Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
212 Mens G 8+ 1000m
Heat 1 11:50
Start number Nation Crew Athlets
K1 JPN Dankaigo, JBC Hisashi Takenaka (1943), Teruki Ikeda (1949), Masamichi Kabashima (1947), Kenichi Takeuchi (1955), Tomio Suda (1951), Toshio Nagano (1954), Yutaka Maeda (1947), Yoshikazu Koga (1958), Yoshio Kodama (1950)
K2 INT Athlone (IRL), Neptune (IRL), Old Collegians (IRL), Commercial (IRL), City of Derry (IRL), Cambridge (USA), Galway (IRL) Benne Dunne IRL (1949), Michael O'Shea IRL (1955), Steve Wilmer IRL (1946), Michael Heavey IRL (1959), Gaetano D'Urso IRL (1958), Oleg Simanovsky USA (1947), Desmond Campbell IRL (1953), Paul Gallen IRL (1953), Malachy McGlynn IRL (1966)
K3 INT WRC Lia (AUT), Pirat Wien (AUT), RV Normannen (AUT), Cincinnati RC (USA), Wiener Donau (AUT) Hannah Engelmaier AUT (1991), Robert Mosek AUT (1961), Raimund Haberl AUT (1949), Franz Fassl AUT (1963), Ewald Huber AUT (1956), Peter Inmann AUT (1940), Christian Tesarirk AUT (1948), Robert Miller USA (1948), Walter Vogel AUT (1958)
K4 INT Csepel Evezős (HUN), Baden (SUI), Duna (HUN), Waatz Masters (HUN) Anna Horváth HUN (1995), László Lucsánszky HUN (1940), Imre Dávid HUN (1944), David Bodmer SUI (1955), Günter Kraut-Giesen SUI (1950), Attila Fábián HUN (1969), Dezso Galamb HUN (1964), Tivadar Nogradi HUN (1951), Gabor Noe HUN (1951)
K5 JPN Mitsubishi Osamu Mandai (1942), Tomoyoshi Suzuki (1961), Tsuneyasu Nakamura (1947), Carl Taeusch (1945), Nobuhisa Ishizuka (1960), Tomoo Yamashita (1959), Takashi Murayama (1951), Hikaru Oi (1949), Kenichiro Akiyama (1949)
K6 GBR Nottingham, Bewdley Rob Nicholas (1995), David Wregg (1951), Anthony Lorrimer (1946), Hadyn Hughes (1953), Michael Edmonds (1956), John Fazakerley (1950), Andy Townsend (1960), Steve Cuthbert (1956), Peter Stasiuk (1955)
K7 CZE VK Slavia Praha Hana Drdakova (1959), Jan Stancl (1957), Nikola Geisler (1951), Rostislav Blahout (1956), Ivo Marík (1950), Jaroslav Cermák (1950), Josef Prachar (1955), Dobromil Nenutil (1950), Jirí Mak (1957)
K8 GER RC Rheinfelden 1921, Bernburger RC, Ludwigshafener RV, RG Speyer, Favorite Karl Bitsch (1953), Gerhard Hartkopf (1955), Detlev Jantz (1955), Ernst Straube (1953), Hans Fellmann (1950), Michael Weber (1959), Ruediger Wilz (1961), Marion Peltzer-Lehr (1964), Hans-Werner Schwarz (1943)
Heat 2 11:53
Start number Nation Crew Athlets
L1 INT Detroit Boat Club (USA), Rockford (USA), Kent Mitchell (USA), HAVK Mladost (CRO) Jan Byrd USA (1952), Dennis Sitek USA (1952), Richard Anderson USA (1950), Dennis Wojdyla USA (1951), Bill Byrd USA (1950), Wyatt Hume USA (1945), Darko Miksic CRO (1952), Vlado Krizek CRO (1951), Stepan Ivelja CRO (1945)
L2 JPN Dankaigo satoshi ishikawa (1950), Susumu Kobayashi (1947), jiro kato (1947), jiro fujimoto (1949), kazuyuki kurosawa (1953), nobuo odajima (1958), kohji watanabe (1952), katsuyuki yanai (1953), shintaro hoshi (1952)
L3 NOR Aalesunds RK, Fana RK Olida Nesset (2002), Egil Hop (1947), Gunnar Foss (1945), Jon Schjelderup (1947), Helge Refsnes (1945), Bjorn Refsum (1960), Erik Godoy (1960), Karsten Almaas (1957), Tor Sverre Solberg (1950)
L4 GER Bremer RC HANSA, Bremen 82, Bremer Sport-Club e.V. Bothilde Meyer-Richtering (1943), Klaus Gravert (1956), Karl-Heinz Wehkamp (1948), Hartwig von Randow (1952), Michael Zarnke (1952), Peter Manschke (1954), Manfred Knoche (1956), Hans-Werner Heydrich-Bodensieck (1950), Gerd Tapken (1958)
L5 FRA SN Compiegnois, Aviron Saintais, Rowing Club Port-Marly Claude Maymil (1955), gerard Leflohic (1954), Jean-loup Péchin (1954), Philippe Troivaux (1953), Neil James (1949), Christophe Giecold (1957), alain Rousseau (1951), serge seguineau (1956), Daniel Devez (1953)
L6 GBR Royal Chester, Runcorn, Maidenhead, Durham, Grosvenor Josephine Hinnigan (1950), Edmund Burrows (1951), Stephen Janisch (1947), David Street (1961), Paul Rutter (1961), Iwan Jones (1967), Derek Gordon (1944), John Hinnigan (1946), John Watkinson (1952)
L7 RUS AkbarsDinamoTatarstan, Ushakov Albert Magazov (1972), Shamil Ageev (1949), Alexander Plyushkin (1948), Vladimir Kochetkov (1956), Vitaliy Eliseev (1950), Vasilii Potapov (1955), Vitalii Sychenkov (1956), Gennady Astakhov (1954), Pavel Mityanin (1957)
L8 JPN Hitotsubashi Hideo Honda (1943), Kunio Nagai (1943), Hirofusa Kawamura (1946), Takashi Fujimoto (1960), Fumio Ohta (1951), Masahiko Goda (1946), Mamoru Nogami (1949), Shozo Hirata (1948), Shinichi Yamauchi (1958)
Heat 3 11:56
Start number Nation Crew Athlets
M1 JPN Nagoya Katoh Jiro (1947), Mitsuda Hiromichi (1951), Takahashi Akira (1960), Matsuo Tsutomu (1948), Aso Yoshiyuki (1954), Hashizume Tsuneo (1946), Murakami Kenji (1949), Tatematsu Toshikatsu (1944), Inagaki Mitsuyuki (1947)
M2 INT Christiania RK (NOR), Drammen (NOR), Poplar (GBR) Torstein Rekkedal NOR (1944), Bjorn Lindholt NOR (1955), Helge Refsum NOR (1947), Stein Randsborg NOR (1949), Stein Hoff NOR (1945), Pal Sandli NOR (1957), Oyvin Broymer NOR (1948), Iver Hoy NOR (1950), Robert Milligan GBR (1952)
M3 JPN Dankaigo, Dark Blues Katsuhiko Okamoto (1958), Toru Takesue (1953), Tetsuhiko Matsuo (1954), Toro Nakahara (1945), Fujio Matsumura (1947), Tamotsu Yoshida (1944), Yoshio Otani (1948), Fumihiro Wada (1953), Ikuo Moriwaki (1945)
M4 GER Berlin, Lübecker RK, Olympischer RC Rostock, RV Hellas Offenbach, Favorite Jürgen Oelke (1948), Matthias Borchardt (1959), Bernhard Hoffmann (1948), Manfred Block (1949), Franz Plitzner (1948), Wolfgang Rauhut (1952), Holger Wetjen (1960), Wolfgang Paul (1948), Peter Teichert (1947)
M5 NED RV Rijnland Adriana Heijboer-Houwaart (1946), Eric ter Mors (1951), Willem Handels (1948), Kees in 't Veld (1949), Kees de Bruijn (1952), Adriaan ten Bruggencate (1953), Jan van Vliet (1948), Johan Ijff (1968), Jan Willem Boissevain (1955)
M6 INT Avalon (USA), CRI (USA), Detroit Boat Club (USA), Capital (USA), Rat Island (USA), Sarasota County (USA), Tallahassee Rowing Club (USA), Regatas Rosario (ARG) Kaitlyn Downey USA (1994), Clifford Scott USA (1946), Raymond Jones USA (1943), Robert MacTurk USA (1945), Frank Ward USA (1952), Norman Thetford USA (1943), Joe Dobson USA (1948), Richard Budell USA (1955), Pedro Iucciolino ARG (1945)
M7 GBR Star Bill Sadler (1949), shirl mussele (1944), phil cook (1959), simon lamb (1958), colin hunt (1955), lenny robertson (1950), david taylor (1954), David Sogan (1962), sam D Arcy (2002)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service