Legfrissebb hírek
Elkészültek a startlisták, a következő linken tekinthetőek meg: Regatta Central.
101 Mens E 4+ 1000m
Heat 1 12:00
Start number Nation Crew Athlets
A1 AUS North Shore Jennifer Pollock (1956), Lee Burgess (1967), Jeff Beere (1966), John Sheldrick (1955), Alasdair Smith (1961)
A2 JPN Mitsubishi Osamu Mandai (1942), Toshiro Ueno (1967), Toshiro Onoyama (1965), Tomoyoshi Suzuki (1961), Tomoo Yamashita (1959)
A3 GBR Royal Air Force Sally Tippett (1984), Steve Lawson (1959), George Hannaford (1965), Andy Ellison (1962), Paul Macdonald (1965)
A4 FRA REGION GRAND EST maitena mateus (2001), hervé bourquel (1957), guillaume vielle (1974), Philippe Bredy (1962), François Crepel (1961)
A5 HUN Waatz Masters, Duna, Csepel Evezős Tivadar Nogradi (1951), Csaba Dénes (1977), Attila Fábián (1969), Gabor Noe (1951), Judit Meszaros (1978)
A6 GBR Star dominic hawes-fairley (1967), david gowing (1964), Richard white (1962), David Sogan (1962), ben cox (2003)
A7 GER Limburger CfW, Mannheimer Rheinau, Osnabruecker RV, Muendener RV Christoph Mehlmann (1962), Jochen Förster (1963), Rainer Fiedler (1961), Ludger Rasche (1968), Neitah Risse (1976)
A8 GBR Reading, Monmouth Marc Baldwin (1969), Neil Anderson (1962), Miroslav Schonauer (1964), Stephen Williams (1961), James Diserens (1992)
Heat 2 12:03
Start number Nation Crew Athlets
B1 GBR Nottingham Rob Nicholas (1995), David Blanchard (1963), Andy Townsend (1960), Michael Walker (1963), Paul Williamson (1964)
B2 IRL Galway, Neptune Malachy McGlynn (1966), Tom Dunn (1965), Michael O'Shea (1955), Gerry Murphy (1960), Gary O'Neill (1968)
B3 GBR Monmouth Kathryn Lewis (2019), Jon Keyte (1964), Paul Bezani (1965), Nick Hooton (1963), Colin Lewis (1960)
B4 LTU Rowing Fund, VIMK Zalgiris, RC8+ Žakas Romualdas (1964), Vytautas Lakstauskas (1962), Enrikas Marockinas (1969), Vidmantas Urbonas (1950), Paulius Gasiunas (1967)
B5 GBR Reading, Monmouth Paul Symons (1956), Stephen O'Regan (1957), Jamie Rothwell (1968), Peter Milhofer (1969), Ashley Haycock (1987)
B6 RUS Ushakov Vladimir Azarenkov (1970), Andrey Klimovskikh (1963), Yury Kartoshkin (1961), Sandra Gosa (1962), Valdis Meikaliss (1956)
B7 GER Pirnaer RV Müller Elke (1965), Uwe Wiedner (1960), Benedict Reimo (1970), Langnickel, Tino (1965), Burkhard Rainer (1961)
B8 INT ARC Würzburg (GER), Río Paraná Corrientes (ARG), La Marina (ARG), Corinthians (BRA) Petra Ehinger GER (1967), Andres Fernandez Madero ARG (1957), Gerardo Bufarull ARG (1963), Gilberto De Mattos BRA (1962), Peter Ehinger GER (1963)
Heat 3 12:06
Start number Nation Crew Athlets
C1 RUS Ushakov Mattia Maria Amiko (1994), Gennady Astakhov (1954), Marinus Rene Lek (1962), IGOR ANISIMOV (1957), Dmitrii Ovechko (1971)
C2 USA Potomac Maxim Goohs (1999), Joe Manfredi (1964), Nicholas Holland (1960), Tom Kiernan (1960), Peter Folger (1960)
C3 GER Akad. RV Leipzig e. V., Hersfelder, Pirnaer RV, Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, Bernburger RC Holger Geisler (1960), Goran Gavrilovic (1959), Torsten Zobjack (1966), Ulf Sauerbrey (1961), Günter Rudolf (1966)
C4 GBR Marlow Andy Ford (1965), John Yeatman (1961), Richard Seekins (1956), Dave Faulkner (1959), Jeremy Rowe (1960)
C5 SWE Jönköpings RS Amanda Tholin (1995), Lars Lidén (1949), Kenneth Alfelt (1962), Mats Jangefors (1959), Rimvydas Sulinskas (1967)
C6 GBR Loughborough BC Rachel Harris (1996), Jerry Heygate (1961), Jonathan Cox (1962), Laurence Burke (1965), Keith Hudson (1959)
C7 UKR Public organization MRC Mikhail Chebanov (2004), Sergei Chebanov (1961), Iurii Loshchylov (1961), Serhiy Horbachuk (1964), Oleksandr Huliy (1962)
Heat 4 12:09
Start number Nation Crew Athlets
D1 GBR Pengwern Glen Johnson (1954), Paul Preece (1961), Mark Goode (1957), Malcolm Sebastian (1965), Nick Prosser (1958)
D2 INT Belfast BC (GBR), Commercial (IRL), Galway (IRL), Leichhardt (AUS) Geoffrey canning GBR (1958), Michael Heavey IRL (1959), adrian mccallion IRL (1962), Colin Hunter GBR (1954), Jacqeline Mary Marks AUS (1958)
D3 GBR Belfast RC, Belfast BC, Bann Joy Mc Aleer (1962), Brendan Mc Aleer (1956), Alan Douglas (1958), David Gray (1954), Simon Hamilton (1960)
D4 NOR Aalesunds RK Bodil Saure Vegsund (1978), Thor Andersen (1964), Bjorn Refsum (1960), Erik Godoy (1960), Helge Refsnes (1945)
D5 GER Pirnaer RV Alice Sickenberger (1998), Achilles Mario (1962), Gerold Weigel (1951), Hermann Thomas (1970), Megier Ronald (1964)
D6 AUS Commercial, Brisbane Grammarians, University of Queensland Penny Dixon (1959), Peter Hastie (1959), William Bridgeford (1956), Jonathan Brett (1964), Peter Richards (1956)
D7 GBR Reading Cameron Moffatt (2001), Tom Sutherland (1957), Matthew Moat (1966), John Mackay (1958), Clive Hudson (1959)
Official Photography Service
Sportgraphics will be photographing all boats during race. Please go to out website approximatley 3-4 days after the event to find race photos. You can search for you images in three clicks. Click: Regatta name, Click: Club, Click: Event name and your photos will apppear. It is never too late to order any photo any previous FISA World Masters, Henley Royal Regatta (1987-2000), or Head of the Charles (1986-2019) or many other regattas since 1986.




    Rapid Massage Service