Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
417 Mens A 4x 1000m
Heat 1 12:30
Start number Nation Crew Athlets
X1 GBR Peterborough, Royal Air Force, Leicester Christopher Elder (1990), Damen Sanderson (1984), Benjamin Pickering (1988), David Smith (1976)
X2 INT Stirling Rowing Club (GBR), Estrella Blanca (CHI), Strathclyde Park (GBR) Gregor Hall GBR (1992), Graeme Duff GBR (1988), Dieter Bartsch CHI (1977), Gavin Murty GBR (1992)
X3 GER Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, Pirnaer RV Chris Hajek (1989), René Beccard (1978), Breuer, Karl (1988), Stefan Schaaf (1988)
X4 HUN Danubius Tamás Attila Faragó (1982), Tamás Erdélyi (1986), Adorján Gergő Nagy (1985), Kornél Réti (1985)
X5 GER Ludwigshafener RV, Allemannia Johannes Sauer (1988), Markus Schnitzer (1986), Axel Nicolas Oschmann (1984), Malte Hein (1991)
X6 ITA TeLiMar, G.S. Fiamme Oro Messina Mauro (1979), Vasile Leonardo (1990), Di Liberti Alessandro (1989), Cardaioli Francesco (1991)
X7 GER Wiking Berlin Till Andreesen (1972), Edvin Novak (1992), Max Röger (1989), Daniel Lawitzke (1984)
X8 SLO ŠVD Maribor Andrej Pavkovič (1989), Marko Novak (1988), Marko Grace (1988), Blaž Velcl (1987)
Heat 2 12:33
Start number Nation Crew Athlets
Y1 SLO VK Žusterna - Koper Tomi Davidović (1983), Tilen Vodlan (1986), Boštjan Božič (1980), Matej Štravs (1983)
Y2 GER Sundern Thomas Kemper (1964), Tom Snelinski (1992), Fabian Frizt (1991), Kevin Prior (1992)
Y3 POL AZS-AWF Warszawa Tomasz Kupczyk (1986), Jan Siekierzynski (1986), Luke Sawicki (1986), Robert Borys (1975)
Y4 GER Dresdner Ruderverein, Hallescher Ruderclub Stefan Hettwer (1978), Jan Heise (1971), Grigori Kjulbassanoff (1985), Conrad Guhl (1990)
Y5 CRO VK Zagreb Nikola Grbašić (1986), Matko Starčević (1984), Goran Špaleta (1986), Ante Ramadan (1976)
Y6 HUN Budapest Evezős Egyesület, Csepel Evezős, Pénzügyőr SE Otto Cseh (1969), Domonkos Széll (1989), Adrián Juhász (1989), Béla Simon (1988)
Y7 ITA ASD Canottieri Monate Admir Gjoni (1988), Paolo Verti (1983), Marco Frontini (1981), Stefano Mirenda (1982)
Y8 GER Pirnaer RV Sven Fahner (1966), Konrad Wende (1988), Georg Heidenreich (1989), Sieber, Andre (1985)
Heat 3 12:36
Start number Nation Crew Athlets
Z1 CRO HVK Mornar Marko Pešić (1984), Neven Bandalović (1975), Marko Ćatipović (1988), Davor Tadić (1979)
Z2 RUS Ushakov Maxim Valeev (1977), Sergey Shushin (1985), Dmitrii Pavlov (1979), Andrey Klimaskich (1963)
Z3 HUN MEC Péter Ádám (1978), Belina Gábor (1976), Bence Tamás (1992), Lászlo Horváth (1982)
Z4 GER RC Alt-Werder Magdeburg Stefan Wolff (1985), Ingmar Schwan (1979), Mathias Bahrs (1987), Frank Perlitz (1971)
Z5 INT RV de Amstel (NED), VK Olomouc (CZE), RV De Laak (NED), VK Hodonín (CZE) Maarten Juch NED (1976), Martin Polasek CZE (1974), petr mitas NED (1971), Kazimir Nedoba CZE (1972)
Z6 INT RV Wiking Spittal (AUT), VK Ljubljanica (SLO) Martin Moser AUT (1979), Gerald Olsacher AUT (1978), Markus Schützelhofer AUT (1977), Rok Ponikvar SLO (1981)
Z7 GER Rotation Berlin, Neuruppiner Ruderclub, RK Werder, Brandenburg Andreas Gädicke (1969), Oliver Papenbrock (1983), Michael Wolter (1989), Enrico Goldstein (1973)
Heat 4 12:39
Start number Nation Crew Athlets
A1 BRA Sport Recife, Capibaribe Thyago Mendes de Souza Oliveira (1985), Sérgio Tadeu Marques (1979), Renato Mariz de Oliveira (1972), fernando pinto de Araújo (1979)
A2 GER Sportclub Magdeburg, Schönebecker SC Lars Schultz (1980), Johannes Koch (1986), Sven Schwan (1978), Heiko Dankel (1966)
A3 RUS Ushakov Vladimir Gorgotskii (1981), Anatoly Kremarenko (1977), Mikhail Izotov (1984), Dmitrii Ovechko (1971)
A4 INT Sons of the Thames (GBR), Zschornewitzer Ruderclub (GER) David Smith GBR (1963), Stephan Müller GER (1977), Marek Surosz GER (1977), Andreas Renner GER (1970)
A5 FRA REGION GRAND EST Eric Bastian (1975), fabien joignaux (1981), nicolas martin (1981), thierry boileau (1971)
A6 GBR HSBC RC, Ardingly Pierre Lhommet (1979), Alexander dombrowe (1973), Brian Humphris (1970), David Law (1976)
A7 GER Erster Kieler RC Ingmar Schulz (1973), Thomas Blicke (1971), Markus Vogel (1971), Carsten Riemann (1978)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service