Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
523 Mixed F 4x 1000m
Heat 1 13:27
Start number Nation Crew Athlets
G1 GBR Durham Paul Rutter (1961), John Watkinson (1952), Gabrielle Moore (1962), Sarah Rutter (1960)
G2 AUS River City Womens, University of Queensland, Brisbane Grammarians margaret bridgeford (1960), William Bridgeford (1956), Peter Hastie (1959), Suzanne Sheridan (1961)
G3 CZE VK Perun Ostrava, LS Brno, VK Slavia Praha Vojtech Cernak (1965), Jiří Ertel (1949), Ivana Varhulíková (1963), Hana Drdakova (1959)
G4 FRA Rowing Club Port-Marly, CAC, Val d'Oise, Aviron Arcachonnais Anne-Marie Schulz (1959), Bertrand Ollivier-Lamarque (1962), marc sarrouy (1956), Nadine Limouzin (1956)
G5 INT Vesper (USA), CN Soisy (FRA), Monmouth (GBR) Ann Couwenhoven USA (1954), Marilyn Karl USA (1953), Pierrick Moscatello FRA (1960), Mark Stewart-Woods GBR (1963)
G6 INT Ushakov (RUS), VIMK Zalgiris (LTU) Valdis Meikaliss RUS (1956), Sandra Gosa RUS (1962), Gennady Astakhov RUS (1954), Nijole Graziene LTU (1961)
G7 INT Torrens (AUS), Balatoni Kajak-Kenu, Evezős SE (HUN), Lake Washington (USA) Henrietta Shepherd AUS (1965), Zoltan Tarnai HUN (1964), John Alberti USA (1944), Helen Newman USA (1957)
G8 AUS Canberra Bernie Lodwick (1962), Chris Raymond (1962), Beverley Clarke (1951), Jennifer Barbour (1960)
Heat 2 13:30
Start number Nation Crew Athlets
H1 FRA Aviron Saintais, SN Compiegnois Isabelle Mattei (1972), Jean-loup Péchin (1954), Philippe Troivaux (1953), Claude Maymil (1955)
H2 INT RC Reuss Luzern (SUI), Delta Deas (CAN), WSAP Hamburg (GER) Franziska Schoenborn SUI (1963), James Norris CAN (1956), Richard Stout CAN (1952), Iris Voelkner GER (1960)
H3 INT Brisbane & GPS (AUS), River City Womens (AUS), Argonaut (CAN), Centenary (AUS) Brian Cox AUS (1953), Lorraine Robinson AUS (1961), Araks Acemyan CAN (1950), Peter Hayes AUS (1958)
H4 INT Limburger CfW (GER), Regensburger Ruderverein (GER), Eschwege (GER), RV Rijnland (NED) Klaus Schuy GER (1954), Walkenhorst Thomas GER (1979), Martina Goretzki GER (1951), Mies Bernelot Moens NED (1945)
H5 DEN Soro Bjarne Hjorth (1951), Laila Hjorth (1953), Peter Carstens (1960), Jeanette Emde Jensen (1969)
H6 INT ANU (AUS), Klaipeda Masters (LTU), Canberra (AUS) Peter Macartney AUS (1953), Vida Stackute-Satiene LTU (1960), Arunas Satas LTU (1953), Sue Donoghue AUS (1962)
H7 GBR Derwent, DRC, stratford Stuart Grant (1957), Max Hunt (1952), Kjersti Rogneflaten (1958), Gillian Lockhart (1965)
H8 RSA Vikings, Durban, Old Eds John Ingram (1955), digby hoets (1949), Hilary Abraham (1958), Elra Dejager (1973)
Heat 3 13:33
Start number Nation Crew Athlets
I1 INT Baltimore (USA), Athlone (IRL), Saugatuck (USA) Marc Daemen USA (1956), Paul Gallen IRL (1953), Kate Kislevitz USA (1956), Ineke van Wijngaarden USA (1959)
I2 GBR Star, Exeter simon lamb (1958), sue lamb (1957), Diana Parish (1957), andrew thompson (1958)
I3 USA LBRA NAC Composit, Long Beach robert logan (1949), margaret elder (1960), Theresa Hambleton (1956), Sasa Milosevic (1963)
I4 INT Cambois (GBR), Gorge Narrows (CAN), Tablelands (AUS), Yarra Yarra (AUS) Paul Freeman GBR (1954), Julian Paine CAN (1956), Karen Ross AUS (1959), Jenny Hall AUS (1954)
I5 AUS Perth, Swan River Meg Pike (1964), Alan Stewart (1951), Stephen Rivers (1956), Susan March (1959)
I6 ARG San Fernando, Asociacion Cordobesa de Remo, Buenos Aires Mario Prado (1954), Clarisa Melman (1961), Ricardo Allende (1956), Alejandra Isabel Lora (1956)
I7 GER Osnabruecker RV, Hassia Gießen, Olympos Wuerzburg Hans-Günther Tiemann (1960), Ernst Pawlowsky (1952), Connie Drewitzki (1958), Helga Kalk-Fedeler (1960)
Heat 4 13:36
Start number Nation Crew Athlets
J1 INT Rocky Mountain (USA), Berlin (GER) Evelyn Hamann USA (1956), Amy Shonstrom USA (1949), scott edwards USA (1961), Helmut Krause GER (1954)
J2 FRA Nogent, Marne Joinville, AS Mantaise Elisabeth Loison (1954), Denis Renault (1954), Gabrielle Zeitoun (1954), Jean-Marc Fage (1957)
J3 USA California Yacht Club, Long Beach Howard Ruby (1935), Deborah Nowinski (1955), Stephen Nowinski (1949), Iva Obradovic (1984)
J4 INT Dart Totnes (GBR), Exeter (GBR), Cappoquin (IRL) Rod Stewart GBR (1949), Julia Wood GBR (1960), Caroline Gordon IRL (1961), Peter Atkinson GBR (1954)
J5 HUN Külker EK Viktor Tölgyesi (1956), László Lajkó (1952), Lajkó Lászlóné Siska Éva (1957), Éva Csányi (1957)
J6 AUS Townsville JCU, Brisbane & GPS, Commercial Lisa Daly (1961), Ian Holzberger (1954), David ALAN Wallace (1953), Joanne Cook (1959)
J7 CAN Calgary RC richard galway (1945), Sandy Smith (1956), Carol Hermansen (1962), Donna Cunnin (1958)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service