezős Gergely Tóth (1979), Mátyás Zorándy (1979), László Kiss (1973), Noah M. Steinberg (1968), Csaba Polgár (1974), Roland Josef Bartal (1975), Gergely Orbán (1983), Szögi László (1972), Aniko Zemanne Szabari (1978)
M3 INT WRC Lia (AUT), WRC Donaubund (AUT), Whitemarsh Boat Club (USA) Hannah Engelmaier AUT (1991), Matthias Schreiner AUT (1969), Andreas Kral AUT (1961), Robert Mosek AUT (1961), Lehrer Oliver AUT (1965), Marko Milodanovic AUT (1977), Pühringer Christian AUT (1991), Kratzer Alexander AUT (1986), Keith Wobeser USA (1969)
M4 BEL OAR Marie De Winter (1995), smid daniel (1987), Yves Royackers (1969), Corten Sharan (1983), Armand Voorschuur (1966), Ive Van Cleemput (1973), Plasschaert Carl (1977), Koen De Winter (1963), Joossens Filip (1983)
M5 CZE KV Kondor Brandýs Miroslav Lisec (1971), Miloslav Franc (1974), Jaroslav Bejbl (1972), Petr Novotny (1968), Luďek Kvapil (1979), Tomas Vrtiska (1978), Jakub Stencl (1982), Martina Blazkova (2001), Viktor Krejza (1973)
M6 GER Pirnaer RV Alice Sickenberger (1998), Achilles Mario (1962), Sven Fahner (1966), Konrad Wende (1988), Megier Ronald (1964), Stefan Schaaf (1988), Torsten Zobjack (1966), Hermann Thomas (1970), Georg Heidenreich (1989)
M7 INT Dlf Chiusi (ITA), TeLiMar (ITA), CUS CATANIA (ITA), Ferencváros (HUN), Tiber (ITA) Rossi Mirko ITA (1977), Provenzano Sebastiano ITA (1978), Messina Mauro ITA (1979), Davide Truglio ITA (1971), Gini Umberto ITA (1978), Giliberti Giorgio ITA (1970), Galante Francesco ITA (1981), Syham Abid HUN (1992), Riccardo Siena ITA (1968)
Heat 2 11:59
Start number Nation Crew Athlets
N1 HUN Danubius Zsolt Ligeti (1969), Attila Tóth (1968), Dezső Szügyi (1980), Pal Zarandy Jr (1977), Vilmos Selmeczi (1972), Gál Garamvölgyi (1972), Dr. Horváth Márk (1973), Tamás Attila Faragó (1982), Gábor Balogh (2002)
N2 CRO VK Jadran Rijeka, GLAGOLJAŠ Hrvoje Vukic (1970), Ivor Tucic (1979), Zeljko Kisic (1969), Majk Sušanj (1981), Dean Girotto (1963), Marijan Pap (1984), Zvonimir Znidarsic (1971), Petar Topic (1983), Damir Kvajo (1982)
N3 GBR Reading Cameron Moffatt (2001), Jeremy Hopkins (1968), Mark Harnett (1981), Wael El-Dali (1974), Jamie Rothwell (1968), Peter Milhofer (1969), Marc Baldwin (1969), David Wiles (1981), Neil Anderson (1962)
N4 SVK VK Slnava Piešťany Lubica Obertova (1971), Marian Klco (1971), Branislav Jurga (1976), Marian Obert (1972), Milan Rusnak (1972), Peter Strecansky (1977), Eduard Drlicka (1977), Maros Sloboda (1984), Andrej Vican (1974)
N5 HUN Győri Atlétika Klub martin vajnorák (1993), Tamás Fazekas (1973), András Baki (1979), Péter Szabó (1972), Bendegúz Bíró (1972), Tibor Varga (1970), Péter Lacsik (1969), Péter Vermes (1991), Laszlo Kokas (1967)
N6 INT RK am Wannsee (GER), Lokomotiva Beroun (CZE), Wiking Berlin (GER), WSV Meppen (GER), University of Queensland (AUS), Bremen 82 (GER), Siegburger (GER) Frederik Winter GER (1984), Michal Vabrousek CZE (1975), Max Röger GER (1989), Daniel Lawitzke GER (1984), Alwin Otten GER (1963), Edward Draydon AUS (1970), Michael Buchheit GER (1967), Jörn Ehmke GER (1966), ingeborg Ring GER (1961)
N7 FRA REGION GRAND EST maitena mateus (2001), Arnaud Rosé (1981), Miguel Vasco (1976), sebastien rieth (1974), Stéphane Dieu (1973), thierry boehm (1971), fabien joignaux (1981), Richard Thierry (1965), Eric Bastian (1975)
Heat 3 12:02
Start number Nation Crew Athlets
O1 GBR Worcester Abbie Whiteley (2004), Andy Payne (1961), Chris Chilten (1970), Dave Roscoe (1967), Phil Whiteley (1972), Jim Swann (1967), Chris Beech (1982), Richard Heath (1963), Shaun Fisher (1983)
O2 TUR Galatasaray, Bogazici, Fenerbahçe Fatih Hilmi Orer (1961), Eren Rifat Kuraner (1964), Mehmet Tugutlu (1980), Serhat Dizdaroglu (1967), Umutcan Zeren (1988), Ozgur Cubukcu (1979), Kerimcan Ertug (1975), Özkan Cosgun (1981), Can Parlak (1963)
O3 CZE KVM 1881 Melník, VK Lysá n/L., Bohemians Praha, KVS Štětí Petra Vranek Miřatska (1975), Leon Rakusan (1976), Jan Klapac (1974), Jiri Ryšavý (1970), Ales Jakoubek (1974), Petr Vranek (1972), Pavel Vranek (1972), Jiří Malecky (1977), Rudolf Hradecky (1977)
O4 EST Tartu, Pärnu Urmas Hein (1962), Tanel Kliiman (1968), Kristjan Korgesaar (1974), Indrek Salk (1968), Heigo Tiidemaa (1985), Reigo Pihlak (1985), Argo Normak (1973), Tairo Talvis (1976), Thea Miilberg (1964)
O5 HUN Csepel Evezős Flóra Sinka (1994), István Mezei (1979), Péter Dobronyi (1973), Csaba Lenkey (1971), Szabolcs Toreki (1980), András Árvai (1971), Csaba Fekete (1971), henrik schneider (1969), Péter Szabari (1976)
O6 ITA Moto Guzzi, CCGVG, The Core, Mincio Debora Belleri (1971), Davide Scionico (1967), Patrizio Corona (1964), Giovanni Corti (1985), Matteo Grioni (1975), Paolo Vivian (1978), Andrea Crivello (1973), Giovanni Monaco (1982), Fabrizio Tucci (1972)
O7 INT Csepel Evezős (HUN), Budapest Evezős Egyesület (HUN), MTK (HUN), RV Wiking Spittal (AUT), MEC (HUN), Smederevo (SRB) Anna Horváth HUN (1995), Zoltán Molnár HUN (1961), György Vámos HUN (1976), Markus Schützelhofer AUT (1977), Péter Ádám HUN (1978), Attila Fábián HUN (1969), Lászlo Horváth HUN (1982), András Kerekes HUN (1978), Boban Rankovic SRB (1979)
Heat 4 12:05
Start number Nation Crew Athlets
P1 GER Limburger CfW, ARC Würzburg, RV Hellas Offenbach, Osnabruecker RV, Muendener RV Christoph Mehlmann (1962), Oliver Muth (1969), Jochen Förster (1963), Thomas Sobanski (1974), Bernd Pachtner (1970), Andreas Kaidel (1973), Ludger Rasche (1968), Carsten Lanwert (1970), Neitah Risse (1976)
P2 CRO Tresnjevka, VK Croatia Dijana Brkljačić (1974), Damir Jakelic (1955), Zvonimir Borbas (1963), Dinko Tvrtkovic (1968), Jakša Krišto (1981), ivan cvitan (1981), Damir Rubčić (1979), Domagoj Telišman (1976), Darko Mikić (1969)
P3 IRL Galway, Shannon, Castleconnell, Commercial, Neptune, Clonmel, Cork Malachy McGlynn (1966), Kenneth McDonald (1973), Brian O'Shaughnessy (1974), Patrick Fowler (1973), Gary O'Neill (1968), Oisin McGrath (1969), Raymond Carroll (1977), Brendan Smyth (1972), Brian Crean (1966)
P4 NOR Aalesunds RK Karsten Almaas (1957), Thor Andersen (1964), Torstein Standal (1966), Erik Dyb Liaaen (1971), Christian Tolfsby (1974), Rolf-Anders Haaberg (1977), Johan Myklebust (1976), Arve Gudmundset (1979), Olida Nesset (2002)
P5 GBR Loughborough BC Rachel Harris (1996), Jerry Heygate (1961), Scott Ferris (1968), Laurence Burke (1965), Jonathan Cox (1962), Andrew Martin (1968), Tom Haines (1973), Charles Henry (1969), Timothy Ives (1991)
P6 HUN MEC, Esztergomi Evezősök Hajós Egyl, Bajai Spartacus SC Krisztina Reith (1965), Erőss Márton (1968), Garai Zoltán (1969), Takács Péter (1977), Barnabás Gőgh (1975), Zsolt Nemeth (1970), Pichler Balázs (1981), Belina Gábor (1976), Attila Almádi (1966)
P7 INT Majori (LAT), Kiev Masters (UKR), Riga (LAT), Ushakov (RUS), Kiev (UKR) Raivis Svarups LAT (1973), Hennadiy Zakharchenko LAT (1976), Oleksandr Lyapin UKR (1962), Artem Morozov UKR (1980), Oleh Lykov UKR (1973), Yuriy Dyukov UKR (1973), Iveta Pasparne LAT (1962), Valerii Plesak RUS (1988), Oleg Kupin UKR (1971)
Heat 5 12:08
Start number Nation Crew Athlets
Q1 GER Pirnaer RV, RC Alt-Werder Magdeburg, Schönebecker SC, WSF Burg, RC Wittenberg Elke Mueller (1987), Andreas Gohla (1963), Olaf Wiedfeldt (1963), Frank Mehr (1972), Roland Einbeck (1957), Heiko Loch (1975), Roland Koch (1962), Ralf Mehr (1964), Thomas Werner (1965)
Q2 POL Pałuckie Towarzystwo Wioślarsk, RTW Bydgostia, Posnania, BTW, Szczecin Wojciech Urbanowski (1975), Waldemar Malinowski (1972), Piotr Kozłowski (1964), Andrzej Marcinkowski (1971), Marcin Łabanowicz (1980), Julia Szczepaniak (2001), Wojciech Jablonski (1973), Slawomir Zajdenc (1960), Slawomir Czerwinski (1966)
Q3 SUI Seeclub Zürich Andrea Meienberger (1995), Felix Meyer (1970), Tim Wade (1983), Thomas Veraguth (1969), Christian Ernst (1976), Michael Schmidt (1964), Matthias Mahlmann (1966), Daniel Seiler (1966), Dani Tschopp (1969)
Q4 DEN Copenhagen, Danske Studenters Roklub, Roskilde Karen Sorensen (1975), Otto Friedrichen (1971), Lars Rasmussen (1963), Bo Vestergaard (1965), Flemming Bindslev Simonsen (1967), Ulrik Ralfkjar (1975), Willi Drexel (1969), Bo Kaliszan (1973), Jakob Ojvind Nielsen (1970)
Q5 GBR Monmouth Hannah Llywelyn-Davies (1985), ben rodford (1984), alex butler (1977), Jon Keyte (1964), Paul Bezani (1965), Nick Hooton (1963), Leonard Colling (1975), Simon Lee (1966), Colin Lewis (1960)
Q6 INT Rotation Berlin (GER), Landshuter Ruderverein (GER), Brandenburg (GER), Regatas Rosario (ARG), Raspas del Embarcadero (ESP) Stefanie Wulff GER (1987), Olaf Klein GER (1964), Mario Deuter GER (1972), Lars Beilfuss GER (1976), Guido Kutscher GER (1970), Carlos Maknis ARG (1970), Nestor Bodetto ARG (1966), Marcos Morales ESP (1976), Txaber Lekubarri Diaz ESP (1989)
Q7 HUN Budapest Evezős Egyesület, Külker EK Mária Tóth (1965), Péter Tompos (1970), Gabor Jelinek (1973), Boldizsar Fodor (1974), Dávid Takács (1991), Otto Cseh (1969), Zoltan Lipovits (1963), Zoltan Horvath (1965), Csaba Győrösi (1976)
Heat 6 12:11
Start number Nation Crew Athlets
R1 HUN Szeged VSE Kristóf Horpácsy (2005), György Fogarasi (1970), Dr. Balázs Horpácsy (1972), Miklós Hansel (1969), Dr. Attila Joó (1971), Tibor Tarjáni (1971), Tibor Matyasovszki (1962), Csaba Csonka (1972), László Kéri (1975)
R2 GBR Star ben cox (2003), tim isaacson (1970), martin hirst (1970), david rainbow (1966), ivan higgins (1961), pete isaacson (1967), joel grant-jones (1985), Richard white (1962), dominic hawes-fairley (1967)
R3 GER Bremer RC HANSA, Bremen 82, Bremer Sport-Club e.V., Limburger CfW Bothilde Meyer-Richtering (1943), Klaus Gravert (1956), Detlef Frobese (1961), Michael Zarnke (1952), Guido Claessens (1970), Emanuel Bregulla (1970), Sven Krüger (1963), Frank Buckwitz (1970), Rainer Fiedler (1961)
R4 INT CN France (FRA), RC Mulhouse (FRA), Danubius (HUN), CAC (FRA), Egypt (EGY), SNHS (FRA), RC Mondsee (AUT) Elise Raoul-Réa FRA (1996), Claude TALAMONA FRA (1964), István Csányi HUN (1970), David Liot FRA (1970), Sébastien Dourdet FRA (1974), Hany Anwar EGY (1961), Franck Monastério FRA (1979), Kévin Kallenkoot FRA (1987), Pete Spivey AUT (1969)
R5 AUS North Shore Jennifer Pollock (1956), Sam Issa (1966), Ray Male (1968), Declan Sally (1968), Joe Daley (1962), Lee Burgess (1967), Jeff Beere (1966), John Sheldrick (1955), Alasdair Smith (1961)
R6 CZE Jiskra Trebon Jiří Janoušek (1974), Martin Januška (1976), Jan Bouda (1964), Milan Jáchim (1967), Lubos Baierling (1967), Karel Pesek (1971), Martin Ille (1970), Ales Havel (1969), Radek Suma (1999)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service