Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
501 Mixed D 2x 1000m
Heat 1 08:30
Start number Nation Crew Athlets
A1 GER Schweriner Rudergesellschaft Daniel Illmann (1973), Antje Wendler (1964)
A2 CRO HAVK Mladost Goran Nuskern (1958), Silva Kramer (1979)
A3 DEN Fredensborg Sanne Poulin (1969), Jacob Midtgaard (1968)
A4 INT MEC (HUN), Ardingly (GBR) Krisztina Reith HUN (1965), Brian Humphris GBR (1970)
A5 GER Bernburger RC Günter Rudolf (1966), Daniela Mohs (1972)
A6 GBR Llandaff Garwyn Brace (1954), Emily Brace (1984)
A7 FRA Aviron Saintais Isabelle Mattei (1972), Florian Victor Eugene (1966)
A8 AUT Pirat Wien, Wiener Donau Sylvia Kleimann (1969), Josef Bertagnoli (1969)
Heat 2 08:33
Start number Nation Crew Athlets
B1 GER RG Speyer Ralf Burkhardt (1971), Marion Peltzer-Lehr (1964)
B2 AUT StRCl, ruder club graz Heini Gaube (1956), Hintz Margarete (1982)
B3 GER Berlin Ägir Ulrike Urbatzka (1975), Lutz Hannig (1960)
B4 DEN Nyborg Brian Rene Sorensen (1968), Charlotte Buchwaldt (1968)
B5 NOR Ormsund RK Line Parelius (1974), Jens Christian Riis (1964)
B6 HUN Vízügyi Sport Peter Harrach (1975), Julia Horvath (1962)
B7 INT Soro (DEN), Ridley Graduate (CAN) Christian Molvig DEN (1979), Lyn Krahulec CAN (1957)
B8 INT Alkmaarsche (NED), English RC (RUS) Anne Louise Russell NED (1961), Andrei Davydov RUS (1972)
Heat 3 08:36
Start number Nation Crew Athlets
C1 HUN Ferencváros, Pro Rekreatione Attila Fehér (1968), Kornélia Szabóné dr Szász dr (1967)
C2 UKR Kiev Oleg Kupin (1971), Oksana Klokova (1966)
C3 GER RG Speyer Ralf Burkhardt (1971), Marion Peltzer-Lehr (1964)
C4 FRA CN France Yves Morin (1962), Berengere Dourdet (1973)
C5 ESP Nautic Tarragona Josep Ma Martorell Torne (1960), Gloria Queralt Salvat (1975)
C6 BRA Club de Remo de Brasilia Célio Dias Amorim (1976), Maria de Lourdes Proença (1960)
C7 GBR Exeter David Byrnes (1963), Eleanor Burke (1971)
C8 INT Egypt (EGY), Bagsvard (DEN) Hany Anwar EGY (1961), Astrid Kryger DEN (1971)
Heat 4 08:39
Start number Nation Crew Athlets
D1 FIN Neste Pedro Pietiläinen (1970), Janita Virkki (1965)
D2 DEN Roforeningen KVIK, Dragor Marianne Becker (1962), Morten Juel Hansen (1972)
D3 GER SG Wiking 1903 Offenbach, Floersheimer RV Monika Herkert (1964), Erkut Tinaz (1969)
D4 EST Pärnu Tatjana Jaanson (1966), Ihor Maistrenkov (1970)
D5 HUN Pro Rekreatione Anikó Nagy-Kapócs (1967), Vécsei Zsolt (1967)
D6 INT Torrens (AUS), Balatoni Kajak-Kenu, Evezős SE (HUN) Henrietta Shepherd AUS (1965), Zoltan Tarnai HUN (1964)
D7 FRA RC Mulhouse Jean-Pierre TALAMONA (1963), Aurelia GERBER (1970)
D8 ITA Canottieri Padova Sandro Frisiero (1961), Paola Cavazzana (1974)
Heat 5 08:42
Start number Nation Crew Athlets
E1 GBR Bedford, Star Rachel Armstrong (1972), Kevan Armstrong (1959)
E2 INT RC-Hamm (GER), Galatasaray (TUR) Jutta Lolies GER (1969), Fatih Hilmi Orer TUR (1961)
E3 RUS English RC Anufriev Leonid (1967), Zhegulevtseva Natalia (1968)
E4 HUN Budapest Evezős Egyesület Zoltan Lipovits (1963), Erika Péterfy (1969)
E5 AUT VST Völkermarkter Sport und Tu, WRC Donaubund Birgit Neuwirth (1970), Andreas Kral (1961)
E6 DEN Humlebak Roklub Anne Thomsen (1967), Claus Jensen (1965)
E7 GER Karlsruher Wiking 1879 Sabine Buchheister (1967), Detlef Rautmann (1966)
Heat 6 08:45
Start number Nation Crew Athlets
F1 GER Pirnaer RV Torsten Zobjack (1966), Grit Husseck (1967)
F2 GBR Bentham, Worcester Matthias Koepp (1965), Sharon Salter (1965)
F3 INT Monmouth (GBR), R.G.Hansa Hamburg (GER) Leonard Colling GBR (1975), Felicity Medinnis-Leach GER (1955)
F4 TUR Bogazici Serhat Dizdaroglu (1967), Aslihan Dizdaroglu (1968)
F5 DEN Nyborg Peter Rasmussen (1960), Lena Stolzenbach (1971)
F6 CZE VK Přerov, VK Neratovice Petr Gerhát (1968), Eva Namyslová (1966)
F7 HUN Külker EK Péter Götz (1976), Kamilla Kosztolányi (1956)
Heat 7 08:48
Start number Nation Crew Athlets
G1 USA University, Whitemarsh Boat Club Dawn Eringis (1964), Keith Wobeser (1969)
G2 GBR Grosvenor, Royal Chester Iwan Jones (1967), Jo Jones (1962)
G3 INT RC Bergedorf (GER), Posnania (POL) Helmut Longinus GER (1958), Larysa Szczepaniak POL (1972)
G4 ESP Nautic Tarragona Jaume Campos Gili (1965), Andrea Tamara Mazzanti (1968)
G5 AUT WRC Donaubund Manfred Panholzer (1963), Andrea Kazmer (1967)
G6 GER RC Tegel, Treptow Arne Hoger (1971), Karin Dame (1963)
G7 DEN Fureso Jane Hagan (1967), Bo Hartz (1962)
Heat 8 08:51
Start number Nation Crew Athlets
H1 INT Potomac (USA), Upper Thames (GBR) Nicholas Holland USA (1960), Sally Pollok-Morris GBR (1970)
H2 GER Potsdamer Ruder-Club Germania Corinna Blanckmeister (1968), Michael Studt (1963)
H3 GBR Lakeland Nick Cowan (1959), Samantha Ayers (1970)
H4 ESP Nautic Tarragona Lurdes Torrell (1970), Francisco Fernandez (1962)
H5 AUS Commercial Kylie Parker (1968), Jonathan Brett (1964)
H6 DEN Soro Jeanette Emde Jensen (1969), Peter Carstens (1960)
H7 ITA Tiber, Armida Riccardo Siena (1968), Federica Matteoli (1964)
Heat 9 08:55
Start number Nation Crew Athlets
I1 INT Cantabrigian (GBR), CN France (FRA) Cécile Auty-Jacklin GBR (1964), Eric Grosclaude FRA (1959)
I2 RUS Strela Nikolai Titarenko (1964), Olga Dilimbetova (1967)
I3 GER ESV Schmöckwitz, Köpenick Barbara Stehr (1964), Spenemann Bodo (1966)
I4 RSA Victoria Lake Ian Johnson (1966), Samantha Johnson (1966)
I5 ITA Canottieri Retica Giovanni Poncia (1962), Monica Robustellini (1969)
I6 CAN Calgary RC Simon Billo (1968), Carol Hermansen (1962)
I7 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro, Botafogo Camila Pereira Felipe (1979), Joao Gonçalves Pereira (1950)
Heat 10 08:59
Start number Nation Crew Athlets
J1 RUS AkbarsDinamoTatarstan Sergey Mineev (1946), Tatiana Karaglanova (1943)
J2 HUN Arrabona, Győri Atlétika Klub József Kontor (1953), Szilvia Mercédesz Boros (1976)
J3 INT Canberra (AUS), Auriol Kensington (GBR) Chris Raymond AUS (1962), Diana Sargent GBR (1958)
J4 GER Kettwiger RG, Osnabruecker RV Renato Chávez Torres (1964), Wiebke Warnken (1965)
J5 FIN Neste Jorma Lehtelä (1963), Nina Lehtelä (1967)
J6 DEN Fureso Mette Moller (1963), Ole Kongsbak (1957)
J7 AUS Mosman John Newcomb (1949), Anna Onheiserova (1975)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service